Autor Wątek: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128  (Przeczytany 5066 razy)

romeok01

  • **
  • Wiadomości: 63
  • Miejsce pobytu:
    Prószków k Opola
Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« dnia: 2019.05.28, 20:47:09 »
Znalazłem opis w internecie jak zainstalować ParaDos 1.2 w Amstrad 6128.
https://nogame.pl/pl/n/79

Wylutowałem stary ROM, wlutowałem podstawkę, zaprogramowałem pamięć 27C128, po włożeniu i uruchomieniu ParaDos nie zgłasza się.

Mam jak pokazano niżej.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.05.28, 23:28:40 »
Coś poszło nie tak ... ;)

Albo jakaś przerwa lub urwana metalizacja po wylucie ROM'u.
Albo jakiś problem z zaprogramowanym wsadem.

Warto przegwizdać miernikiem wszystkie piny czy mają połączenie z resztą sygnałów na płycie...
« Ostatnia zmiana: 2019.05.28, 23:35:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.05.29, 00:01:57 »
A co się dzieje jak wpiszesz cat?

PS. Pierwszy raz widzę Ispa. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

romeok01

  • **
  • Wiadomości: 63
  • Miejsce pobytu:
    Prószków k Opola
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.05.29, 06:45:45 »
Sprawdziłem miernikiem i są połączenia z Romem na dole, czasem zaskoczy jak coś docisnę, gdzieś musza być zimne luty, albo jakiś kondensator do wymiany.

brian-82

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.05.29, 07:54:44 »
PS. Pierwszy raz widzę Ispa. :)

Widać coś było jeszcze modzone przy zworkach, ew. jest to wskazówka gdzie szukać winnego problemów z ROM'em.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.05.29, 14:19:00 »
@romeok01
Jak coś dociskasz i jest poprawa to stawiam tu raczej na uszkodzoną metalizację otworu... jeśli dałeś podstawkę precyzyjną to można cienkim grotem podlutować jeszcze od góry płytki pady bezpośrednio pod podstawką.

Drobna uwaga ... czy sprostowanie

Z tego co wiem to wsad z "+" na ekranie startowym jest do białego Amstrada 128 Plus, do zwykłego szarego CPC6128 jest wsad bez "+"  ;D
Są tam jakieś różnice jeśli chodzi o procedury inicjalizacji, ale nie będę się wymądrzał ... ???
Niby też w szarym zadziała, ale nie wiem czy optymalnie...

Widziałem gdzieś w necie taką teorię i nawet na allegro ktoś też takie EPROMy sprzedaje w wersji "+" (jak się wpisze w wyszukiwarce "parados") i nie wiem dlaczego, ale ludzie może preferują do szarych CPC6128 wersję z "+", bo wydaje się im że to jest jakaś lepsza czy wzbogacona wersja wsadu, czy coś jak 500+ :P


« Ostatnia zmiana: 2019.05.29, 15:12:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

romeok01

  • **
  • Wiadomości: 63
  • Miejsce pobytu:
    Prószków k Opola
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.05.30, 08:16:47 »
Zauważyłem, że jak włożę oryginalne ROM-y i stacja dysków nie jest fizycznie podłączona, nie podłączam zasilania 12V, to nie startuje Basic, nie pokazuje się napis Basic 1.1.
Jeszcze dzisiaj wgram ParaDOS 1.2 bez plusa i sprawdzę z podłączoną stacją dysków, może ma to jakiś związek.

Czy da się wgrać na dolnego ROM-u firmware 3.12 EN, a do górnego ParaDOS?
Jak tak mam, to nie pokazuje się BASIC.

Nie wiem Czy firmware 3.12 EN ma wbudowany BASIC i co wgrać do ROM-ów, aby firmware 3.12 EN działał?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.05.30, 08:44:55 »
Kiedyś miałem tak zrobione w moim CPC6128 i potwierdzam że działa poprawnie FW3.12 wraz z ParaDosem.

Jednak docelowo zmodowałem sobie oryginalny wsad z FW by mi komp startował w 80 kolumnach tekstu "MODE 2" oraz zmieniłem sobie część nazw dostawców w ekranie startowym (wybieranych zworkami).  ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.05.30, 10:56:43 »
A coś ty za inne nazwy powpisywał? :)

Jak zmieniłeś mode?  wiesz w którym jest bajcie?  Ja nie wiedziałem, ale dodałem kody kontrolne do napisu który i tak wyświetla na starcie, i tak zmieniłem. :)

Ten FW 3.x ma wywalone procedury do obsługi magnetu, a zamiast tego dodano do sprawdzania ile masz RAMu, i chyba coś jeszcze ale nie pamiętam co. No i zmodyfikowali mapę klawiatury.

Chciałem sobie jeszcze zmodyfikować to jakie funkcje są pod klawiszami funkcyjnymi, ale tego nie robi mapa klawiszy tylko jakaś procedura, i nie umiem tego rozgryźć. :(

Zakładałem kiedyś o tym wątek, ale widać asemblerowcy mieli inne zajęcia bo zero odzewu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.05.30, 12:57:09 »
Powpisywałem sobie jakieś swoje ulubione nazwy w przypływie głupawki w tym i mój nik ;)

FW 3.12 Sprawdza też wersję CRTC ...

Mode zmieniłem modyfikując ze 2 Bajty kodu w FW, nie pamiętam już teraz pod jakim adresem ale miałem to rozkminione.
Chyba też zmieniłem sobie funkcję pod klawiszami CTRL+małyENTER by po RUN" nie dawał znaku końca linii... bo to się przydaje bardziej przy stacji dyskietek.

