ZX Spectrum > HARDWARE

Procesory Zilog Z80 Z8400A PS a NEC D780C-1 - różnice i kompatybilność

(1/6) > >>

gtui:
Witam! Nurtuje mnie pewna kwestia nt. tych obu procesorów. W sieci nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, więc postanowiłem zapytać tutaj.

Czy procesory Zilog Z80 Z8400A PS a NEC D780C-1 są w pełni kompatybilne ze sobą? Mam dwa komputery ZX Spectrum, w obydwu są właśnie takie procesory. Z tego co wstępnie wyczytałem, NEC D780C-1 może sprawiać problemy, czy to jest prawda?

tapy:
Pytanie zdaje się jest pokłosiem filmu p.Śmiałka. Otóż nie, te procesory są ze sobą w pełni zgodne, z tym że procesor NEC powstał na zasadzie inżynierii wstecznej, a nie był licencjonowanym produktem Ziloga. Japończycy po prostu przerysowali oryginał (tak, nie tylko były blok wschodni kopiował chipy), co było pewnego rodzaju wpadką, bo Zilog umieścił na strukturze tranzystory pasożytnicze przez co premiera procesora NEC była opóźniona - było to takie sprzętowe DRM i jak pokazuje ta historia, skuteczne.

ArturM:
Na 99,99% są kompatybilne. Układ NEC zachowuje się w jednym specyficznym przypadku inaczej. Zostało to opisane tu: https://sinclair.wiki.zxnet.co.uk/wiki/Z80

gtui:
Dzięki za odpowiedzi. Tak, p. Śmiałek, dokładnie. Czyli nie ma sensu wymieniać NEC-a na Ziloga. Czasami coś mi niektóre gry działały nieprawidłowo - np. nie działał dżojstik przez oryginalnego KEMPSTONA albo gra nie chciała się uruchomić i zacząłem się zastanawiać czy to nie od tego.

tapy:
Myślę, że autor tego filmu jednak powiela krążące w obiegu niesprawdzone opinie i z całą pewnością za jakiś czas zamieni ten procesor CMOS na NMOS, gdy będzie chciał podłączyć jakiś bardziej wymagający interface do Harlequina. Większość speccy miała w sobie fabrycznie montowany procesor NEC więc domniemane niezgodności to mógłby wprowadzić tam tylko oryginał, bo prawie wszyscy pracowali na tych klonach. :) Owszem istnieją pewne specyficzne różnice pośród procesorów Z80 (NMOS vs CMOS, układy bloku wschodniego oraz pomiędzy CMOS Ziloga, NEC i Toshiba) ale w przypadku omawianych to można założyć, że takich niezgodności nie ma. Sam Zilog produkował odmienną wersję SL0965 stosowaną m.in. w Sega MegaDrive, ale czym się one różniły od typowego Z80 to niestety nie udało mi się dotrzeć do żadnych informacji pomimo poszukiwań.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej