Autor Wątek: MSK Impol-1  (Przeczytany 15320 razy)

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
MSK Impol-1
« dnia: 2020.10.23, 13:28:24 »
Zapomniany i nie ruszany sprzęt od ponad 30 lat, zmienił właściciela. Brudny, bo go mam od niedawna.
Poniżej 3 fotki:
- sterownik - komputer Impol-1 oparty na Z80,
- karta RAM której jest 3 sztuki, zbudowana na SRAM, oraz
- karta procesorowa.
Luzem mam jeszcze w pudełku 3 dodatkowe zapasowe karty.
Czekam na klawiaturę, może się znajdzie.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.23, 14:00:31 wysłana przez JLS »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.23, 15:39:06 »
Lubię takie "stada" TTL-i :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.23, 21:13:48 »
Klawiaturę? Raczej terminal.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.23, 22:07:42 »
Płyta CPU zrobiona na bogato, 3 serial porty, jeden równoległy jeśli dobrze widzę, układ programowanych liczników i kontroler przerwań.
Ciekawe co tam jest bateryjką zasilane SRAM czy RTC?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.23, 23:21:37 »
RTC to tam raczej nie ma.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.24, 12:45:40 »
Sterownik ma baterie na płycie procesora jak i również na płytach z pamięciami SRAM.
Czy była klawiatura, tego nie wiem, jak wcześniej wspominalem, od 30 lat,
ten sterownik nie był w uzyciu, a znajomy z którego firmy pochodził rzeczony sprzęt
nie przypomina sobie, czy kiedykolwiek był on włączony podczas jego zatrudnienia.
Ten sterownik był zastąpiony  TeleAstrą.
Jestem zaskoczony tym,  że baterie akumulatorów,
nie poniszczyły ścieżek.
Zapewne różnią sie składem chemicznym w porównaniu do tych które niszczyły/niszczą
stare płyty PeCetowe.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.25, 16:36:04 »
Super sprzęt. Na wszelki wypadek zgraj epromy.
Wrzucisz zdjęcia pozostałych modułów? Odpalałeś ten sterownik?
Do niego rzeczywiście raczej potrzebny jest terminal. podłączenie rsem do komputera powinno wystarczyć. Tylko pewnie potrzebny będzie pełny kabel, a nie okrojony.
Czy nabyłeś również dokumentację?
Ten akumulator prawdopodobnie podtrzymuje układ RAM, który jest koło układu eprom.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.25, 16:45:16 wysłana przez apk »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.25, 20:46:04 »
A ja bym się tam żadnej pracy terminalowej nie spodziewał. To sterownik programowalny. Nie wiem na ile Impol robił rozwiązania, które miały jakiś rdzeń udostępniający środowisko do tworzenia programów PLC, bo równie dobrze mogło być konieczne napisanie programu w asm i załadowamie do EPROMu.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.10.25, 21:33:43 »
Skoro tyle tam jest portów szeregowych to oznacza, że do czegoś były wykorzystywane. Terminalem najłatwiej podejrzeć co, choć niekoniecznie muszą to być sensowne rzeczy. Poza tym sterownik ma moduł graficzny, więc coś było wyświetlane. Skoro było wyświetlane to możliwe, że było tez wprowadzane. A skoro brak standardowego gniazda klawiatury, więc z dużą doza prawdopodobieństwa wprowadzanie odbywało się przez RS-232. Tyle mojej dedukcji. Prawdę pierwszy pozna (a może już zna) właściciel i mam nadzieję podzieli się z nami tą informacją.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.10.25, 21:41:59 »
Dla mnie też GRAF to może być jakiś moduł graficzny. Pytanie tylko jak wyświetla obraz? Może warto byłoby zobaczyć układy na "GRAF"ie? Co do biosów to też ciekawe jaka jest zawartość...

