Autor Wątek: MC1206  (Przeczytany 4797 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: MC1206
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.02.15, 05:59:31 »
Jaki program wybrać to zależy również od tego, czy miałeś wcześniej jakieś doświadczenia z oprogramowaniem do rysowania płytek.
Ja na przykład używam DipTrace, bo ma bardzo podobną obsługę do EasyTrax i Protela, z których korzystałem wcześniej.
KiCAD i Eagle mają trochę iny interfejs użytkownika i nie potrafiłem się przestawić.
Z darmowych rozwiązań jest jeszcze Express PCB. Nadaje się do prostych schematów i przygotowania wydruku do termotransferu.

Płytkarnie wysypują się jak grzyby po deszczu. Można przebierać :)
Poniżej $2 za dm2 raczej będzie trudno zejść przy pojedynczych sztukach płytek.
Przygotowanie produkcji kosztuje tyle samo dla jednej sztuki co dla setki PCB.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: MC1206
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.02.15, 08:18:15 »
Znalazłem w sieci projekt na MC1206 i spróbuję go dopasować do tego co mam. Płytka jest duża, 25x11 cm i muszę na nią wsadzić isostaty. Nie wiem czy jest dostępna biblioteka dla isostatów. Najwyżej rozmieszczę w miarę dokładnie otwory pojedynczo. Naukę oczywiście sam muszę ogarnąć, podrzucę tylko schemat do wglądu jeśli ktoś będzie życzliwy zerknąć potem :)
Płytki samodzielnie robiłem ze 30 lat temu jeszcze pisakiem :) Teraz chętnie potestuję termotransfer, czytałem też o chemicznym transferze (aceton).

W załączniku znaleziony schemat zegara.
Pozdrawiam
Wojtek

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MC1206
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.02.15, 09:25:42 »
Z programów do projektowania można jeszcze rozważyć to https://easyeda.com/pl
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MC1206
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.02.15, 10:36:25 »
Ja mogę być konsultantem schematu i płytki. Tylko, że wtedy ograniczę Cię do KiCad ew. Eagle. Jednak patrząc przyszłościowo to KiCad jest najlepszym rozwiązaniem, bo jest za free, a ma naprawdę duże możliwości. Spodoba Ci się też wbudowana wizualizacja 3D płytki, która jest naprawdę przydatna.
Poza tym jakiś czas temu też popełniłem zegar na MC1206 :)
« Ostatnia zmiana: 2019.02.15, 10:53:32 wysłana przez apk »

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: MC1206
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.02.15, 13:19:45 »
Znalazłem w sieci projekt na MC1206 i spróbuję go dopasować do tego co mam. Płytka jest duża, 25x11 cm i muszę na nią wsadzić isostaty. Nie wiem czy jest dostępna biblioteka dla isostatów. Najwyżej rozmieszczę w miarę dokładnie otwory pojedynczo. Naukę oczywiście sam muszę ogarnąć, podrzucę tylko schemat do wglądu jeśli ktoś będzie życzliwy zerknąć potem :)
Płytki samodzielnie robiłem ze 30 lat temu jeszcze pisakiem :) Teraz chętnie potestuję termotransfer, czytałem też o chemicznym transferze (aceton).

W załączniku znaleziony schemat zegara.

Czemu się uparłeś na isostaty? Nie lepiej użyć Microswitch-y?

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: MC1206
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.02.15, 15:15:25 »
Nie uparłem się, ale nie mam rozeznania, czy coś z aktualnego sprzętu będzie pasował do istniejącej obudowy z wieży. Staram się odtworzyć układ jak ze zdjęcia z płytką, żeby z zewnątrz niczym się nie różnił od oryginału. No i nie wiem czy przyciski plastikowe będą pasować do switchy. Chcę wykorzystać elementy ze starej płytki.
Pozdrawiam
Wojtek

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: MC1206
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.02.15, 15:46:20 »
Ale po co robić takiego dużego grzmota płytkę? Można zrobić małą, wrzucić do obudowy zasilacz wtyczkowy, a na płytę czołową zrobić same switche nawet na płytce uniwersalnej i połączyć kablami...

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: MC1206
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.02.16, 21:52:48 »
A po co robicie pełnowymiarowe klony ZX zgodne wymiarowo i gniazdowo :) Chcę zrobić klona płyty z oryginalnego urządzenia do podmiany więc musi pasować wszystko idealnie do otworów.
Pozdrawiam
Wojtek