Komputery z Z80 > AMSTRAD

Dziwny mod Amstrada

(1/3) > >>

rzookol:
Kupiłem Amstrada na  Allegro i przyszedł z zasilaczem (od Cyfrowego Polsatu) 12V. Najpierw było małe zdziwko bo czemu akurat 12V. Rozebrałem sprzęt, żeby sprawdzić czy pasuje wewnętrzne DDI od rj1307 no i oczom mym ukazał się mod:




Myślicie, że to może zostać? Czy lepiej przywrócić do ustawien fabrycznych na 5V ?

damik:
Ja bym wywalił to dziwactwo bez zastanowienia.  :)

SAJ:

--- Cytat: damik w 2019.03.29, 23:56:58 ---dziwactwo

--- Koniec cytatu ---

Przeciez to zwykly prostownik i stabilizator...

Jesli nadal chcesz korzystac z 12V  (9V spokojnie wystarczy) to zostaw.
Jesli masz ustabilizowane zrodlo 5V to mozesz pominac.

Jak wolisz.

damik:
Jeśli zdecydujesz się na inne zasilanie niż standardowe 5V to już lepiej wstawić jakąś mało "szuszcącą" przetwornicę DC-DC dającą na wyjściu 5V.

@sajmosia
No właśnie dlatego że to zwykły stabilizator to lepiej go wywalić w piguły.
Przynajmniej mniej ciepła będzie do rozproszenia, a ten liniowy stabilizator przy 12V napięcia wejściowego to raczej będzie się grzał niczym mały opiekacz :D

Mogę zaproponować coś takiego jak na fotce, dzisiaj właśnie zrobiliśmy z kolegą małe badania tego ustrojstwa i poziom "szmat" ma zadziwiająco niski jak na swoją cenę... (dostępne od 2 PLN z groszami). Gabaryty porównywalne z klasycznym stabilizatorem.
Sprawność ponad 90%, przy 5V i 1,5A obciążenia dławik dość ciepły, ale nie jest dramatycznie.
Warto odciąć potencjometr dla bezpieczeństwa i zrobić zworkę wymuszając 5V (zaznaczone na czerwono) ;)
Pad "EN" zostawiasz niepołączony.

damik:
Tutaj fotka z rezultatami naszych testów...

Napiecie wejściowe 12V
Napięcie wyjściowe ustawione na 5V
Zadane obciążenie 1A

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej