Autor Wątek: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide  (Przeczytany 4946 razy)

canga

  • Gość
Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« dnia: 2015.08.15, 21:04:18 »
Witam
Czy mogę spokojnie podłączyć divide do Didaktik M i Didaktik Gamma?
Nie chcę uszkodzić komputerów podłączając sprzęt.
Tak samo czy pod Unipolbrit 2086 mogę bezproblemowo podłączyć.
Pozdrawiam

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.08.15, 23:38:46 »
W manualu piszą, że z Didaktikami działa:

http://www.rwapservices.co.uk/docs/divIDE_manual_en.pdf

Co do Unipolbrita 2086, to złącze krawędziowe jest w części istotnej takie samo. Ale pewnie "emulator" (cartridge) musi być włożony.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.08.16, 09:25:37 »
U mnie  DivIDE PLus  działa z Unipolbritem UK2086 ale ten sam komputerek nie działał z DivIDE 57c
Było o tym tutaj: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,509.0.html

Do DIDAKTIKa Gama 80K podłączyłem  DiVIDE Plus i niestety nie działa
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2088.0.html ale to chyba problem tego egzemplarza komputerka.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

canga

  • Gość
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.08.16, 09:50:46 »
Wiem, że są problemy z Timex 2048. Mam trzy i na trzech działa.
Może z Unipolbrit będzie podobnie jak z Timex.
Wczoraj sprawdziłem kompatybilność Didaktik z Sinclair i Didaktik przegrał już na przedbiegach.
Kilka gier w ogóle się nie chciało odpalić, (Ddidaktik M).
Nie zdążyłem już sprawdzić jak to wygląda z Didaktik Gamma, on ma 80kb wbudowane, ale by podłączyć pod niego coś zewnętrznego musiałbym rozbierać końcówkę przy zasilaczu a na to zbytnio czasu nie miałem.

canga

  • Gość
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.08.16, 13:01:34 »
Sprawdziłem Didaktik Gamma i mam w jednym dziwne objawy.
Oba współpracują z divide, oba wczytują, ale...



Ciemniejsza obudowa - wszystko oki, wczytuje gry i programy.
Jaśniejsza obudowa - wczytuje wszystko, ale nie ma kolorów (tylko odcienie szarości)
Bez divide są kolory. Może to wina samego komputera - nie wiem.

Dodatkowo sprawdzałem (zrobiłem kable do wgrywania programów) wgrywanie z magnetofonu.
Żaden Didaktik Gamma nie przyjmuje gry Last Ninja 2. Po 15 sekundach wgrywania, gdzie ekran powinien się pojawić czarny i migają czarno-czerwone paski - oba się resetują.
Nie wiem w czym problem. Zaznaczę, że gra przez divide wczytuje się, oraz wgrywanie tej gryz laptopa na ZX czy Timex - wgrywa się prawidłowo.

niestety nei jestem w stanie sprawdzić na tą chwilę Didaktik M, gdyż mam divide pionowe i tam obudowa przeszkadza by włożyć pionowy interface.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.08.16, 13:09:59 »
Niech zgadnę - Didaktik ma inny ROM i niektóre gry nie będą działać?
Co do znikania koloru - mniemam, że divIDE przeciąża lub zakłóca zasilanie, więc koder kolorów głupieje. Widziałem to na kilku timexach.

canga

  • Gość
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.08.16, 13:13:48 »
Dziękuję za odpowiedź.
Dziwi mnie jednak to, że ta sama gra przez divide wczytuje się, a przez "magnetofon" już nie.
Mówię tutaj o Didaktik Gamma. W przypadku Didaktik M to na samym końcu komputer "wisiał" a divide nie jestem w stanie tam sprawdzić.
Muszę poszukać "przelotki/przedłużki" do interface

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.08.16, 13:20:31 »
Dodatkowo sprawdzałem (zrobiłem kable do wgrywania programów) wgrywanie z magnetofonu.
Żaden Didaktik Gamma nie przyjmuje gry Last Ninja 2. Po 15 sekundach wgrywania, gdzie ekran powinien się pojawić czarny i migają czarno-czerwone paski - oba się resetują.
Nie wiem w czym problem. Zaznaczę, że gra przez divide wczytuje się, oraz wgrywanie tej gryz laptopa na ZX czy Timex - wgrywa się prawidłowo.

Zgaduję, że taśmowy loader tej gry jest w kodzie maszynowym i skok pod adres procedury wgrywania trafia w jakiś przypadkowy kod zmienionego ROM-u Didaktika.
Nie wiem, jaką wersję masz na divIDE - snapshot się wczyta niezależnie od ROM-u, bo divIDE załatwia to własną procedurą. A jeśli wczytujesz TAP - to tu moja wiedza się kończy.
Timex 2048 ma ROM w 99,99% zgodny z gumiakiem, więc mało dziwne, że gra się wgrywa poprawnie.

canga

  • Gość
Odp: Didaktik Gamma oraz Didaktik M i divide
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.08.16, 13:22:02 »
Po raz kolejny mi pomogłeś i dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.