Autor Wątek: Pentagon 128 .............sie robi.  (Przeczytany 28270 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #45 dnia: 2015.12.22, 13:40:09 »
Just Speccy 128 mieści się w obudowie od ZX +, zaś Pentagon 128, ma się zmieścić w obudowie od 128 +2.
W obudowie 128 +2 jest jeszcze miejsce pod magnetofonem :) płytka może być o tyle dłuższa. Więcej miejsca do wykorzystania.

Tylko że liczba obudów jest mocno ograniczona :( Wybebeszać sprawne komputery?
Przydałaby się jakaś generyczna obudowa z klawiaturą, której przy okazji nie byłoby żal modyfikować. Amigowcy sobie trzasnęli takie obudowy crowdfundingowo.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #46 dnia: 2015.12.22, 13:57:06 »
Myślę, że bardziej chodzi tu o standard wymiarowy płyt i koszta.
Oczywiście, szkoda rozkręcać stary sprzęt w dodatku działający. Ale jest możliwość zbudowania własnej obudowy.
Ja sam mam 128 +2 szaraka z płyta ISSUE 1 i w życiu bym go nie rozebrał :)
Dlatego min. czekam z utęsknieniem na zakończeniem prac nad klonem ULA.

Właśnie myślę o obudowach do płyt Zaxon-a wykonanych z przeźroczystego plexi. Łatwo ją obrabiać i fajnie będzie oglądać wnętrze przez taką obudowę :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #47 dnia: 2015.12.22, 14:46:50 »
Klon ULA lada dzien bede mial w domu,wyglada ze to juz blizej jak dalej  :D
Nowa pentagoniasta  plyta pasowala by na wymiar, bez zadnego wiecenia itp wiec wyciagamy orginalna plyte 128 i chowamy na przyszlosc .

 Dorobic interfejs klawiatury i wsadzic w bude od pc? Dla mnie to bez sensu, jest gotowe EVO i stado innych.

Trojacek, obudowa + klawiatura...,troche weszylem w temacie,  koszty ogromne,

A moze po prostu skoncze swojego i tyle w temacie ?  8)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #48 dnia: 2015.12.22, 17:04:42 »
Ani mi się waż :)
Jak popadają stare płyty od ZX-a, to co, obudowy tylko zostaną ?.

Płyty do ZX-ów były produkowane w takich a nie innych czasach, taką a nie inną technologią i przy cięciu kosztów na maxa.
Dlatego, to jeszcze dziw, że pracują do dziś.Czasami to po prostu strach to naprawiać.

Jestem pewny, że obudowa ZX-a z Twoją płytą, przy normalnym użytkowaniu będzie niezawodna, co spokojnie pozwoli zademonstrować wnukom, na czym to ich dziadek stawiał pierwsze kroki w dziedzinie informatycznej (przeważnie gry).

Nie ma co się oszukiwać, oryginalnego sprzętu coraz mniej :(

Ja tam czekam na Twoją wersję Pentagon-a 128, bo mam jeszcze ZX 128 +2b (czarnego) i tego od tego mogę środek "zarchiwizować", a obudowę przeznaczyć pod płytę Pentagon-a.

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #49 dnia: 2015.12.22, 18:24:59 »
Dzieki.

Co do  plus 2B, nie da rady ma inna matryce klawiatury. tak jak chyba +3.


A co do reszty, po prostu mam dziesiec pomyslow na godzine i cos musze wybrac jesli mam to dalej ciagnac. A tak sobie dumam ze caly urok Pentagona to rosyjski soft ( i klimat) , ktory jednak w wiekszosci jest w trd i scl a nie tap. Nie wiem na ile procent  ESX-DOS obsluguje trd..

No i biorac pod uwage ze przeciez  masowo tego ne bede robil (gora 1000-2000 sztuk  :D)   to mysle ze jednak zdobycie obudowy od 128 nie bedzie problemem nie do obejscia  ::)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #50 dnia: 2015.12.22, 18:30:23 »
Co do  plus 2B, nie da rady ma inna matryce klawiatury. tak jak chyba +3.


