Autor Wątek: O kablach audio i innych zaklęciach ;)  (Przeczytany 3271 razy)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.10.12, 16:29:08 »
Też nie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.10.12, 16:45:06 »
Przychodzi mi do głowy jeszcze złe dopasowanie impedancji.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.10.12, 16:54:18 »
Też nie.
Nikt więcej?
Poczekam jeszcze do 18.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.10.12, 18:30:40 »
No więc nikt nie wymyślił jak potwierdzić pomiarami, że dla niektórych uszu CD Fonica brzmi lepiej niż średniej klasy SONY :)
Ludzie słyszą tą wadę - tłumaczą np. że wolą winyle, bo dźwięk z CD jest szorstki, cyfrowy, może jakby im puścić z Fonica to by polubili ;)

Chodzi o odpowiedź impulsową.
Po przetwarzaniu DA trzeba odfiltrować sygnały o częstotliwościach większych niż połowa f próbkowania. Filtracja musi być mocna. SONY stosuje "idealny" filtr cyfrowy, który powoduje "dzwonienie" - gasnące drgania po, ale także PRZED impulsem!

To rysunek ze strony hifi.pl


Podobno to drugie rozwiązanie, chociaż bardziej dzwoni, jest mniej dokuczliwe, bo mniej nienaturalne - w naturze nie ma zakłóceń PRZED sygnałem.
A w CD Fonica, który jest starą konstrukcją jest stromy filtr analogowy, który w ogóle nie powoduje dzwonienia! Ale że ciężko zrobić tak bardzo stromy filtr analogowy, to zaczyna tłumić już w paśmie słyszalnym.

Problem jest oczywiście znany i kiedyś SONY zastosowało w CD serii ES przełączane filtry cyfrowe o różnych charakterystykach (Butterwortha, Czebyszewa, itd) oraz filtry analogowe, które można było włączać w różnych "mocach" i kombinacjach, ale chyba się specjalnie nie przyjęło.

No i teraz konia z rzędem dla tego kto wie czy bardziej mu będzie przeszkadzało "dzwonienie" czy stłumione wysokie tony.
Poza tym - dzwonienia nie podają w instrukcji.
Trzeba posłuchać.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.10.12, 21:18:50 »
@Damik Prócz słabego bitrate są jeszcze słabe programy. PR1 wytrzymałem 5 minut, a LP3 do momentu jak na 3 miejscu był facet co śpiewa gorzej ode mnie. Teraz jadę na FM pewną komercyjną rozgłośnię. Choć sam odbiornik jest typowo parapetowy, z brzmieniem nawiązującym do odbiorników AM :) Czasy robienia anten na "Fun Radio" (początki RMF FM) minęły bezpowrotnie...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.10.12, 21:25:54 »
DAB to kicha, rozgłośnie często jadą w niskim bitrate i mono. Szum FM jest akceptowalny a cyfrowa czkawka na DAB wkurzy nawet widza Apaczów Ostoję Spokoju.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: O kablach audio i innych zaklęciach ;)
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.10.13, 00:42:24 »
@Phonex
Nie ma to jak wykres sinc(x) :)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464