Autor Wątek: ZX Spectrum S-Video  (Przeczytany 6817 razy)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
ZX Spectrum S-Video
« dnia: 2020.08.19, 18:16:12 »
Cześć Wszystkim,

Na ZX Renew pojawiła się płytka pt. "ZX Spectrum S-Video Modulator replacement". Są już podobne rozwiązania na tranzystorach. To jest oparte na układzie scalonym Texsas Instruments THS7314... prawdopodobnie.

Opis jest pod tym adresem: https://zxrenew.co.uk/ZX-Spectrum-S-Video-Modulator-replacement-p224669147

Jakby ktoś mógł zerknąć czy to coś jest warte zainteresowania to było by miło.

Dzięki
Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.08.19, 18:45:35 »
Ciekawe rozwiązanie.
Było coś podobnego na forum, ale na tranzystorach.
Nawet działało, ale lekko grzał się LM1889.

Jak ktoś posiada monitor ew. telewizor z wejściem S-Video, to czemu nie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.08.19, 22:04:41 »
Kiedys bylem tym bardzo zainteresowany, ale nie moglem znalezc kogos kto by sie podjal montazu. No i kupilem Spektre...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.09.23, 13:35:42 »
https://github.com/redhawk668/ZX-Spectrum-S-Video - więcej na temat tego modułu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.09.23, 14:31:52 »
jak ktoś robi composite mod to w sumie - jest to dużo lepsze rozwiązanie jakościowo (obraz).
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.09.23, 14:50:23 »
Nie mam układu THS7314, aby sprawdzić organoleptycznie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.09.25, 07:40:59 »
Zrobiłem mały test obrazów otrzymanych z ZX Spectrum poprzez różne modyfikacje, ponieważ przyjechał wzmacniacz wideo. Do testów użyłem losowo wybranego ZX Spectrum z kilku które posiadam. W tym konkretnym Speccy jest płyta w wydaniu 3, ULA 6C0001E-6 (8346) a w torze wideo siedzą fabryczne ZTX313 (TR1 i TR2). W przeszłości ktoś wymienił kondensatory C44 i C45 na nowsze, a reszta elektrolitów bez zmian, tak jak fabryka dała.

Pod lupę wziąłem następujące modyfikacje:
  • wyjście kompozytowe na kondensatorze 100uF,
  • wyjście kompozytowe na tranzystorze BC549C,
  • wyjście s-video uzyskane przez rozdzielenie luminancji i chrominancji kondensatorem 560pF,
  • moduł s-video na THS7314.
Do generowania obrazu testowego napisałem prosty programik w BASICu, który generuje "śmietnik" na ekranie. Górną część ekranu zajmuje przypadkowa mozaika w cz-b bez atrybutów. Środkowa część zawiera mozaikę z atrybutami generowanei losowo, a w dolnej części jest tylko kolorowa mozaika generowana losowo.

Fotki mojego 20” TV firmy Sony zrobiłem komórką, które potem tylko zmniejszyłem. Do podłączenia Speccy do TV użyłem typowych kabli z serwisów aukcyjnych (s-video i RCA-RCA). Oba kable miały ok 2m długości.

