Autor Wątek: Stacja 3" FD-2  (Przeczytany 3972 razy)

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Stacja 3" FD-2
« dnia: 2023.10.13, 21:19:20 »
Mam pytanie czy stację FD-2 (dwuglowicową) można jakoś ustawić/podłączyć żeby czytała i nagrywała jak oryginalna w Spectrum +3 i Amstradzie 6128, a docelowo w Greasewaezle.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.10.13, 21:34:10 »
Wydaje mi się lecz nie jestem pewien że z Greasewaezle da się przy odpowiednich ustawieniach, ale co do ZX+3 może być problem bo FD2 jest podwójnej gęstości i trzeba dodatkowo w jakiś sposób generować podwójny skok głowicy by zachować zgodność z dyskietkami nagranymi na FD1.
Nie jestem też pewien czy da się tam obsługiwać drugą stronę dyskietki (tzn. drugą głowicę czyli bez obracania dyskietki) bez odpowiednich modyfikacji programowych lub sprzętowych.

W przypadku CPC 664 lub 6128 sprawa będzie nieco prostsza jeśli mamy zainstalowany ROM Parados.

« Ostatnia zmiana: 2023.10.13, 23:28:48 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.10.13, 21:36:24 »
tak naprawde do GW ją chciałem docelowo, więc jakby z tym działała ale nagrywała i odczytywała formaty +3 i 6128 to by mi wystarczyło.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.10.13, 21:47:35 »
Nie jestem też pewien jak tak wygląda kwestia zasilania czy aby nie jest odwrotnie 5V i 12V jak w przypadku FD1 od CPC.

Może ktoś bardziej biegły się tutaj wypowie.

EDIT:
Sam zapis na tej stacji FD2 formatów pojedynczej gęstości będzie jednak prawdopodobnie nieco mniej pewny bo głowica zapisuje o połowę węższy ślad i w przypadku używanych dyskietek pojedynczej gęstości mogą pojawiać się czasem błędy spowodowane przesłuchami od szerszego śladu jeśli będziesz je potem czytał na stacji o pojedynczej gęstości.
Z samym odczytem na FD2 formatów pojedynczej gęstości nie powinno być jednak problemu.
Osobiście obserwowałem kiedyś taki efekt.
« Ostatnia zmiana: 2023.10.13, 23:29:49 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.10.13, 23:06:14 »
tak naprawde do GW ją chciałem docelowo, więc jakby z tym działała ale nagrywała i odczytywała formaty +3 i 6128 to by mi wystarczyło.

Według CPCWiki powinno działać:
https://www.cpcwiki.eu/index.php/CF2_Compact_Floppy_Disc
Cytuj
PCW 8000 drive B or 9000 series drive A can handle the DD format (720k). Spectrum +3 bios can handle too if you add one of those PCW CF2-DD units (or 3,5" drive).

Ale uwaga, nośniki do stacji dwustronnych są inne, co można poznać po oznaczeniu (zamiast CF2, jest CF2D lub CF2DD). W sumie powinny też mieć jakiś mechanizm zabezpieczania przed odwrotnym włożeniem, tak sobie myślę. Niby jest takie jakieś nacięcie na obudowie dyskietki, które mogłoby temu służyć, ale zwykłe CF2 też je mają.

No i oczywiście dwustronny napęd nie odczyta strony B bez odwrócenia dyskietki. Chyba, że GW ma taką super opcję :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.10.13, 23:42:36 »
Cytuj
PCW 8000 drive B or 9000 series drive A can handle the DD format (720k). Spectrum +3 bios can handle too if you add one of those PCW CF2-DD units (or 3,5" drive).

Całkiem to możliwe że zadziała w ZX+3 ale raczej w przypadku dyskietek zapisanych na komputerach PCW, nie wiem jednak czy ZX+3 będzie w stanie poprawnie utworzyć lub kopiować taką dyskietkę DD chyba że są do tego jakiś specjalne programy.

