Autor Wątek: Raspberry pi  (Przeczytany 25353 razy)

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.06.08, 23:17:48 »
Fajny pomysl, obudowa do Raspberry Pi zrobiona z LEGO http://www.reghardware.com/2012/06/08/raspberry_pi_protected_perfectly_with_lego/
Moze pudelka do interface spectruma z lego tez mozna by robic ;-)
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.06.21, 14:33:31 »
Kurde, znowu się na to natknąłem; Factor6 o tym pisze.
To jakiś skrajnie popularny komputer, jak na świat podzielony pomiędzy PC i Maca.

A co to jest ta tasiemka, co wyłazi z boku?


Co tam jeszcze.
A video jakie ma? VGA tylko? (I na jakim kablu to wychodzi, bo widzę tylko jakiegoś chincha).
Zasilanie jakieś standardowe, że wyrstarczy se normalny zasilacz z kiosku kupić? ;)
Nie dostrzegam jakoś PS/2 na klawiaturę/mysz. Po tym jednym USB mają lecieć? (Baaardzo to niestabilne, wiem, bo mam taki "rozgałęźnik").

Ktoś to tu ma w ogóle? Warto?




I czemu pan admin - zazwyczaj tak chyży - nie przerzucił tego wątku do rózności; dział 'hardware' to dla żelaza spectrumowego.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.06.21, 14:46:49 »
Tasiemka to złącze GPIO - general-purpose I/O. Można do niego podpinać różne dziwne interface'y i sterować urządzeniami itp.

Wylot video jest na HDMI albo composite na chinchu. Dźwięk na jacku.

PSów nie ma - jest tylko USB - w modelu B dwa porty. Podłączasz do tego normalny hub USB a resztą zajmuje się Linux - nie ma mowy o żadnych niestabilnościach.

Do zasilania potrzebuj 5V - ma gniazdko microUSB z którego bierze prąd dostarczany z dowolnego zasilacza USB.

Czy warto? To zależy do czego chciałbyś tego używać. To jest normalny komputer tyle, że z Armem co powoduje, że nie da się na tym Windowsa odpalić. Standardowo uruchamia się Linuxa a na nim to już w zasadzie co tam sobie potrafisz wyobrazić. Jeśli chciałbyś tego tylko używać nie rozumiejąc co robisz i jak to działa to nie jestem pewien, czy ma sens. Jeśli chcesz w tym dłubać - zdecydowanie warto.

I nie - nie mam. Zamówię jak już się sprzedaż unormuje.

A co do przenoszenia wątku... Nigdzie nie jest napisane, że dział Hardware to jest tylko o spectrumowym sprzęcie. Ale jak ci to tak baaardzo przeszkadza, to mogę przenieść ;)


pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.06.21, 14:47:06 »
Dość dokładnie opisane http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Na taśmie jest GPIO, UART, I2C i SPI.
Wyjście wideo jest CVBS i HDMI.
Porty USB są 2.
Zasilacz 5V z kiosku :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.06.21, 15:18:56 »
Dzięki, Panowie.



MAT:
> Podłączasz do tego normalny hub USB a resztą zajmuje się Linux - nie ma mowy o żadnych niestabilnościach.
------------------
Aaa. No widzisz. Rozumiem. Bo ja pisałem z perspektywy Windowsa (no to pewnie nie chciałbyś tego zobaczyć ;) ).



Jak znajdę jeszcze coś o tym, to będę pytać. ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.06.21, 15:25:46 »
Cytuj
Aaa. No widzisz. Rozumiem. Bo ja pisałem z perspektywy Windowsa (no to pewnie nie chciałbyś tego zobaczyć ;) ).

Hmmm... Ja tam może i nie chciałbym tego zobaczyć, ale mam w domu stanowisko do "normalnej" pracy z hubem USB do którego podpięta jesz mysz, duża klawiatura, skaner itp. i po zapięciu do Windowsa pracuje się na tym zupełnie bez problemów. Podobny setup ma w firmie moja żona i też jakoś nie zauważyłem niestabilności.

