Autor Wątek: Ładne i Zaskakujące...  (Przeczytany 127963 razy)

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #60 dnia: 2014.03.21, 00:31:53 »
Wspominałem tu kiedyś o Francuzie co tworzył komiksy na CPC... 

Bardzo fajnie to wygląda...

A z innej bajki. Jak potrzebujesz mapki do Amstradowej gry -> http://www.cpcwiki.eu/index.php/Category:Game_Map_Picture
A ten gif-anim mi się zaplątał jak szperałem po tym deviancie. ;)

Patrząc na nick, to animka niechybnie autora JavaCPC - Marka Hochmanna.

Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #61 dnia: 2014.04.14, 22:19:18 »
Digitalizacja na retro sprzęcie. :)

https://www.youtube.com/watch?v=lJDDoEmZyHs
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #62 dnia: 2014.12.03, 23:13:37 »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #63 dnia: 2014.12.05, 23:22:31 »
Te slajdy to Plus czy zwykły?
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #64 dnia: 2014.12.06, 01:43:00 »
Zwykły. - Widać na początku zgłasza się jako (v3) a nie 4. Ale ditheringi są tak zrobione że w pierwszym skojarzeniu wygląda jakby skóra była w beżach. A Commodorowcy uważają że na CPC jest za jaskrawa paleta by coś takiego wyświetlić. Ale też fakt że na Plusach by nie trzeba ditheringu na coś takiego. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #65 dnia: 2014.12.10, 06:04:35 »
Źródło i konwersja. :)  To jeden z obrazków reklamujących Final Fantasy 13.
http://images4.alphacoders.com/204/204736.jpg

Trochę pikselowałem przy oczach, bo nie podobało mi się jak wyszła konwersja. A że obraz w emulatorze mam nieco przyciemniony to przy zapisie ekranu do PNG biały kolor wyszedł jako jasno szary.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #66 dnia: 2014.12.10, 09:23:29 »
Jak się domyślacie zacząłem się ostatnio bawić konwerterem obrazków. Chciałbym obrazki Kagaya pokonwertować, ale słabo to wychodzi. Trzeba by różne ich fragmenty z różnymi parametrami, i/lub zmusić go do zastosowania moich kolorów, a nie tych co sobie sam wybiera. Albo poprawić ręcznie tu i ówdzie, aby to wyglądało znośnie po tak drastycznym przykrojeniu rozdziałki i palety. A to sporo więcej roboty i kombinowania. Może kiedyś. ;) A na razie DSK z czterema obrazkami, 2 te co widać i 2 prywatne. By je zobaczyć to RUN"0  :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #67 dnia: 2014.12.10, 16:12:44 »
Skąd wziąc ten konverter do CPC?

Dalej trochę offtop, ale już pojawiała się tu tematyka grafiki z innych platform.
Znam ciekawy soft który z dowolnego obrazu robi grafikę a'la C64. Jest to tylko symulacja, obraz można zapisać jedynie w .png
http://c64.superdefault.com/

Widzę ZbyniuR, że grafika to Twoja mocna strona. Może zainteresuje Cię ten temat (dla ZX)?
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1587.0.html
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #68 dnia: 2014.12.10, 17:53:21 »
Ten program to ConvImgCpc na PC. Zapisuje tylko w Amstradowych formatach, ale można sobie zgrabować ekran. Google go znajduje na paru Amstradowych stronkach. Podobno lepszy jest konwerter wbudowany w emulator JavaCPC, ale zniechęca mnie w tym kombajnie mnogość opcji i prockożerność. :)

Fajny ten C64 kreator. Choć jak na mój gust to ten z kolei ma za mało opcji. :D

Co do grafik pod ZX... Raz przed laty jakiś kwadrans spędziłem z ArtStudiem na C64 w trybie z clash kolorów (czy jak to się tam nazywa te 8x8 w 2kol), tak jak na ZX. I brała mnie cholera. Dziś cierpliwości i entuzjazmu do 8bit mam znacznie mniej, trudno mi znaleźć czas i ochotę do zabawy konwerterem na CPC którego lubię z 500 razy bardziej niż ZX. Więc wybacz ale nie pomogę. Zresztą ja tylko konwertera umiem użyć i czasem coś przytnę, kolorek zmienię, czy parę pikseli postawię. Nie umiem ładnie rysować, jedynie podziwiam prace innych. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #69 dnia: 2014.12.29, 09:21:13 »
Znowu się pobawiłem konwerterem i dodałem 10 nowych obrazków.
DSK z wszystkimi i przykłady poniżej. Obrazki wzięte z TAPETUS.PL  :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #70 dnia: 2014.12.29, 21:07:27 »
Owoce wyszły wspaniale. Paleta CPC jest idealna do takich żywych kolorów. Jeśli chodzi o krajobrazy, to C64 ma przewagę w naturalnych kolorach. Z kolei Spectrum z ULAplus pomimo 64 kolorów z 256, teoretycznie nadawałby się do wszystkiego, niestety gubi go jeden tryb graficzny z colour clash. Do real foto nadaje się mniej niż średnio, grafika robiona od początku w 64 kolorach mogłaby być rewelacyjna.
Tutaj demko, które sklepałem niecały rok temu, na ULAplus. (link)
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #71 dnia: 2014.12.29, 23:29:10 »
No niestety ale kolorowe digitalizacje na 8bitowcach (nawet wspomagane ditheringiem), z powodu bądź to szerokich pikseli, bądź to przez kolor clash, albo ubogiej palety - wyglądają dobrze tylko na miniaturkach albo na "rozmytych" kineskopach oglądanych z daleka. Bo inaczej gryzą w oczy zębiastymi krawędziami albo "chropowatością" cieniowanych powierzchni przez zbyt dużą różnicę sąsiadujących kolorów. A nawet w tych miniaturkach wydają się ładne tylko dopóki nie zobaczymy ich w oryginalnym HD true color. ;)  Bo wtedy czar pryska gdyż widzimy jak niewielką część ich piękna dało się wcisnąć w tak ograniczone tryby graficzne. :\

