Autor Wątek: Czy warto udostepniac projekty?  (Przeczytany 11222 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Czy warto udostepniac projekty?
« dnia: 2018.12.06, 10:23:06 »
Hej,

Zapraszam do dyskusji wszystkich, poniewaz, to co wyprawiaja nasi "koledzy" zza wschodniej granicy zaczyna zakrawiac o kpine. Wiecej na ten temat tu: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4571.msg72581#msg72581

Osobiscie zaczynam miec watpliwosci w sens upubliczniania projektow w calosci. Aby bylo jasne, nie mam nic przeciwko, jesli ktos zrobi sobie plytke, zamowi kilka sztuk (bo jednej nie oplaca sie) i to co mu zostanie wystawi na serwisach aukcyjnych czy rozprowadzi w dziale "BAZAR" tu czy gdziekolwiek indziej. Ale nikt mi nie wmowi, ze "sklepik" ktory sprzedaje projekty do wszystkiego co da sie (ZX, MSX, Atari, Commoda, itd), powstal w pozostalosci po wlasnych zabawach.

Mysle, ze zmienie podejscie do wiki:
1. Usune z niej "gerbery" oraz pliki wykonywalne go uladow programowalnych w projektach ktore juz tam sa. Niestety dzialanie post factum.
2. Dla wszystkich nowych projektow, mysle, ze bede publikowal tylko schemat, wizualizje 3D, zdjecie gotowego projektu i liste materialowa.
3. Po pliki "gernerow" i zrodel/skompilowanych wsadow, bedzie prosba o kontakt z autorem/autorami.
4. Do wiki zostanie dodana klauzora, ze projekty sa wlanoscia ich tworcow i nie moga byc sprzedawane przez osoby trzecie bez zgody autora/autorow.

Co myslicie o proponowanych zmianach do zasad funkcjonowania wiki oraz dzialu wlasnych projektow sprzetowych?
« Ostatnia zmiana: 2018.12.06, 10:31:11 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.06, 10:25:33 »
Nie mam specjalnie mandatu, by się wypowiadać w tym temacie, ale popieram ochronę plików.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.06, 10:33:54 »
Jacek, kazdy glos w tej sprawie jest wazny.

A moze na potrzeby wiki wprowadzac bledy do projektow PCB ;) Wredne, ale skuteczne i niestety obosieczne.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.06, 10:34:05 »
Moznaby wprowadzic udestepnienie plikow tylko dla forumowiczow. Wiele miejsc tak robi i potem gdy projekt wycieka na ebay to latwiej namierzyc ktoredy.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.06, 10:36:24 »
Autor terminala Ascii, na bazie ktorego zbudowalem terminal do bosmana tez mial podobny problem.
Opisal to tutaj: http://geoffg.net/OpenSource.html


ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.06, 10:38:57 »
Właściwie to trudno mi się wypowiadać, bo to tematy których nie ogarniam (w sensie składanie czegoś z otwartych projektów hardwarowych), ale moje pięć groszy:

Ograniczone udostępnianie - jestem za.
Wprowadzanie celowe błędów - jestem przeciw. Może wrócić i odbić się czkawką.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.12.06, 10:42:54 »
Projekt jest dziełem autora, autor decyduje, na jakich zasadach jest dostępny. Są projekty, które są licencjonowane na GPL, na PD, czy innych zasadach zezwalających na komercyjne wykorzystanie. Każdy inny projekt, który nie ma określonej licencji wprost pozwalającej na komercjalizację wymaga kontaktu z autorem i jego zgody. Często odbywa się to na zasadzie odprowadzania kasy za licencję od każdej sztuki.

Jeśli ktoś zajumał twój projekt i go komercjalizuje bez twojej zgody - zbierz dowody, idź do prawnika, walcz o swoje. Skurwysyństwo trzeba tępić, bo bardzo ogranicza swobodny przepływ wiedzy i dostęp do projektów, ludzie zamykają know-how tak jak ty teraz. Projekty bardzo często trafiają do szuflady, nie będą już stanowiły inspiracji do innych konstrukcji, odpadnie proste korzystanie na zasadach fair-use (płytki dla siebie - jak wcześniej pisano). Do tego projekty są przywiązywane do jednego miejsca, zamiast swobodnie krążyć w sieci z odpowiednią tylko metryczką.

W tym zakresie Lotharkowe podejście mi pasuje - kupiłem właśnie od niego furię - w każdym miejscu jest podane, kto jest autorem płytki, creditsy, itp i jasna informacja, że sprzęt jest robiony na licencji.