To sobie zrobię przejściówkę, zdolny jestem :P
Albo zdobędę klawiaturę od +2 "grey". Można wstawić, bo mocowania są takie same. Właściwie te klawiatury różnią się tylko folią.

Ale, przecież Możesz na płycie uwzględnić gniazda zarówna na jedną, jak i drugą wersję klawiatury.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #51 dnia: 2015.12.22, 18:43:00 »
No, zeby to bylo takie proste ;) Inna organizacja matrycy panie. Pewnie ze przejsciowke mozna zrobic ale nie na zasadzie "zamienimy druty"  Nie ma tak lekko.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #52 dnia: 2015.12.22, 18:51:04 »
O kurde, tego nie przewidziałem. Fakt, w 128 +2B i +3 siedzi inna ULA niż w 128 +2 "grey".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #53 dnia: 2015.12.22, 19:05:43 »
Ano wlasnie, ale i tak mi lepiej idze pogodzenie wschodu z zachodem niz politykom .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #54 dnia: 2015.12.23, 09:33:34 »
A tak sobie dumam ze caly urok Pentagona to rosyjski soft ( i klimat) , ktory jednak w wiekszosci jest w trd i scl a nie tap. Nie
wiem na ile procent  ESX-DOS obsluguje trd..

Przy testach emulacji TR-DOSa w esx-dosie wychodziło nam, że na ponad 95%. Jeśli program używa standardowych metod ładowania to wszystko jest w porządku. Niestety część rzeczy (zwłaszcza cwańszych demek) miało loadery, które były pozabezpieczane tak, że działały tylko na fizycznym sprzęcie (i to też nie na każdym) a jak sprzęt się nie podobał to się wieszały z czerwonym albo cyanowym borderem. Testowaliśmy z Miguelem rosyjskie demka z vtrdosa i tam wypadało na oko między 90 a 95%, ale w gierkach i różnych konwersjach do TRD było znacznie lepiej.

Ale oczywiście "prawdziwy" TR-DOS z "prawdziwą" stacją powinien być bliski 100%... ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #55 dnia: 2015.12.23, 09:36:20 »
A pamietasz co nie dzialalo? Sprawdzilbym na tym moim nowym wynalazku co ma stacje udawac..
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #56 dnia: 2015.12.23, 09:50:10 »
Uuuu... dawno to było, ale z wymiany maili rzeczy, które na koniec testów nie działały to:

63bit1
FunTopUS
Unreal - wymaga przestawienia parametrów esx-DOSa
ZX-Stag

Hmmm... Wydawało mi się, że było tego więcej - 3 czy 4 na 71 (przetestowałem wszystko stąd: http://vtrdos.ru/russian.php) to całkiem niezły wynik. Było więcej problemów, ale Miguel na bieżąco poprawiał to, co znalazłem ;)


zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #57 dnia: 2016.04.22, 18:39:28 »
Upychanie Pentagona w budzie od 128 ;)
Wiecej drutu !!!!
Ale,
TSFM dziala, Nano i wyprowadzone zlacze krawedziowe dziala, \
NeoGS i plytka VGA out do zalozenienia, turbo 7mhz  do zalozenia, nad 512 ram sie zastanawiam czy warto.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #58 dnia: 2016.04.22, 20:17:12 »
Nano nie gryzie się z Beta-ą ?. Czy się ją jakoś wyłącza jumper-kowo ?. Podstawa, to złącze krawędziowe, jak dało radę wyprowadzić, to już super. Takżeś mnie "zaszczepił" tym Pentagon-em, że chyba go kupię. A może na jesień Wypuścisz swoją wersję Pentagon-a :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Pentagon 128 .............sie robi.
« Odpowiedź #59 dnia: 2016.04.22, 21:39:20 »
Gryzie sie, dlatego jest zewnetrzne na zlaczu krawedziowym ;) Podpinasz  Nano i przejmuje kontrole, normalny ESX dos, normalne uroki Zx Spectrum na plycie Pentagona, wypinasz, i bawisz sie z Betadiskiem, uroki rosyjskich klonow.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993