Autor Wątek: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.  (Przeczytany 8298 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #15 dnia: 2014.02.13, 13:08:41 »
Robilem kiedys przymiarke do OPL3 i cos mi sie nie podobalo w timingach OPL3.
Nie mam juz tych notatek, wiec mowie 'moze nie zadzialac'.

Pewno, ze OPL3 to FM, ale tam tez definiuje sie instrumenty, do tego melodia np. w midi i troche to zajmuje.
OPL3 byl zrobiony do 16bitowego Blastera, wiec do Z80 to troche armata.
Ale na tym polega atrakcja jak to zagra.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #16 dnia: 2014.02.13, 15:20:09 »
Mat: jest do tego tracker, jest opisany format, są źródła w asm x86, nic tylko grać się za konwersje.

Pytaniem pomocniczym jest czy ktoś się tym zajmie, bo przecież wujków dobra rada i 'weźcie i zróbcie' jest wielu ;) O Offtopach nie wspomnę.

Tracker jeśli jest pełnowartościowy to chyba wystarczy player na zx. a nie lepiej skupić umysły na stworzenie czegoś pod TurboSound FM.
W tej chwili mamy tracker pod PC który obsługuje tylko część FM i to jeszcze nie w pełni, bo obwiednie brzmią inaczej na PC, a inaczej na ZX. Dodatkowo, aby odegrać wszystkie kanały Turbosounda FM potrzebujemy odtworzyć na raz 2 moduły, jeden dla 2xAY (tutaj to chyba nawet 2 na przemian dla poszczególnych AY), drugi dla samego FM. Już nie wspomne jaką udręką musi być komponowanie czegoś na dwóch oddzielnych trackerach i odtwarzanie w synchronizacji, po to aby odsłuchać chociaż jeden pattern.

I tutaj oficjalnie chciałbym zapytać, czy ktoś się przymierza, a może prace nad trackerem Turbosound+FM (wszystkie 12 kanałów w jednym trackerze) zostały rozpoczęte. I żeby nie było, jeśli nikt się nie przyzna, rozpoczynam, choć z nikłą więdzą i bardzo (bardzo) odległym punktem zakończenia prace nad stworzeniem trackera dla TSFM na ZX.
Proszę w tym momencie, aby wypowiedziały się osoby które mają większe rozeznanie w temacie, czy sprawa jest możliwa do zrealizowania na ZX Spectrum (dziwi mnie, że coś takiego nie powstało jeszcze za wschodnią granicą).
Podejrzewam, że będzie potrzebna pamięć 128kb. Wszelkie sugestie mile widziane!
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #17 dnia: 2014.02.13, 16:06:08 »
O i tu Sector trafil w moje przemyslenia.
Bo tak po prawdzie to z TSFM mozna wycisnac niezle cuda vide Karbo , wiec moze jednak skupic sie na tym co jest zamiast robic nastepny wynalazek i to w zasadzie do szuflady. Bo o ile jeszcze troche softu na TSFM jest,  to na OPL3  nie bylo by nic.  A ja nie dam rady sam zrobic i w dodatku oprogramowac bo nie umiem.
Sector, z tym ze tracker do TSFM to chyba jednak lepiej popelnic na PC a na Spectrum player. Nad playerem Tygrys pracuje poswiecajac mu kazda wolna chwile ktorych tez nie ma za wiele. A jak ktos popelni drugi to tez sie przeciez nic nie stanie, od przybytku glowa nie boli  :D Do tego nie ogladaj sie na innych tylko po prostu rob. Inaczej to sie konczy na gadaniu. Do tego warto uwzglednic SAA1099, ktore o ile sie orientuje moze grac rownolegle z TSFM. Wiec generalnie mozliwosci sa. Nie ma softu.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.02.13, 16:22:44 »
Problem w tym, że jedyna biblioteka emulująca YM2203 na PC nie oddaje w 100% rzeczywistego hardware i kolejny tracker na PC będzie tylko kolejnym powieleniem błedu.
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #19 dnia: 2014.02.13, 16:27:38 »
OPL2 i OPL3 maja bardzo dobra emulacje na PC, TSFM to nie wiem, bo nie slyszalem w realu.

Zaxon - pomysle jeszcze nad SIDem z C64. Na Sama jest player, wystarczy przerobic i ZX bedzi gral jak C64.
Oczywiscie mowie o samym SID, nie o calej plycie z 6502.
SID trudno dostepny, ale mozna poswiecic jedno C64 :-)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: OPL3 FM-chip , kolejna dzwiekowka.
« Odpowiedź #20 dnia: 2014.02.13, 17:39:49 »
Hmm ale po co ma grac jak c64? Jak bede chcial posluchac sida to sobie sidblastera podlacze co sobie kiedys zrobilem  :D. Albo C64, phew.

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993