Autor Wątek: Ładne i Zaskakujące...  (Przeczytany 125781 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.03.02, 00:12:32 »
Nie wiem, czy to mądra reorganizacja. W Timexie aby przesunąć obiekt wraz z kolorami wystarczyło dodać 8192 do adresu. Chyba, że pixele też są po kolei w liniach.
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.03.02, 02:23:27 »
Myślałem że SAM ma też tryb z Timexa 512x192 mono w 12KB a dziś wyczytałem że nie. A propo czy Timex może sobie wybrać te dwa kolory czy są zawsze czarny i biały? Nie wiedziałem że Timex ma jakis przeplot ale słyszałem że w takim trybie z jednego obszaru pamięci to lewa połowa ekranu a z innego to prawa. Czy to prawda?
Czy w trybie takim jak w Spectrum można jakoś korzystać z palety 128 kolorów?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #32 dnia: 2013.03.02, 05:23:46 »
SAM w trybie 512x192 ma 2 bity na px i może używać 4 kolorów, natomiast Timex w tej samej rozdzielczości tylko 2 kolory i to ze sporymi ograniczeniami: czarny/biały, niebieski/żółty, czerwony/cyan, magenta/zielony, w jednym z tych kolorów jest tło wraz z border, w drugim pixele. Instrukcje BORDER, PAPER, INK nie działają w tym trybie, wszystko robi się przez OUT 255,x
(8 możliwych kombinacji). A organizacja pamięci jest fatalna w Timexie w tym trybie. 32 nieparzyste kolumny znajdują się od 16384, a parzyste od 24576. I jeszcze - w parzystych żeby cokolwiek napisać, trzeba albo zdefiniować nowy kanał wyjścia dla PRINT, albo robić wszystko w assemblerze (ostatecznie przez POKE).
Zrobiono to tak dlatego, żeby zachować jak największą kompatybilność ze Spectrum. Stacja dysków Timex ma swój własny ROM i podobno rozwiązuje te problemy, nie wiem dokładnie, bo nigdy jej nie miałem.
Nieciekawą sprawą jest też umieszczenie drugiego obszaru pamięci ekranu tak nisko, Basic w Spectrum/Timex standardowo zaczyna się od 23755, a drugi ekran od 24576, czyli jeśli ktoś chciał pisać coś dłuższego w Basic używając dodatkowych trybów, musiał przenosić Basic pod inny adres. Na szczęście to zmiana jednej 2 bajtowej zmiennej systemowej, czyli 2xPOKE.
Mam procedury przenoszące standardowy obrazek zarówno do trybu 512x192 jak i do multicolour (kolory 1x8px), ale na papierze, przy okazji je wpiszę i podrzucę.
« Ostatnia zmiana: 2013.03.02, 05:47:15 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #33 dnia: 2013.03.02, 09:09:17 »
Nie wiem, czy to mądra reorganizacja. W Timexie aby przesunąć obiekt wraz z kolorami wystarczyło dodać 8192 do adresu. Chyba, że pixele też są po kolei w liniach.

W Samie też wystarczy dodać 8192 :) Mieszane rozwiązanie byłoby bez sensu.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #34 dnia: 2013.03.02, 09:14:20 »
Czy w trybie takim jak w Spectrum można jakoś korzystać z palety 128 kolorów?

Można sobie definiować kolory w ten sam sposób, co w innych trybach. Czyli na ekranie jest 16 z palety 128.
« Ostatnia zmiana: 2013.03.02, 09:45:36 wysłana przez Sir David »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #35 dnia: 2013.03.02, 11:14:14 »
A organizacja pamięci jest fatalna w Timexie w tym trybie. 32 nieparzyste kolumny znajdują się od 16384, a parzyste od 24576.
Znalazłem w szpargałach mapę pamięci Timex'a 2048 jaką kiedyś popełniłem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #36 dnia: 2013.03.02, 15:14:05 »
"niebieski/żółty" hehe to mi się kojarzy z CPC, pozostałe kombinacje są dość kosmiczne. :) Faktycznie to co opisaliście brzmi tak średnio zachęcająco. Fajnie że Basic można przenieść. Jakby ktoś chciał wiedzieć jak wygląda rozmieszczenie wspomnianych wyżej rzeczy w pamięci CPC, np. gdzie jest obszar Basica i czy gryzie się z drugim ekranem?

to kliknij >> http://speccy.pl/forum/index.php/topic,844.msg10547.html#msg10547

Czy znacie kogoś kto by próbował ULA z Timexa lub ze SAMa wpakowac do Spectrum?