Nadal jednak pozostaje problem kompatybilności wstecznej czyli dyskietki zapisane na stacji FD-2 (DD) w formacie SD mogą mieć problemy z poprawnym odczytem na napędach FD-1 (SD).
« Ostatnia zmiana: 2023.10.14, 00:08:00 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.10.14, 10:39:26 »
No i oczywiście dwustronny napęd nie odczyta strony B bez odwrócenia dyskietki. Chyba, że GW ma taką super opcję :)
Teoretycznie tak bo można odczytać zawartość do czystego fluxa a potem programowo go odwrócić ale to zależy od tego, jak są ułożone głowicę w stacji dwustronnej. Przykładowo, w 5.25" są one przesunięte przez co ślady poszczególnych cylindrów przy zapisie dwustronny się nie pokrywają. To powoduje, że jeśli weźmie się dyskietkę z jednostronnie nagraną stroną B i włoży w stację dwustronną w normalny sposób, to druga głowica nie jest w stanie odczytać cylindrów - ma przesunięcie bodajże +6 czy +7 ścieżek. I to jest problem bo niby można po prostu obrócić dysk ale sam napęd może odmówić pracy w przypadku braku otworu indeksowego (nie ma po obróceniu dyskietki). Autor softu dorobił przełącznik do ignorowania tego tylko traci się pewne aspekty geometrii dysku.

No ale to powyżej dotyczy napędów 5.25" - jak jest w 3" to nie wiem. Ale chętnie się dowiem.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.10.14, 11:03:07 »
Oj chłopaki, chłopaki  :D Ze tak powiem, podszedłem do sprawy praktycznie ;) Teraz jeszcze musze znaleźć Amstrada na chodzie ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.10.14, 11:25:13 »
Czy to na moim GW i kabelku? Jak tak to pełnia szczęścia ;).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.10.14, 11:27:25 »
I to jest problem bo niby można po prostu obrócić dysk ale sam napęd może odmówić pracy w przypadku braku otworu indeksowego (nie ma po obróceniu dyskietki).

To teraz sprawdź, gdzie dyskietka 3" ma okienko na otwór indeksowy :)
Głowice prawie na pewno mają przesunięcie.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.10.14, 12:58:55 »
A czy to nie jest przypadkiem tak że nie trzeba nic specjalnego robić by taka stacja czytała dyski sformatowane na 40 ścieżek?  A dopiero 80ścieżkowe dyski wymagają by komputer na jakimś pinie wysyłał jakiś dodatkowy sygnał?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.10.14, 22:28:21 »
OK, po całym dniu walki......

Nie da sie takiej stacji tak podłączyć .To znaczy żeby nagrywać na FD2 dyski i odczytywać je na normalnym Amstradzie ze stacją 180k.


Za to dyski nagrywane przez Greaseweazle na napędzie 180k bardzo ładnie sie ładują na CPC z drugim napędem 180k.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.10.15, 01:58:41 »
Na siłę to się powinno udać nagrać obraz dyskietki ze stacji FD-1 na FD-2, tylko trzeba dobrać odpowiednio parametry.

Najlepiej zastosować nakładkę graficzną na program do GW, wtedy łatwiej to będzie ogarnąć.

Generalnie wpierw trzeba porządnie wykasować dyskietkę dla 80 ścieżek.
Następnie nagrywać włączając opcję z podwójnym skokiem głowicy i 40 ścieżek dla napędu FD-2.
Oczywiście trzeba wybrać też tylko jedną głowicę.


« Ostatnia zmiana: 2023.10.15, 02:13:30 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.10.15, 09:40:20 »
Nagrać to  nagrasz ale na CPC ze stacją 180 kb nie odczytasz. Wiem to praktycznie bo tak jak pisałem , wczoraj spędziłem cały dzień nad tym.  Udział wzieło 5 róznych napędów, 2 Amstrady, Greaseweazle . Więc teoretyzuj dalej wprowadzając ludzi w błąd. Ja to mam zrobione praktycznie na stole i wiem o czym piszę.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Stacja 3" FD-2
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.10.15, 13:07:16 »
No skoro tak, a system operacyjny nie przewiduje aby komputer czytając dysk 40ścieżkowy na stacji 80ścieżkowej przeskakiwał co dwie ścieżki, to trzeba by dorobić coś co na pinie STEP podwaja impuls z przełącznikiem aby można było wrócić do trybu 80ścieżek jakby co.
A byłyby jaja jakby sie okazało że te 40ścieżkowe mają coś takiego na płycie głównej, i wystarczy rozciąć jakąś zlutowaną zworkę aby te jedno głowicowe stacje przełączyć na pracę w 80ścieżkach.

Jeśli ktoś ma oba rodzaje stacji z tego samego okresu to może sie przyjrzeć czym sie właściwie od siebie różnią. Bo albo mają różne silniki krokowe do przesuwania głowicy, np inaczej wyżłobiony rowek na tym obracającym sie bolcu, albo te tańsze 40ścieżkowe mają taki elektroniczny układzik który podwaja ten impuls STEP, a w 80ścieżkowej go nie ma lub ma obejście jakąś "zworką".