Robiłem to już ładnych kilka lat temu i muszę sobie wszystko odszukać w starych notatkach, jeśli nie znajdę to od biedy mogę w wolnej chwili zrobić dump'a tego zmodyfikowanego EPROMa z mojego Amstrada i można HEXedytorem porównać ten dump z oryginalnym FW i wtedy szybko znajdę te modyfikacje... ale to w wolnej chwili, bo teraz mam coś innego na warsztacie ;)

W załączniku dodałem jedną z wersji jakie kiedyś tam robiłem i teraz na szybko znalazłem... nie pamiętam czy tam jest już zrobiony ten RUN" bez znaku końca linii ale Mode 2 powinien być już zaimplementowany z tego co pamiętam.
Jak coś to wymontuję EPROM z mojego Amstrada jak czas pozwoli...

« Ostatnia zmiana: 2019.05.30, 13:44:44 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

romeok01

  • **
  • Wiadomości: 63
  • Miejsce pobytu:
    Prószków k Opola
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.05.30, 20:02:38 »
Ja znalazłem gdzieś to FW3.12 i ma to rozmiar 16 kb, a Twój 32 kb, jak wgram i włożę ten FW312 16kb, to nie widać BASICA.
Trzeba dodać do tego BASIC?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.05.30, 20:09:25 »
Z tego co pamiętam, a bawiłem się tym ostatnio dość dawno temu... to trzeba połączyć Basic z FW w jednym EPROMie.
Najpierw jest OS czyli Twój FW a do tego doklejasz Basic na przykład w jakimś HEX-edytorze.
Zerknij sobie do mojego gotowca jaki dałem w załączniku, bo to kompletny wsad do EPROMa 27C256.
Plik jest zgrany z dysku mojego starego kompa serwisowego na jakim mam zainstalowany programator, więc prawdopodobnie jest to jedna z wersji jakie przygotowywałem pod mojego Amstrad'a.
« Ostatnia zmiana: 2019.05.30, 21:14:18 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.05.30, 21:34:48 »
W kości 40015 to ta bliżej procka, jest tylko 16K Amsdos.  Można jakoś w jednej kości wgrać sobie Paradosa i XD-DOSa, z przełącznikiem, każdy po 16K. W jednym jest kopier i obsługa wielu formatów, w 2im fajne RSXy przyspieszone wyświetlanie tekstów, i też różne formaty, ale ich lista nie do końca się pokrywa z Paradosem. XD jest bardziej popularny w Niemczech i raczej tylko tam, przyda się do przeglądania ich disc-magów.

W kości 40025 to ta niżej, jest razem OS i Basic, każdy po 16K. W modelach 464 oba są we wersji pod niego i można sobie zmienić na wersję ze 6128 aby mieć ciut nowszy Basic. 1.1 zamiast 1.0.
Albo OS zmienić na FW3.x, który działa tylko z Basiciem 1.1.  Zgłasza się w MODE 2.
Albo jak ktoś ma Francuza z kością 40051 zamiast 40025, a woli angielską to też jest powód by sobie ten ROM zmienić.

Przypominam że CPC to nie Amiga i nie trzeba zachowywać starego ROMa aby ci stare rzeczy chodziły. :)

ROMy różniaste są tu:  http://www.cpcwiki.eu/index.php/ROM_List



- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.05.30, 21:52:49 »
Przy okazji dodam jeszcze że w Parados'ie 1.2 są błędy w opisach formatów, chyba że mój kontroler coś ześwirował  :D
Robiłem niedawno testy przy okazji uruchamiania zewn. kontrolera dyskietek do mojego CPC464.
Nie do końca pokrywa się opis danego formatu dysku z tym co się fizycznie formatuje w kilku przypadkach.  :-\
Głównie chodzi o te gęste formaty - jeśli dobrze sobie przypominam ... coś tam było nie tak z uzyskaną pojemnością po formacie.

Może ktoś jeszcze dokładniej opisze te błędy... lub zdementuje moje obserwacje

« Ostatnia zmiana: 2019.05.30, 22:05:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Instalacja ParaDos 1.2 na Amstrad 6128
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.05.30, 23:20:26 »
A jesteś pewny że dobrze miałeś ustawiony przełącznik stron?
Bo w jednym położeniu komp może sobie programowo sam zmieniać głowice, a w 2im nie, co może mieć wpływ na prawidłowe działanie tych formatów dwustronnych. Albo w emulatorze stacji masz starszy sterownik i nieprawidłowo tworzy pliki 80 ścieżkowe. Zresztą jeśli np sformatujesz wirtualny plik na format 2głowicowy a potem ten sam wirtualny dysk na 1głowicowy, to ścieżki z 2iej głowicy utworzone w pierwszej operacji po tej drugiej nie znikną, więc plik nadal jest duży mimo że ostatnio użyty format tak obszerny nie jest. Ot przykład czemu może się wydawać że coś tam jest nie tak. Bo nie wiem co dokładnie masz na myśli.

Choć może faktycznie są tam błędy w opisach. Zresztą oprócz formatów Amsdosowych 169K i 178K, oraz Paradosowego 796K. No i 704K z V-Dosa (jak mieszkasz w Niemczech), to wszelkie inne formaty przydają się jedynie do szperania w archiwalnych dyskach dodawanych niegdyś do niektórych Amstradowych gazet. Ręka w górę kto tu umie czytać po niemiecku, francusku lub hiszpańsku? Tyle że co ciekawsze rzeczy które tam były, już dawno są dostępne w innych postaciach. Więc po co się z tym motać?
Mnie tam bardziej dziwi czemu nie doda się zamiast tych zbędnych egzotycznych formatów obsługi MS-DOSowego 720K ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)