« Ostatnia zmiana: 2013.03.02, 15:26:08 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #37 dnia: 2013.03.02, 23:16:08 »
Czy znacie kogoś kto by próbował ULA z Timexa lub ze SAMa wpakowac do Spectrum?

Hmmmm to tak jakbyś zapytał czy ktoś silnik z Łady 1500 próbował włożyć do FSO 1500 (po dawnemu Dużego Fiata)

Podobno Łada była wzorowana na Fiatach 1500 (czytaj: zerżnęli masę rzeczy z oryginału) ale poza tym cała reszta części zupełnie nie pasowała.

W TC2048 układ układ TS 2068 PAL  nazywany (podobno błędnie) potocznie ULA jest w kształcie kwadratowy i ma inne wyprowadzenia.
Poza tym inne układy sterujące itp itd.. NP w TC2048 można niskim kosztem zrobić wyprowadzenie sygnału RGB (zapytajcie
kolegi martin381 bo ma na to super patent) i w ten sposób uzyskać zajefajnej jakości obraz na nowoczesnym TV.
W ZX Spectrum żeby uzyskać obraz RGB trzeba dorabiać dośc skomplikowany układ konwertujący UVY do RGB a efekt jest nadal marny...


 
 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #38 dnia: 2013.03.04, 12:39:37 »
Podzieliłem i przeniosłem dyskusję na temat sygnałów video do działu HARDWARE: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,900.0.html

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #39 dnia: 2013.03.04, 15:32:36 »
Dzięki za wydzielenie tematu. :)

A wracając do tematu zachęcam do opowiadania o tym co was zaskoczyło, że tak się da, a się tego po tej maszynie nie spodziewaliście.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #40 dnia: 2013.03.04, 18:58:00 »
Spodziewałem się, że pójdzie łatwiej, ale zaskoczyło mnie, że nadal nie wiem jak uruchomić RAM-ROM-BOX.
Ktoś wie ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #41 dnia: 2013.03.04, 21:24:26 »
Nigdy się czymś takim nie bawiłem, ale skoro jak czytam to ma zasilanie bateryjne które wytrzymuje rok, to jeśli nie było długo używane nie ma w sobie żadnych romów które by się zgłaszały. Może któryś z tych linków pomoże.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Inicron_ROM-RAM-Box
http://cpcrulez.fr/hardware-interface_ROM-inicron_ramrom-box.htm
http://cpcrulez.fr/hardware-interface_ROM-inicron_ramrom-box__MANUAL.htm
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #42 dnia: 2013.03.05, 06:35:17 »
Przepraszam, źle się wyraziłem. Składałem to ustrojstwo od podstaw, więc nie miało ani baterii ani żadnego wgranego ROM-u.
I z tym mam właśnie problem, że nie wiem jak w ogóle sprawdzić, czy układ działa i jak do niego wgrać cokolwiek, bo w tych instrukcjach tego nigdzie nie wyczytałem.
Nie mam tej magicznej dyskietki z oprogramowaniem i instrukcji jak pierwszy raz uruchomić urządzenie.
Jedyne co mi się na razie udało, to nie zepsuć CPC, czyli elektrycznie jest OK.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #43 dnia: 2013.03.05, 10:57:07 »
W tym pierwszym linku jest jakiś dsk może to to czego potrzebujesz. :)  A w nastepnych opis rsx-ów do obsługi. Nawet jak to nie to, to znając nazwę producenta łatwiej będzie znaleźć coś do obsługi. Ewentualnie może programy do obsługi Silicon Disc firmy DK`tronicks zadziałają. Co prawda nie słyszałem by mogły udawać ROMy ale mają w sobie podtrzymywanie zawartości i rsxy do ramdysku. A tak wogóle to szacun bo się musiałeś napracować. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ładne i Zaskakujące...
« Odpowiedź #44 dnia: 2013.03.05, 16:36:57 »

Scrolak na 3ech monitorach na raz? ;)  No ja pierwszy raz widzę. :D Ciekawe jak je zsynchronizowali?

Ten i inne cuda na http://genesis8.free.fr/archives/index.php?news_category=news_demo
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)