Wnioski:
  • Najbardziej ostry oraz najjaśnieszy obraz uzyska się po s-video z układem wzmacniacza wideo THS7314, ale też z najmniejszym nasyceniem kolorów. Nie występuje mora na przejściach pomiędzy czerwienią/magentą a zielenią.
  • Jakość obrazu (ostrość i nasycenie) są podobne w przypadku modu na tranzystorze i na s-video przez kondensator.
  • Obraz kompozytowy uzyskany przez sam kondensator jest przyzwoity, ale ma najmniejszą jasność i trudno go wychwycić na fotkach z komórki.
  • Oba mody na kondensatorach dają obraz o najmniejszej i zbliżonej jasności.
  • Typ zastosowanego tranzystora NPN do modu nr 2, nie ma większego znaczenia. Sprawdziłem tranzystory BC549C, BC550B, 2N2222A, 2N3904 oraz BC517. Różnice są pomijalne, chociaż najmniej dodatkowych artefaktów (rozlewanie kolorów) pojawiło się przy BC550B, ponieważ on ma najmniejsze szumy własne.
  • Na jakość obrazu kompozytowego duży wpływ ma zabrudzenie i utlenienie złącza w modulatorze, dlatego warto je wyczyścić.
  • We wszystkich przypadkach pojawiła się duszki zwane jail-barami, więc płyta wymaga re-capu.
  • Nie ważne, który mod wykona się w Speccy, warto zrobić re-cap, wymienić tranzystory w torze wideo z ZTX313 na BC549/550 oraz wymienić kondensatory C5-C8 na nowe o pojemności powyżej 220nF.

Osobiście nie widzę sensu inwestowania prawie 20 funtów w gotowy moduł s-video ze wzmacniaczem, aby bawić się Speccy. Ponieważ jeszcze trzeba wyrzucić modulator, zamontować moduł, dokupić kabel s-video (jeżeli nie jest się w jego posiadaniu).  Poza tym zmiany wymagane przy instalacji modułu są odwracalne, ale wymagają czasu na przywrócenie Speccy do stanu pierwotnego. W przypadku modyfikacji na kondensatorze/tranzystorze, zajmują one dosłownie 5 min. Ponad to dowolny mod do wyjścia kompozytowego daje tę przewagę, że można korzystać ze Speccy z dowolnym monitorem z wejściem CVBS, np. od kamery cofania, a z s-video nie zawsze się to uda.

Swój moduł zbudowałem na płytce z ebaya za 4GBP plus dodatkowe 2GBP na wzmacniacz, a resztę podzespołów znalazłem w swoich zasobach. W moim przypadku koszty modułu wyniosły poniżej 10GBP. Nadal nie widzę sensu jego zakupu i jego montowania, ale może dla kogoś będzie on ideałem obrazu ze Spectruma.

Zdjęcia (podłej jakości) obrazów poniżej. Zielono-różowa mora jest dodatkiem od komórki i nie występuje w rzeczywistości.

Mod 1 - wyjście kompozytowe na kondensatorze 100uF


Mod 2 - wyjście kompozytowe na tranzystorze BC549C


Mod 3 - wyjście s-video uzyskane przez rozdzielenie luminancji i chrominancji kondensatorem 560pF


Mod 4 - moduł s-video na THS7314

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.09.25, 09:38:37 »
Jak ktos chce najlepszy obraz to jest SPECTRA, ZX-VGA, albo ZX-HDMI. W innych przypadkach Video mod jest najlepszy, bo latwosc podlaczania do byle czego jest dla mnie decydujaca. No i klony FPGA.
A jak ktos chce koszernie, to powienien zaakceptowac rainbow effect, rain, jail-bars, i typ podobne, bo to jest czesc ZXa i tak ma byc :-)
Ludzie wsciekaja sie na emulatory, ze niedokladne, ale z oryginalnego ZX chca zrobic jakiegos Geforce.
Podejrzewam, ze wkrotce dziewicze ZXy beda mialy ceny jak Issue 1 i beda prawdziwym rarytasem.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.09.25, 09:51:04 »
Policzmy na szybko:
1. Speccy 48K w stanie dobrym, przynajmniej z zasilaczem na jebaju - ok 50GBP
2. folia klawiatury - ok 10GBP
3. zestaw kondensatorow - ok 5GBP
4. modul s-video - ok 20GBP
5. przewod s-video - ok 5GBP

(uwzglednilem koszty transportu na terenie Zjednoczonego Krolestwa, bo w przypadku przesylek do Polski nalezy doliczyc extra 20GBP)

Razem daje ok. 90GBP (przy dzisiejszym kursie NBP to jakies 445zl) na wstepie. Zakladam, ze zakupione Speccy mialo sprawna ULA'e i pamieci, a takze, ze kupujacy wykona wszystkie wymiany sam.