No chyba, że masz na myśli takie magiczne "splittery" robiące z jednego USB dwa PSy do myszy i klawiatury... wtedy faktycznie - jak chińczyk zjebał robotę to może się słabo zachowywać ;)

Cytuj
Jak znajdę jeszcze coś o tym, to będę pytać. ;)

Śmiało. Co prawda moje odpowiedzi sprowadzają się do przerzucenia danych z innych źródeł, ale nie ma problemu ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.06.22, 06:20:34 »
Ciekawostka http://allegro.pl/show_item.php?item=2437823357

Pierwsze słyszę, że można sobie kupić jakiś bon na zakup bez kolejki. Zwłaszcza, że ktoś chce za taki bon prawie tyle co za całe Raspberry.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.22, 06:26:33 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.06.22, 09:32:02 »
I to w rzeczy samej jest dziwne i podejrzane.

Ale również bezsensowne, bo idąc tropem Twojego linku zauważyłem, że po prostu te komputery można kupić normalnie z allegro, niedrogo, niektóre odebrane wręcz w zeszłym tygodniu.
http://allegro.pl/raspberry-pi-model-b-i2436237978.html

No ciekawa sprawa.

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.06.22, 12:54:32 »
Ciekawostka http://allegro.pl/show_item.php?item=2437823357

Pierwsze słyszę, że można sobie kupić jakiś bon na zakup bez kolejki. Zwłaszcza, że ktoś chce za taki bon prawie tyle co za całe Raspberry.
zeby kupic R.PI trzeba posiadac kod, a ze R.Pi jest dostepne w limitowanych edycjach, to ludzie zarabiac na tym chca
« Ostatnia zmiana: 2012.06.22, 12:57:39 wysłana przez dax »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.06.22, 14:13:13 »
Jaki kod ???
Zarejestrowałem się w Farnell'u, wrzuciłem Raspberry do koszyka, podałem numer karty kredytowej i dalej trzeba sobie poczekać na dostawę, więc czekam.
Nie widziałem żadnej opcji dla VIP-ów :) Stąd moje zdziwienie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.06.22, 14:55:14 »
Jaki kod ???
Zarejestrowałem się w Farnell'u, wrzuciłem Raspberry do koszyka, podałem numer karty kredytowej i dalej trzeba sobie poczekać na dostawę, więc czekam.
Nie widziałem żadnej opcji dla VIP-ów :) Stąd moje zdziwienie.
Kupowalem na poczatku roku i kod byl potrzebny do "wejscia do grupy wybranych kupujacych". Chyba, ze cos sie zmienilo. Jak to sie bardziej spopularyzuje (jesli w ogole), to moze bedzie tansze na aukcjach i latwiej dostepne. Ale przy ich obecnych mozliwosciach produkcyjnych moze to jeszcze troche potrwac.
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.06.22, 23:34:16 »
"mozliwosciach produkcyjnych" ??? To jest smieszne, taka plytke mozna tluc w milionach miesiecznie.
Moim zdaniem przez ceregiele w czekanie, listy, zaproszenia, caly projekt tylko traci. Zreszta tu akurat godnie nasladuje koncowa dzialalnosc sir Sinclaira  ;)

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.06.23, 14:00:34 »
Nie zapominaj o tym, ze stworzyla to fundacja - nie firma komercyjna, ktorej celem jest zysk. Moze nie robia tego doslownie po kosztach (a moze jednak), ale trzeba wziac te mozliwosci (a moze i checi) produkcyjne pod uwage :). No pewnie, ze lepiej by bylo gdyby robili tak, jak mowisz. Ale jest jak jest i tego nie zmienimy.
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.06.24, 01:04:17 »
Pewno boja sie umoczyc i dlatego zamawiaja partiami. Z drugiej strony skoro tylu jest chetnych, to mogliby nieco przyspieszyc. Pozyjemy, zobaczymy, w kazdym razie mnie PRL z dowolnej listy oczekujacych skutecznie wykreslil  >:(
« Ostatnia zmiana: 2012.06.29, 22:34:41 wysłana przez Gryzor »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Raspberry pi
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.06.29, 06:30:41 »
Ciekawe jaki jest popyt :) Strona do przetestowania http://allegro.pl/show_item.php?item=2454783880

Moje Raspberry miało dojechać do mnie we wrześniu.
Wczoraj dostałem informację, że już jedzie i będzie u mnie dzisiaj :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D