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.10.25, 21:53:59 »
Sterownik programowalny potrzebuje portów szeregowych do komunikacji z innymi urządzeniami, jeden z portów może też pewnie służyć do programowania (załadowania programu). Modułu GRAF absolutnie nie łączyłbym z grafiką, w znaczeniu znanym z komputerów. Służy on zapewne za pamięć grafów - programów sekwencyjnych. Oczywiście mogę się mylić, gdyż odnoszę opisy na tym sterowniku do funkcji, które można było spotkać w innych starych sterownikach programowalnych np. Siemens S5, a dodatkowo firma Impol-1 jest związana z automatyką przemysłową.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.25, 22:05:35 wysłana przez maciekb »

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.10.26, 10:15:37 »
Sterownik otrzymałem 3 dni temu, nie zdążyłem go wyczyścić,
nie mówiąc o jego włączaniu. Pierwszą rzeczą jaką muszę zrobić, to sprawdzić napięcia.
Jak widać na załączonej fotce karty GRAF,
jest tam pamięć 4116 która wymaga aż trzech rodzajów zasilania i choćby z tego powodu
trzeba to sprawdzić. Nie znam tego sprzętu, nie mam żadnej dokumentacji, a jak wspomniałem wcześniej nawet
sam ofiarodawca od 30 lat nie widział tego sprzętu uruchomionego.
Dołączam 3 fotki. Karta graf i zbliżenie na jeden z układów scalonych,
oraz fotka karty z RS.  Szybke poszukiwanie w google,
wykazało, że układ D7220AD NEC to "Graphics Display Controller".

A jak go uruchomić sterownik, to nie wiem, rzeczywiście nie ma on standardowego gniazda na wejście klawiatury.


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.10.26, 10:48:08 »
Chyba taki układ NEC D7220AD miałem w karcie graficznej polskiego komputera Dialog jaki rozmontowałem ze 20 lat temu.
Gdzieś mi jeszcze pewnie leży w szufladzie ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.10.26, 11:00:53 »
Moim skromnym zdaniem to najpierw, tak jak już pisałem, jak najszybciej zgraj epromy. Ten ruski na video z dużym prawdopodobieństwem już się wyczyścił, ale może to jakiś super egzemplarz i jeszcze trzyma. Jeśli zrobisz "sprawne" kopie epromów to będziesz bezpieczny, bo nawet jak coś się spali to każda z tych części jest dostępna i można je prosto wymienić.
W drugiej kolejności trzeba będzie sprawdzić zasilacz. Wprawdzie z Elwami raczej zwykle nic się nie dzieje, ale lepiej chuchać na zimne. Sensowne jest też uruchamianie w oparciu o zasilacz z PC, tylko ze wtedy trzeba zrobić adapter do podłączenia do szyny.
Potem już z górki :), jeśli firmware się nie ulotnił. Najpierw weryfikacja karty procesorowej w połączeniu z modułem video itd :). Podłącz każdego RS do terminala w PC i patrz co się tam dzieje. Jeśli masz analizator to podłącz go do wyjścia 8251 (ale przed buforami napięciowymi) i dekoduj transmisję, jeśli jakaś jest. Analiza protokołu pozwoli Ci szybko ustalić prędkość transmisji (można tez po clk wchodzącym do 8251) oraz ilość bitów danych i stopu.

Wrzuć fotkę drugiej strony modułu graficznego. Pozwoli to ustalić pinologię złącza video.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: MSK Impol-1
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.10.29, 16:23:26 »
Zgrałem jak na razie 2 EPROM-y.
Z pierwszej karty oznaczonej M102 Z80.
Wydaje mi sie ze jest całość, ale są przerwy z postaci wielokrotności znaków ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
a w podglądzie znalazłem tekst: Impol-1 CP/M Loader
Bootstrap not found ..Monitor V 3.7 .
Zgrałem też ten ruski EMPROM z karty M141 oznaczoną jako GRAF (fotka karty od strony dolnej).
Druga karta oznaczona M204 to  kontroler dyskietek (fotka).
Na trzeciej karcie oznaczonej M142 znajduje sie również procesor Z80 i dwa EPROM-y,
jednak znaczenia tej karty nie znam.