Wole HQ48 za podobne pieniadze, jesli wyznacznikiem ma byc lepszy obraz (RGB) .
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.09.25, 12:36:02 »
Jesli komus zalezy na autentycznym gumiaku i w miare dobrej jakosci video bez wydawania fortuny to ten modul S-video jest bardzo dobrym rozwiazaniem. Spectra czy ZX-HD kosztuja ponad 70 GBP, bez dostawy.

A kompozyt w ZXie jest naprawde slabej jakosci, ja mam raczej wysoka tolerancje na zaklocenia ale przyznam ze pokonal mnie. S-video to niezly kompromis. Obraz jest ostrzejszy, ale co najwazniejsze stabilny, bez "plywania". Tego moze nie widac tak dobrze na statycznych scr$, troche lepiej moze tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=n8AcHb4nESQ

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.09.25, 12:48:45 »
Podany link to filmiku jest obrazem ze zmodyfikowanego Harlequina, ktory ma wyjscie kompozytowe i RGB, a nie do "gumiaka", Kompozyt z HQ jest lepszej jakosci niz ten z gumiaka, chocby z tego wzgledu, ze jest robiony przez nowszy uklad (AD724) i z skladowych RGB, a nie z sygnalow roznicowych. W HQ mod do s-video jest prosty (AD724 ma taka mozliwosc aby osobno wyciagnac z niego luminancje i chrominancje).

Zapominasz tez, ze typ ULA ma wplyw na jakosc obrazu w Speccy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.09.25, 16:12:02 »
W linku nie chodzi o jakosc kompozytu z Harlequina czy trudnosc wykonania tej przerobki ale generalne porownanie obu zrodel sygnalu. Nie zobaczysz jak "dot crawl" naprawde dziala w Twoich zrzutach ekranu (chociaz widac w nich ze jakosc S-Video wzgledem ostrosci jest duzo lepsza).

Fakt, tego ze ULA moga byc inne nie wzialem pod uwage. Czy jednak robi ta jakas znaczaca roznice wzgledem jakosci, przynajmniej jesli chodzi o porownanie z S-Video? Przypuszczam ze roznica dalej bedzie zasadnicza.

PS: zobaczylem ze mamy takie same ksywki z autorem tego projektu z githuba. Zapewniam ze to totalny przypadek i nie reklamuje dla slawy :D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.09.25, 16:32:02 »
Nie qmam sensu s-video w HQ skoro jest tam wyjscie RGB. Porownaj sobie s-video z RGB w HQ to pogadamy co jest lepsze. Moim zdaniem porowanie nie do konca trafione, bo HQ generuje wyjsciowy obraz z sygnalow cyfrowych RGB, a nie roznicowych (analogowych). HQ tez byl specjalnie "psuty", aby zachowac efekt "dot crawl". Ale mniejsza o HQ i moje prywatne zdanie.

Nie lapie tez tej pogoni za idealnym obrazem w komputerze, ktory ma ponad 35 lat, ma przypadlosci konstrukcyjne, cyforowo-analogowa ULA'e, smiecenie od przelaczania ukladow dolnej pamieci i byl projektowany pod kineskopy, a nie pod stu lub wiecej hercowe wyswietlacze LCD.

Chcesz najlepszego obrazu z oryginalnego Speccy? Wez wydanie 2 lub 1 z ULA z serii 5C, w tor wideo wsadz niskoszumowe tranzystory, dobre kondensatory do filtrowania i kompozyt na tranzystorze zamiast wyjscia RF. Jesli masz plyte w wydaniu 6A z ULA z serii 6C0001E-7, no to przykro mi, ale idealu nie bedzie. Reszta to kombinatoryka stosowana (dla mnie).

Ty widzisz sens wydania ponad 100zl na cos, co nie zrobi cudow wiankow a Speccy i tak zostanie wykastrowany z modulatora i zmodyfikowany. Nie bedzie juz oryginalna konstrukcja. Osobiscie nie widze, takiego sensu. Jesli chce lepsza jakosc obrazu, biore HQ48 podlaczam po RGB i mam to co jest ostre, dobre i zgodne z orygnalem od strony sprzetu. Jesli chce uzywac "gumiaka" takim jak jest, biore go i uzywam z jego wszystkimi wadami.

Zauwaz tez ile emulatorow ma wbudowane "pogarszacze" wyswietlanego obrazu, aby byly bardziej zgodne ze Speccy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.09.25, 17:48:14 »
Powtorze jeszcze raz: filmik ma zero wspolnego z Harleqinem, jego plusami, minusami, RGB vs S-Video, itepe itede. Chodzilo o szybkie porownanie komozytu i S-video wzgledem Spektruma i akurat takie mialem na skladzie. Mozesz oczywiscie sam zrobic taki vid co do tych przerobek, pewnie to lepszy pomysl niz proba ich reprezentacji statycznymi obrazkami.

Co do sensownosci pogoni idealow to temat rzeka, i pewnie osobny, a mozna go tez przypiac do co drugiej przerobki czy gadzetu ktore ludzie jednak jakos robia i kupuja. Najprostsza odpowiedz jednak to taka ze robi to ogromna roznice wzgledem jakosci czy wygody uzytkowania.

Watek typu "nostalgia/tylko oryginaly" to tez pole minowe, ktore do tego rzadko ma sens w takich dyskusjach poniewaz to sa indywidualne odczucia. powoduja one ciekawe paradoksy: S-video to nie "oryginalna konstrukcja", ale mod kompozyt albo HQ jak najbardziej? :) Uzywanie nowoczesnego monitora i DIVa tez sie kwalifikuje?  Dla jednego moze tak, a dla innego jesli nie ladujesz z tasmy i nie podlaczasz do kineskopowego przez RF to herezja - wiec po co to przytaczac?

To 100PLN nie stworzy cudow-wiankow, bo nie tak jest tego cel, ale jest bardzo dobrym kompromisem pomiedzy tanim-szybkim kompozytem a raczej drogim RGB. HQ48 to zupelnie inne rozwiazanie a pogarszacze w emulatorach sa opcjonalne. A majac na uwadze skok jakosciowy z kompozytu to smieszna suma. I jest on duzo bardziej zauwazalny niz pomiedzy S-Video a RGB (tak sie sklada ze mam OCD w tym temacie i sobie porownalem nie raz i nie dwa).

Cala reszta argumentow to indywidualne, i troche metafizyczne dywagacje.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.09.25, 18:58:28 »
... też kiedyś miałem świra z szukaniem idealnego obrazu z ZX48. Po wymianie wszystkiego co mogłem wymienić, testach różnych kondensatorów, wymianie elementów z toru video na nowe zdałem sobie sprawę z tego, że ... na dłuższą metę to nie ma sensu :) Ideału nie osiągnę - bo niby jak miałbym to zrobić na 35 letniej maszynie projektowanej do współpracy z telewizorami o rozdzielczości wyświetlacza w piekarniku. To po prostu nie ma sensu...

Wszystkie zmiany polegające na wymianie już istniejących na płycie komponentów (tranzystory w torze video czy kondensatory, z ceramikami w linii 12V włącznie) - są dla mnie OK (w sferze koszerności konstrukcji jak i kosztów wdrożenia). Koniec końców, jak chcę mieć najlepsze co mogłem mieć na oryginalnej płycie, to biorę testowe, dopieszczone Issue TWO; jeżeli zależy mi na czymś więcej, to podłączam szaraka via RGB :)

Reasumując - doszedłem do punktu, w którym efekt mnie zadowala i mogę powiedzieć sobie - wystarczy :P