Autor Wątek: TZXDuino , wgrywadelko audio  (Przeczytany 93489 razy)

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #135 dnia: 2019.04.02, 17:14:20 »
Dzięki Trahald! Działa!  :D Uwielbiam te paski  :)

Trahald

  • **
  • Wiadomości: 65
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #136 dnia: 2019.04.03, 00:37:36 »
Dla wielbicieli pasków na ZX Uno można bawić się plikami PZX, ale jeszcze swoich nie robiłem. Tyle co gotowce znalazłem.

W międzyczasie przetestowałem sobie TZXDuino z Electronem i też działa OK. Musze tylko zrobić kabel z remote-em bo ręczne pilnowanie pauzy troche męczy :)
Został jeszcze MSX i ew. BBC Micro ale to prawie to samo co Electron więc spodziewam sie że też zadziała.

ZX Spectrum+ (Stavi 128kB), FDD3000 (Stavi) 3,5' 5,25', divIDE

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #137 dnia: 2019.04.03, 20:06:46 »

Został jeszcze MSX i ew. BBC Micro ale to prawie to samo co Electron więc spodziewam sie że też zadziała.
gdybyś miał dobre  info ws MSX to chętnie skorzystam  :D
więc czekam na wyniki  8)

Trahald

  • **
  • Wiadomości: 65
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #138 dnia: 2019.04.04, 12:58:14 »
Sprawdzałem na SVI 738 i działa.  :)
Potrzebne są pliki w formacie TSX.
ZX Spectrum+ (Stavi 128kB), FDD3000 (Stavi) 3,5' 5,25', divIDE

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #139 dnia: 2019.04.30, 20:57:16 »
Dziękuję  widzę że  na Toshiba działa.   Pliki TSX wchodzą przez komendę run"cas:" z pozostałymi mam problem
« Ostatnia zmiana: 2019.04.30, 22:44:56 wysłana przez Kacper »

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #140 dnia: 2020.04.12, 14:29:16 »
A tak się zapytam...
Czy dało by radę dorobić tryb "turbo" ?
Tak, aby softy wgrywały się 2x szybciej (jak w Kapralu u Phonexa).
Niestety, ale silniczka sobie w Duino nie podkręcę :)

Czy obecnie do wyboru są również inne wersje, poza tą oferowaną na Allegro?
np. z dużą wyświetlarką
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #141 dnia: 2020.04.12, 16:43:13 »
Musiałbyś mieć inny rom w ZX (tudzież jakiś dedykowany interfejs do turbo) albo ewentualnie wgrywać najpierw jakiś loader "normalnie", a potem przechodzić w turbo. Co do samego tzxduino tu nie ma nic do roboty, wszak duża ilość tzx rypanych z oryginalnych wersji gier wczytuje się właśnie w trybie jakiegoś turbo.
Jak chcesz super szybkie wgrywadło a'la magnet to zainteresuj się projektem OTLA.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #142 dnia: 2020.04.12, 17:24:50 »
Projekt OTLA nie jest rozwijany od 12 lat (https://code.google.com/archive/p/otla/).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #143 dnia: 2020.04.12, 17:46:40 »
Musiałbyś mieć inny rom w ZX (tudzież jakiś dedykowany interfejs do turbo) albo ewentualnie wgrywać najpierw jakiś loader "normalnie", a potem przechodzić w turbo. Co do samego tzxduino tu nie ma nic do roboty, wszak duża ilość tzx rypanych z oryginalnych wersji gier wczytuje się właśnie w trybie jakiegoś turbo.
Jak chcesz super szybkie wgrywadło a'la magnet to zainteresuj się projektem OTLA.

Nie tędy droga.
Można oczywiście na pececie wyedytować tzx i poskracać czas wszystkich impulsów, ale to byłby odpowiednik przekopiowania całej kasety z szybkości zwykłej na turbo. Kupa pracy :(
A odpowiednikiem przerobienia magnetofonu byłoby w tym przypadku takie przerobienie firmware tzxDuino żeby ze standardowego tzx produkował krótsze impulsy! Potrzebny byłby przełącznik (np. kombinacja klawiszy?).
Do załadowania potrzeba Masterface ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #144 dnia: 2020.04.12, 17:49:09 »
Musiałbyś mieć inny rom w ZX (tudzież jakiś dedykowany interfejs do turbo)

Chyba była jakiś w miarę popularny standard turbo, działający z interfejsem do NMI. Ja i wszyscy znajomi spectrumiarze takie sobie robiliśmy, bo to była banalna konstrukcja. Turbo to było dokładnie 2x szybsza transmisja, pamiętam, że mogłem wczytywać z normalnie nagranych kaset na dwukrotnie szybszym odtwarzaniu (dwukaseciaki miały taki tryb do szybszego przegrywania z podsłuchem).