Mi osobiście - jako dyletantowi technicznemu - nie zrobi różnicy, czy projekty będą dostępne, czy nie, bo i tak z nich nie skorzystam - chodzi o pewną regułę. Mi kiedyś portal jeden zajumał foty, pani redaktor zapłaciła 300pln na rzecz domu dziecka, teraz za każdym razem pytają o zgodę. I tę zgodę otrzymują, nieodpłatnie. Chodzi o zasady.

Ponownie - tęp skurwysynów. Siłom i godnościom osobistom. Wężykiem.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.12.06, 10:46:37 »
Na ta chwile, nie ma nigdzie zadnej wzmianki na temat jakiejkolwiek licencji, czyli zostawiajac pliki na Speccy robisz tak, jakbys zostawil portfel na dworcu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.12.06, 10:48:31 »
A guzik, na wiki stoi jak byk:

Treść udostępniana na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, bez użycia komercyjnego, na tych samych zasadach, jeśli nie podano inaczej.

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.12.06, 10:56:04 »
Moim zdaniem umieszczanie klauzul o prawach autorskich jest jak najbardziej wskazane, ale nie ochroni treści przed rozpowszechnianiem i komercyjnym wykorzystaniem.
Zapomniał wół jak cielęciem był ;) Kasety z programami też miały copyright, ale jak w obcym języku, to się nie liczy ;)
Tak samo jest na wschód od Buga.

Publicznie udostępniam wizualizację, rysunek płytki i wykaz elementów. Po resztę można zawsze do mnie napisać (chyba nikomu nie odmówiłem ? ).
Jeśli udostępniam coś więcej, to mam świadomość, że może ten materiał trafić gdziekolwiek i zostać wykorzystany w dowolnym celu, niestety bez względu na to jakbym tego, jako autor chciał.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.12.06, 10:56:22 »
Jeśli chodzi o "wykradanie" projektów, z pewnością macie rację...z drugiej strony "otwarte" projekty przyczyniają się do popularyzacji retrokomputingu. Przykład: od lat chcę zakupić Sidcarta do C16/+4. Niestety autor/producent projektu nie upublicznia go i  osobiście zbiera zamówienia i co kilka lat wypuszcza batch ok. 15 szt. Ani on na tym specjalnie nie zarabia, ani kupić tego się nie da :(
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.12.06, 10:57:55 »
Wlasnie dla przykladu zassalem projekt Kempston+Ay.
Miedzy wyszukaniem projektu a plikami na moim dysku nigdzie po drodze nie bylo wzmianki na temat jakiejkolwiek licencji.
Dla przykladu pokaze jak np zasysasz nawet zwykly sterownik do czegos ze strony Intela to przed pobraniem wyskakuje okienko, w ktorym musisz kliknac, ze zgadzasz sie z ich zasadami.

Geoff Zrobill ak, ze po jakiekolwiek zrodla musisz sie do niego zglosic osobiscie i wtedy przysle Ci osobisty Link, bez ktorego niczego nie zassiesz. Tak jak to wyzej opisal Pear :)




pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.12.06, 11:01:25 »
A moze na potrzeby wiki wprowadzac bledy do projektow PCB ;) Wredne, ale skuteczne i niestety obosieczne.
Może niekoniecznie błędy, bo to niebezpieczne dla sprzętu, ale zawsze można zrobić wersję publiczną z jakąś niewielką modyfikacją.
Po co ? Po to, żeby w razie czego można było odróżnić oryginalny projekt od podróbki.
Przynajmniej nie bierze się odpowiedzialności za błędy pirata. Lepszego pomysłu nie mam.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.12.06, 11:09:28 »
Zdjęcia mogą mieć znak wodny,  lub chociażby wredny napis,  skąd pochodzą.


Artur.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.12.06, 11:11:39 »
pear: Wiesz, nie pisze o bledzie typu co byl na plytach do Amigi (zasilanie zwarte z masa). Dobra glupi pomysl i dlatego dalem usmieszek.

Dwoch wersji nie ma co robic, szkoda czasu. Ale jesli ktos chce, to moze, do tego co idzie ne wiki, dodac jakis napis na wszystkich warstwach i w roznych miejscach.

Swoja droga homo sovieticus ma w glebokim powazaniu prawa autorskie, poniewaz czesc zdjec w jego "sklepiku" ma znaki wodne z SMR czy innych stron. A na moja uwage, ze poprostu kradnie odpisal "I did not steal it!". Chyba wszystko w tym temacie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76