Autor Wątek: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek  (Przeczytany 2993 razy)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« dnia: 2022.09.14, 20:52:50 »
Cześć,

mam taki temat: Mam czyste dyskietki 3" i chciałbym nagrać na nie jakieś gry.

Przeszukując forum rzuciło mi się w oczy, że sensownym pomysłem jest podłączenie FDD i Goteka pod Spectrum +3. Pomysł wydaje się sensowny. Czy jest ktoś kto to zrobił i może posiada jakieś "HOW TO"? Albo może ma jakiś inny sprawdzony pomysł.

Dysponuję ZX Spectrum 128k +3, Amstradem CPC6128, Gotekiem, Dandantorem, Speccy SD od Zaxona. PC też się znajdzie ;) Może coś z tej graciarni się przyda do realizacji celu.
Zaczynałem od TIMEX`a....

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.15, 14:32:34 »
Przeszukując forum rzuciło mi się w oczy, że sensownym pomysłem jest podłączenie FDD i Goteka pod Spectrum +3. Pomysł wydaje się sensowny. Czy jest ktoś kto to zrobił i może posiada jakieś "HOW TO"?

O, ho, ho, ile pomocnych odpowiedzi, szaleństwo ;)
Ja może zawężę Twoje pytanie (sam pytam, bo praktyki mi brak): czy uruchomił ktoś +3 z dwoma napędami jednocześnie? Jeśli tak, to w jakiej konfiguracji (co jako A: a co B:, jaki kabel, jak ustawione zworki wyboru dysków)?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.15, 20:02:50 »
Możliwe że każdy się tak chętnie wyrywa do odpowiedzi w tym temacie z tego powodu że nie jest zbyt wiele tych maszyn w porównaniu do innych modeli a do tego nie każdy z tym coś eksperymentował ;)

Ja osobiście nie mam takiego komputera to nie będę się tu wymądrzał, ale możliwe że podłącza się to to podobnie jak stację/Goteka do CPC6128.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.15, 22:05:29 »
Damik a po co po raz kolejny koło na nowo wynajdować ? Przecież to jest proste, wystarczy stare posty poczytać .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.19, 15:59:15 »
https://spectrumcomputing.co.uk/forums/viewtopic.php?t=4855
Idac po linkach mozna znalezc setki obrazow DSK.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum 128k +3, podłączenie FDD + Gotek
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.20, 09:39:59 »

O, ho, ho, ile pomocnych odpowiedzi, szaleństwo ;)
Ja może zawężę Twoje pytanie (sam pytam, bo praktyki mi brak): czy uruchomił ktoś +3 z dwoma napędami jednocześnie? Jeśli tak, to w jakiej konfiguracji (co jako A: a co B:, jaki kabel, jak ustawione zworki wyboru dysków)?

Uruchomiłem +3 chyba w każdej kombinacji z zewnętrzną stacją (3,5", 3", gotek)

Miałem goteka w środku, miałem stację w środku. 3,5" do środka nie zapakowałem. Co do kabla i zworek - to nie pamiętam, zworki bodajże są dwie, ilość kombinacji i wariantów błędów jest dość nieduża więc można szybko to sprawdzić samemu.
dużo sprzętu mało czasu.