Do załadowania potrzeba Masterface ;)

O, to właśnie było to!


Projekt OTLA nie jest rozwijany od 12 lat (https://code.google.com/archive/p/otla/).


A musi być rozwijany, jeśli ostatnia wersja działa poprawnie?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #145 dnia: 2020.04.12, 18:54:16 »
Chyba była jakiś w miarę popularny standard turbo, działający z interfejsem do NMI. Ja i wszyscy znajomi spectrumiarze takie sobie robiliśmy, bo to była banalna konstrukcja. Turbo to było dokładnie 2x szybsza transmisja, pamiętam, że mogłem wczytywać z normalnie nagranych kaset na dwukrotnie szybszym odtwarzaniu (dwukaseciaki miały taki tryb do szybszego przegrywania z podsłuchem).

Właśnie wiem, bo też miałem taki fejsik w starych czasach :) I wtedy nie wiedziałem, że to się nazywa "Turbo Zielonka". Kiedyś Maryjan mnie tutaj na forum uświadomił.

Nie tędy droga.
Można oczywiście na pececie wyedytować tzx i poskracać czas wszystkich impulsów, ale to byłby odpowiednik przekopiowania całej kasety z szybkości zwykłej na turbo. Kupa pracy :(
A odpowiednikiem przerobienia magnetofonu byłoby w tym przypadku takie przerobienie firmware tzxDuino żeby ze standardowego tzx produkował krótsze impulsy! Potrzebny byłby przełącznik (np. kombinacja klawiszy?).
Do załadowania potrzeba Masterface ;)

Właśnie myślałem o jakimś standardowym loaderze, pamiętacie jak wyglądało to na Commodore, na każdej pirackiej kasecie był na samym początku loader, który umożliwiał załadowanie gry w turbo. Tak można by preparować tzx - najpierw loader,  potem sama gra w szybkości x2. Tylko w zasadzie pytanie zasadnicze po co w dzisiejszych czasach kiedy jest divide do superszybkiego ładowania, a jak mam wolno sobie wgrywać to lubię oryginalne piski, te z turbo to już jakieś takie nie takie :)
« Ostatnia zmiana: 2020.04.12, 19:01:07 wysłana przez Rzeznik »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #146 dnia: 2020.04.12, 18:58:59 »
O, dokładnie! Ale kiedyś tego nikt tak nie nazywał, może oprócz oryginalnego producenta. Podejrzewam, że handlował na giełdzie na Grzybowskiej, ale każdy interfejs był potem kopiowany przez hobbystów w dziesiątkach egzemplarzy. O ile oczywiście miało się smykałkę do elektroniki i dostęp do programatora EPROM.

Studiowałem wtedy elektronikę, a w akademiku to było wszelkie potrzebne wyposażenie ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #147 dnia: 2020.04.12, 19:01:52 »
Skalowanie TZXów jest dostępne w TZXduino w kodzie:

//Spectrum Standards
#define PILOTLENGTH           619
#define SYNCFIRST             191
#define SYNCSECOND            210
#define ZEROPULSE             244
#define ONEPULSE              489
#define PILOTNUMBERL          8063
#define PILOTNUMBERH          3223
#define PAUSELENGTH           1000           

30 sekund roboty i masz „ZXturbo” x n w dowolnym TZXduino.

Swoją drogą format TZX nie ma w sobie żadnych impulsów. One są generowane przez software do odtwarzania TZXów.
« Ostatnia zmiana: 2020.04.12, 19:14:15 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #148 dnia: 2020.04.12, 19:49:56 »
Chyba o to chodziło!

Swoją drogą format TZX nie ma w sobie żadnych impulsów. One są generowane przez software do odtwarzania TZXów.
Really? A ja myślałem, że w środku siedzi krasnal i dmucha w fujarkę :P

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: TZXDuino , wgrywadelko audio
« Odpowiedź #149 dnia: 2020.04.12, 20:16:22 »
Musiałbyś mieć inny rom w ZX (tudzież jakiś dedykowany interfejs do turbo)

Turbo-ROM już mam, w wydaniu Masterface 2.
Pewnie nie tylko ja mam tego fejsa.

A po co tak ? ;)
Bo Divide wgrywa "za szybko", a jednak 5 minut czekać też mi się nie chce :)))
Takie turbo to by był świetny kompromis i w dodatku w stylu retro :)
Miałbym też pożytek z dawno nie używanej Turbo-Zielonki (fajnie to współdziałało z TurboCompressCopy).
« Ostatnia zmiana: 2020.04.12, 20:23:04 wysłana przez galaxian »
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic