Autor Wątek: Just CPC 128 się składa :)  (Przeczytany 18451 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Just CPC 128 się składa :)
« dnia: 2016.11.27, 19:30:36 »
Właśnie dzięki uprzejmości kol. Zaxon'a stałem się posiadaczem płytki Just CPC 128.
Jestem ciekawy, czy któryś z Szanownych forumowiczów ma jakąś działającą sztukę i czy złożył ją sam, czy kupił "gotowca".

Ja postanowiłem pójść drogą a'la Adam Słodowy, czyli "złóż se sam".
Jako, że nie jest to pierwsza płytka ze stajni Zaxon'a którą obsadzam, to myślę, że wszystko dobędzie się "prosto i łagodnie", gdyż jest to wyrób przemyślany, solidnie zaprojektowany i całkiem nieźle wykonany (przez małe chińskie rączęta).

Jak widać, część prac już wykonałem, z resztą roboty na razie stoję, bo części nie dojechały.
Mam nadzieję, wkrótce zdać relacje z postępów, gdy tylko dotrą podzespoły i znajdzie się chwilka wolnego by polutować.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.11.27, 19:46:54 »
Trzymam kciuki :D
Ja jestem w trakcie składania JS128 na żółtej płytce, druk jest doskonałej jakości.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.11.27, 19:51:08 »
Płytkę mam, ale na razie nawet nie jest w planach montażowych.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.11.27, 20:31:12 »
JS 128 na żółtej płytce mmm..., miałem w rękach zmontowaną przez Pear'a. Poezja dla oczu :)

Sam mam JS 128, ale na standardowej - czarnej.

Właśnie wlutowałem do Just CPC 128 stado kondensatorów 100nF - uf, na dzisiaj starczy.

Dzisiaj do "uspokojenia rączek" wystarczyło 100ml Metaxy :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.11.28, 15:19:19 »
Dzisiaj do "uspokojenia rączek" wystarczyło 100ml Metaxy :)

Bracie! :) Oczywiście 7*, prawda?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.11.28, 18:47:23 »
Żeby nie było tak, że im więcej składam, tym więcej spożywam :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.11.28, 19:20:54 »
Człowiek nie traktor, na byle jakim paliwie daleko nie zajdzie a i smarować układy trzeba;).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.11.30, 21:42:32 »
Dziś przyszły dalsze podzespoły. Sławmir nawet się postarał i szybko wysłał.
Więc wlutowałem, nawet bez "wspomagacza" procentowego.

Czekam tylko na zaprogramowany procesor do obsługi klawiatury (SMD) i praktycznie, można będzie uruchamiać.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.12.10, 18:17:53 »
Wizyta u Zaxon-a zaowocowała uzupełnieniem płyty o brakujące układy i ostateczne jej uruchomienie :)

Do uzupełnienia płyty JCPC 128k użyłem elementów z demontażu płyty CPC 664. Płyta ta była w takim stanie, że nadawała się tylko dla demontażu elementów, więc nie wieszajcie na mnie psów, że "zniszczył dobry komputer", gdyż miałem tylko samą płytę. Doprowadzanie jej do stanu używalności, było nie tyle nieopłacalne, co technicznie skomplikowane, więc ...

Just CPC 128k wstała od razu, ale okazało się że płyta nie "widzi" całej pamięci. Zaxon szybko znalazł wadliwą podstawkę (moja wina, nie sprawdziłem dokładnie podstawek przed wlutowaniem). Potem poszło już z górki. Wylutowany i wstawiony układ AY-8912, okazał się "strasznie charszczący" co zaowocowało wstawieniem AY-8912 A i drabinki rezystorowej od strony druku płyty (zdjęcie). Drabinka ta jest potrzebna, gdyż AY-8912 A nie ma wewnętrznie oporów podciągniętych do +5V. Tym różni się od AY 8912 - bez "A", zaś Just CPC i Amstrad, poprzez zawarty w nim port, obsługują klawiaturę. Skutkuje to tym, że na AY-8912 A, czasami w Just CPC 128k mogą po włączeniu wystąpić losowe znaki na ekranie, po znaku zachęty. Nie skutkuje to niczym, tylko tym, że należy je skasować. Myślę, że uzależnione jest to też w pewnym stopniu, od klawiatury PS2, którą podłączamy.

Ostatecznie jeszcze został wymieniony MC6845P - który pochodził z CPC 664, na HD45505 SP - odpowiednik, gdyż ten z CPC 664 nie chciał poprawnie współpracować.

Teraz, Just CPC 128k ruszyło z kopyta :) i działa bezproblemowo.

Podsumowując, płyta łatwa do obsadzenia i uruchomienia, pod warunkiem użycia sprawnych - nowych części oraz zachowania "dyscypliny" ze strony spisu elementów. Nieodzowna jest też wiedza nie tylko z zakresu elektroniki, ale też nabyta w trakcie użytkowania komputerów serii Amstrad 464, 664 czy 6128.
Chodzi mi tu o specyficzne zachowania sprzętu przy uruchamianiu programów/dem, gdzie można wyłapać nieprawidłowości w pracy komputera. W moim przypadku, był to "trzeszczący AY-grek", gdzie ja tego nie słyszałem, ale Zaxon usłyszał od razu.
 
Dużym udogodnieniem jest obsługa klawiatury typu PS2 takiej od PC. Uczulam tylko, że ma być to klawiatura z wtyczką PS2, nie zaś USB na przejściówce.
Z taką "chybrydą" mogą być problemy. Natomiast bez problemu pracuje klawiatura z wyjściem DIN na przejściówce PS2.
Co do zasilania, płyta zasilana jest jednym napięciem 9V. Nieistotna tu jest też polaryzacja we wtyczce, gdyż Just CPC 128k ma na sobie mostek prostowniczy, oraz sekcję zasilania opartą o popularną przetwornicę LM 2596. Można użyć zasilacza np. od ZX Spectrum +2 "grey".

Należy też wspomnieć, że we wtyczce zasilania dla napędu fdd, jest tylko napięcie 5V, co wystarcza dla zasilenia np. GOTEK-a z HXC, lub jakiegoś innego emulatora fdd. Polaryzacja jest dostosowana do flopp-a typu PC, czyli np. 3,5'', więc NIE PODŁĄCZAMY napędu 3'', gdyż na pewno ulegnie on uszkodzeniu.
Do podłączenia takiego napędu, należy użyć zewnętrznego zasilacza z napięciami +5V i +12V i zrobić sobie stosowną przejściówkę. Napęd 3'' w Amstradzie i ZX +3 ma zamienione 12V z 5V.

Należy też wspomnieć o dwóch gniazdach rozszerzeń, gdzie można podłączać różne interface, np. moduł do obsługi HDD, itp.
Moduły te, są dostępne  tu http://www.centpourcent.net/store/c5/CPC_Boards.html

Tak więc, na razie tyle, czas na zabawę moim "nowym" CPC 128k :)

« Ostatnia zmiana: 2016.12.10, 19:34:05 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

luzak22

  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Miejsce pobytu:
    watford
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.12.10, 19:47:50 »
Elegancko
Widze kawalek dobrej roboty i opisane elegancko ..
Myśle ze miał bym coś do tej płytki
Congrats

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.12.10, 23:22:27 »
zaczekam na gotowca od zaxona.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.12.11, 01:04:56 »
Ja akurat lubię sobie czasami sam coś polutować. Trochę mi to uspokaja nerwy po całodziennym, a w szczególności całotygodniowym czasie, spędzonym w pracy. Poza tym, szkoda mi trochę mojego Schneider-a 6128. Patrząc przyszłościowo, Just CPC 128k ma większą możliwość rozbudowy, bez głębszych ingerencji w płytę. Ma dwa gniazda rozszerzeń. Dopiero teraz odkryłem, ile możliwości drzemie w Amstradzie.

Zasoby starych-oryginalnych komputerów 8-bit nie są niewyczerpane. Zostaną w końcu, jako okazy kolekcjonerskie. Niestety, nic nie jest wieczne.
Więc kiedy nastąpi czas, że sprawne oryginały ZX Spectrum, Amstrad, Atari czy C-64 staną się warte małą fortunę, zostaną klony.
Czy można powiedzieć z całą pewnością, że taki czas nie nadejdzie ?


"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.12.11, 16:12:40 »
moje chęci lutowania zaspakaja mi recap i zlutowanie dwóch żył do zwierania NMI w js128 :)
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.12.11, 16:40:31 »
Heheheh , dobre ;) Anyway  ,  Tooloudtoowide , plyta sie robi. Pamieci mi zwolnili z cła , jutro powinny przyjsc, wiec pewnie kolo wtorku srody bedzie gotowa.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Just CPC 128 się składa :)
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.12.16, 12:20:42 »
Zaxon, spoko - ja dopiero wczoraj wieczorem ogarnąłem "finalne" włożenie JS128 do obudowy plusa, a CPC6128 od trojacka odpaliłem... raz.

I oczywiście - "finalne" bo w sumie to jeszcze Power on/off chcę do tego dołożyć na obudowę z tyłu, bo to jest coś co mnie irytuje generalnie w kompach - brak wyłącznika zasilania. Od biedy przeżyję wersję A600 - on/off jest na zasilaczu.

Wracając do Just CPC - namierzyłem chyba fajną obudowę do Just CPC, ale poczekam już na i płytę i minę z zamówieniem wariactwo tych świąt.

Zasoby starych-oryginalnych komputerów 8-bit nie są niewyczerpane. Zostaną w końcu, jako okazy kolekcjonerskie. Niestety, nic nie jest wieczne.
Więc kiedy nastąpi czas, że sprawne oryginały ZX Spectrum, Amstrad, Atari czy C-64 staną się warte małą fortunę, zostaną klony.

Generalnie - odwieczne pytanie - ma być na półkę w gablotę czy do czołgania?

Bo i JS128 i JustCPC mają jedną zaletę - są konstrukcjami, które są mocno uwspółczesnione (podzespoły), dostęp do tych podzespołów w razie padaki jest łatwiejszy, nie są to podzespoły mające 35 lat.

W sensie użytkowania - serio - podpinam JS128, obraz żyleta, AY, wbudowane DivMMC, na razie nie trafiłem na jakieś bóle kompatybilności, które by mnie odstraszyły - gdyby nie chęci chomikowania zwane kolekcjonowaniem to mógło by być jedyne speccy w domu - podejrzewam JustCPC o to samo. Osobną sprawą jest frajda odpalenia ZX81 czy gumiaka i powiedzenia: wow, 35 lat i nadal działa.

Pracuję nad systemem składowania tego - a z JS128 nie mogę się tylko zdecydować czy fajniej używać to w obudowie plusa czy gumiaka. Jedno ma wygodę, drugie urok :)
dużo sprzętu mało czasu.