Przy zabawach z konwerterem (pomijając inne parametry), zawsze największy dylemat mam z decyzją czy użyć dithering czy nie. Bo w zależności od tego czy obrazek zawiera duże gładkie łagodnie cieniowane powierzchnie, czy raczej chropowatą teksturę albo jakieś drobiazgi raz wychodzi lepiej z roztrząsaniem a raz bez. A zwykle obrazki zawierają w sobie fragmenty i jedne i drugie. Co gorsza rozsiane po ekranie w nieregularnych obszarach. I aby wcisnąć w obrazek końcowy o te parę bitów piękna więcej trzeba nad nim posiedzieć minimum z godzinę (zamiast 2-3 minutek), konwertując go parokrotnie z różnymi parametrami, by potem posklejać z kawałków wziętych z tych co najmniej dwóch obrazków przejściowych, które w dodatku mogą nie mieć identycznych palet. A to już przypomina harówkę jaką jest pikselowanie, której właśnie chcieliśmy uniknąć. Przecież właśnie po to używamy konwertera, bo brak nam bądź to talentu bądź cierpliwości do takiego dłubania.

Nie wiem jakich algorytmów się używa w tych konwerterach, ale mam wrażenie że te programy mają zwyczaj nadużywać koloru szarego co w CPC z okazji tylko jednego jej odcienia wychodzi nieciekawie. I trzeba pokombinować by tego nie było widać. Drugim minusem jest że nieraz wybiera sobie do ditheringu kolory o zbyt dużym kontraście, co wg mnie wybitnie się do tego nie nadaje. Zwłaszcza gdy w palecie są kolory bardziej do siebie zbliżone, a chodzi tylko o to by ich "siateczka" stworzyła kolor pośredni. Najbardziej mi się to nie podoba przy "robieniu" beżów do oddania rozebranej skóry, na udzie cycku czy też policzku. Co wygląda jak pasy w różnych kolorach (bez ditheringu) albo jak piegi czy jakieś krosty (z nim). :(  W przedstawianiu przyrody lub dajmy na to samochodów, jakoś łatwiej mi to znieść. ;)

Choć beże we widoczku oraz w podłożu pod owocami wyszły nadspodziewanie dobrze. Za to robak w klatce w Mulan, oraz kameleon na krawężniku w obrazku z autem, są zupełnie nierozpoznawalne. Cóż, po prostu za mała rozdzielczość. :)

Ta biżuteria wygląda aż niespectrumowo. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #72 dnia: 2015.01.15, 11:43:04 »
Ja tu sobie gadu gadu, a tymczasem niektórzy pracują nad wyciskaniem miodu z Amstradowych pikseli. ;)
Demonstracja Overpixel > http://cpc-live.com/overpixel
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #73 dnia: 2015.01.15, 14:11:35 »
Genialne, przypomina stare litografie. Rezerwuję modelkę nr 19 i szukam w formacie akceptowalnym przez emulator.
Tutaj coś o tym piszą, ale nie widzę żadnego .dsk, tylko screeny.
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #74 dnia: 2015.01.15, 14:59:21 »
No fakt jedna z lepszych galerii jakie widziałem w trybach CPC. Ten link udostępnił na FB w grupie "Amstrad CPC 464" niejaki DevilMarkus czyli autor emulatora JavaCPC. Spytałem go czy są szanse na tą galerię w DSK i czy to potrzebuje jakieś ekstra ROMy. Odpowiedział że te ROMy które widać w tym filmiku że używa, są tylko do tego by pod emulatorem mógł wczytywać pliki prosto z twardego w tym PC na którym ten emulator chodzi. Czyli że nie ma tych plików w DSK. A te obrazki konwertował programikiem dodawanym do jego emulatora i dał link:
https://www.youtube.com/watch?v=9I1fdpej2SM
Co odbieram jako: zacznij używać mój emulator i zrób sobie takie sam. :D  I muszę powiedzieć że efekt jest lepszy niż na ConvImgCpc dlatego coś czuję że mimo iż nie lubię zmieniać przyzwyczajeń, to przez takie extrasy albo takie:
https://www.youtube.com/watch?v=OyCb6vmHa-g    ...przyjdzie mi kiedyś przesiąść się na tą Javkę. :) 
Sam kiedyś pisałem jak zazdroszczę C64 i XE że mają takie fajne wykombinowane tryby graficzne na których grafa wygląda lepiej niż cokolwiek w standardowych trybach i że mają konwertery które tworzą pliki wraz z kodem który modyfikuje paletę na przerwaniach tyle razy ile trzeba choćby i co parę pikseli, a tu wygląda na to że na CPC też już to zrobiono. I jedyne na co trzeba czekać to na moją reakcję. :D

A propo, zajebiste obrazki są w linku jaki podałeś. Devil tam pisze że w tym Overpixel obrazki mają naprawdę tylko 4 kolory, (3 podstawowe + czarny). Ale coś mi się nie chce wierzyć, za dobrze to wygląda. Muszę to kiedyś obadać pod lupą.
« Ostatnia zmiana: 2015.01.15, 15:23:48 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)