Autor Wątek: Tlenek Twój wróg...  (Przeczytany 7377 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Tlenek Twój wróg...
« dnia: 2018.09.16, 17:50:23 »
... wziąłem na warsztat płytę 6A, którą dostałem niedawno za przysłowiowe piwo. Nie miała dolnego RAM, procesora i wszystkich elektrolitów - do tego spora ilość przelotek poszła do nieba (niektóre zabierając ze sobą niewielkie odcinki ścieżek) - jednym słowem obraz nędzy i rozpaczy.

Po dzisiejszej zabawie wiem, że;
a) decyzja o zakupie przelotek "luzem" była świetna - proces naprawiania takich przypadków (zamiast całkiem drogiej prasy - przerobiony spory gwóźdź; wystarcza bo te przelotki miękkie są jak masło) jest bajecznie łatwy, a efekty super
b) cholerną radość sprawia mi reperacja tych urwanych ścieżek za pomocą wyginanego, cienkiego drutu (całość pokrywam potem zielonym lakierem). Robota wymaga cierpliwości mnicha, ale można się mocno "odmóżdżyć" :) )
c) tlenki to paskudny i podstępny wróg. Jak już się udało przywrócić tego trupa do życia, po zrobieniu moda na Composite podłączyłem dziada do TV. Obraz był, ale jakiś taki nie do końca fajny - drobne falowanie i pojawiające się drobne artefakty. Tak całkiem bezwiednie, przeczyściłem gniazdo w modulatorze (od zewnątrz i w środku za pomocą drobniutkiego papieru ściernego) - po tym zabiegu gniazdo zaczęło błyszczeć - ale szczęka mi opadła po ponownym podłączeniu do telewizora... Falowanie zniknęło jak ręką odjął - a ogólna jakość obrazu znacznie się poprawiła ;) Kurcze... Nie sądziłem, że taka drobnostka przyniesie taki efekt :)

W przyszły weekend, sprawdzę na kilku innych sztukach czy to odosobniony przypadek, czy jednak tlenki na złączach to tak wielkie zło...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.16, 20:04:28 »
Idę polerować gniazda w modulatorach moich ZX-ów :)
Papier 2000 starczy ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.09.16, 20:50:08 »
... ja wytoczyłem armaty na muchy :) Najpierw delikatnie papierem 1000, potem 1500 a następnie pasta polerska do metalu :) Pewnie wystarczy dowolny - w miarę drobny - papier ścierny (wszak chcemy pozbyć się oksydacji a nie naruszać "gabaryty" gniazda) :)

Otwór w gnieździe potraktowałem zwiniętym w rurkę papierem, a potem pozbyłem się resztek odrobiną materiału...

Strasznie jestem ciekawy, czy tylko u mnie nastąpił taki cud i z czego mógł ewentualne wynikać (może gniazdo było aż tak brudne, że tlenki zbyt mocno bruździły na styku gniazdo - wtyk?)...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.09.16, 21:08:46 »
Jasne, że jest to możliwe. Tak samo złącze krawędziowe. Jak biorę jakiś stary komputer, to zwykle z nim nie działa żaden interfejs, dopóki się krawędziówki nie wyczyści.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.09.16, 22:34:07 »
Ale to norma.
Jak ZX trochę postoi, to złącze krawędziowe trzeba przeczyścić, bo są problemy z interface-ami.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.11.08, 13:11:04 »
Możesz napisać jakie przelotki i gdzie kupowałeś? Może mógłbyś podać link? Mam jednego zmasakrowanego zx'a który został pozbawiony dolnego ramu, eproma oraz procesora. Dużo przelotek jest wyrwanych. Kiedyś bawiłem się w naprawy ścieżek cienkim lakierowanym drucikiem z jakiegoś transformatorka. Chętnie wypróbowałbym sposób z przelotkami. Widziałem są na znanym portalu aukcyjnym. Najmniejsza średnica jaką znalazłem to 0,9 mm. 

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.11.08, 14:05:30 »
Ja kupiłem w http://serwispcb.pl/sklep3/ . Przesyłka szybciutka - dobrze zapakowana. Choć jak ją odebrałem i zobaczyłem do środka, to zadzwoniłem do gościa i zapytałem dlaczego nie wysłał mi zamówionej ilości (zamawiałem po 100 sztuk). On na to - pewnie nauczony doświadczeniem - proszę przeliczyć i ewentualnie zadzwonić później :) Oczywiście wszystko się zgadzało - a to jest takie małe ustrojstwo, że... :)

0,6 - 0,8 - 1,0 -> wystarczają mi do wszystkich celów (czyt. innych nie ruszyłem :))

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.11.10, 02:02:14 »
Co do tlenków, to czepiają się wszystkiego. Pamiętam RAMy, które po wyczyszczeniu styków zaczynały przechodzić wszystkie testy - i to nie chipy, a moduły, gdzie styki są teoretycznie na tą okoliczność zabezpieczone złoceniem.
Co do przelotek, to ja takie wypadki załatwiałem drutem.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.10, 23:55:48 »
Podzielę się swoim sposobem na tlenki i konserwacje w starych PCB jaką stosuję od kilku lat z powodzeniem.
Stosuję silny detergent do brudnych powierzchni FP2, znajoma mi go zamawia w jakiejś hurtowni z chemią za coś około 20zł/butelka.
Do kuwety zamaczam całą płytę PCB z elementami biorę twardy pędzelek i polewam nieznacznie tym specyfikiem, tak 1cm płynu w kuwecie i pędzluję druk by poruszyć brud i czasem zostawiam na kilka minut do odmczenia, następnie dolewam wody destylowanej by zakryło płytkę i zostawiam na kilkanaście minut, można przepędzlować jeszcze z obu stron.
Z myjką ultradzwiękową efekt jest lepszy, ale nie jest to konieczne.
Potem wszystko dokładnie płuczę pod kranem zwykłą wodą i na koniec polewam destylowaną.
Następnie delikatnie przedmuchuję kompresorem by pozbyć się wody pod układami scalonymi, podstawkami i w zakamarkach.
Potem od dołu delikatnie suszarką lub opalarką do wyschnięcia i wszystko gotowe.

Płyta wygląda potem jak fabryczna nówka, wszystkie złącza i podstawki pozbawione tlenków i błyszczące.
Czasem myję tak same wylutowane stare złącza by poprawić im styk.
Kiedyś zamoczyłem w tym płynie oprawkę żarówki samochodowej która była cała zielona i oblepioną jakimś grubym osadem nie bardzo dającym się wydrapać i po 15 minutach moczenia oprawka była jak nowa z tym że tam gdzie był nalot kamienia/osadu to była czysta miedź a na reszcie błyszczący ocynk. Natomiast płyn zrobił się ciemnozielony :D
« Ostatnia zmiana: 2019.01.11, 00:59:40 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.01.11, 08:50:15 »
Potem wszystko dokładnie płuczę pod kranem zwykłą wodą i na koniec polewam destylowaną.

Do ostatniego płukania wodą destylowaną można dodać środek zmniejszający napięcie powierzchniowe. Jest to metoda znana każdemu, kto sam wywoływał filmy lub zdjęcia. Takim środkiem jest Fotonal, od biedy można użyć dwie krople płynu do mycia naczyń.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.11, 15:13:37 »
Dodam jeszcze że to zmywa nawet pozostałości starego topnika czy kalafonii po odpowiednim odmoczeniu i wypędzlowaniu ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.12, 23:35:57 »

b) cholerną radość sprawia mi reperacja tych urwanych ścieżek za pomocą wyginanego, cienkiego drutu (całość pokrywam potem zielonym lakierem). Robota wymaga cierpliwości mnicha, ale można się mocno "odmóżdżyć" :) )


Na pewnym chińskim portalu można kupić solder-maskę w różnych kolorach, pakowną w strzykawkach i utwardzaną UV, ma nieco większą trwałość niż sam lakier.

--- dopisuję jako nowy post, bo zniknęła mi opcja modyfikacji ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.12.14, 19:28:24 »
... odgrzewając:

szukałem rozwiązania do jak najprostszego usuwania utlenionych warstw. Drobny papier ścierny jest ok, ale trzeba się strasznie namachać (czyt. relacja czas do efektu - średnia).

Przeglądając kanały dotyczące naprawy automatów na youtube, zobaczyłem pędzelek z rdzeniem włókna szklanego.

Kupiłem (w Diolucie) - użyłem na złączu krawędziowym (w stanie raczej słabym) i po kilkunastu sekundach opadła mi szczęka :) Efekt super przy minimalnym zaangażowaniu :)

Pomęczyłem później jeszcze kilka innych elementów sprawdza się naprawdę świetnie. Od dziś - wyposażenie bez którego nie wyobrażam sobie swojego warsztatu (kurcze, poradził sobie nawet z lekko zardzewiałym wkrętem w motocyklu).


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.12.14, 20:40:32 »
Ten pędzelek nadaje się też do zdejmowania soldermaski z PCB, używałem tego kiedyś do naprawy podżartych ścieżek pod soldermaską na starych PCB.

Na Alledrogo albo w Gotroniku wychodzi jakieś 10PLN taniej niż w Diolucie.
Można jeszcze do tego dokupić same wkłady za około 6PLN.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.12.14, 22:01:51 »
Dokładnie to draństwo :)

Dla mnie - odkrycie tygodnia :)