Autor Wątek: Witam Wszystkich  (Przeczytany 6136 razy)

kippouser

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
  • question everything, believe nothing, stay curious
Witam Wszystkich
« dnia: 2020.09.16, 20:06:54 »
Jak pewnie wszystkie szanowne osoby na tym forum moja "miłość" go "gumiaka rozpoczeła  się w latach 80'tych.
Ale to nie były moje właściwe początki. Dzięki pewnej książce o CPU 8080, pierwszym językiem programowania jaki poznałem, był assembler.
Dopiero potem przyszedł kontakt z językiem BASIC, w wykonaniu ZX81. Następne było ZX Spectrum 48, już własne.
Był to model 16KB z dodanymi scalakami 64KB. Następnie było kilka bramek i D-flop, powstała wersja z 80KB RAM z  przełączaną górną połową 32KB. Wtedy znalazłem moją "ZX Biblię" - "The ZX Spectrum ROM Disassembly". Kilka miesięcy główkowania i powstała moja wersja ROM z dodaną obsługą RAMDISK 32KB w komendach basic'a. Przyszła końcówka lat 80'tych, czas zakończenia nauki w technikum i pracy dyplomowej. Była ambitna, RAMDISC 16KB-4GB RAM do gumiaka(na DRAM 41256. Sic!). Powstała, dostałem '5+'.
Potem niestety przyszedł czas PC. Od 286-16MHz do teraz.
Ale miłość do dzieła Sir Sinclair'a pozostała. Teraz mam małą kolekcję:
ZX Spectrum 48 - 3 szt.
ZX Spectrum+ - 1 szt.
ZX Spectrum +2(szary) - 1 szt.
ZX Spectrum +3 - 1szt.
Harlequine 128 - 1szt.
Harlequine -1 szt.(w budowie).

W między czasie 'zgrzeszyłem':
Emulacja maszyny z Z80 z systemem CP/M na STM32F746-discovery.
Emulacja IBM 8088(IBM XT) na STM32F746-discovery.

Dodatkowo piszę w C i ASM dla: ESP32, ARM, ATMEGA.


Pozdrawiam kippouser - Maciej



Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.09.16, 20:51:40 »
Uuu, Panie, niezła kolekcja :)
Witamy Serdecznie na łamach forum.
Masz jeszcze gdzieś ten zmodyfikowany ROM ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.09.16, 21:02:09 »
Uuuuu... Człowiek renesansu - możesz obskoczyć zarówno działy Software jak i Hardware - wszyscy będą zadowoleni :)
Witaj serdecznie i pochwal się swoimi projektami odrobinę szerzej.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.09.17, 09:48:44 »
Cześć!

Szczęściasz - praca dyplomowa na ZX Spectrum. Mi już kazali robić to na IBM PC i to w Pascalu ;-)

kippouser

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
  • question everything, believe nothing, stay curious
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.09.17, 18:50:09 »
Masz jeszcze gdzieś ten zmodyfikowany ROM ?
Przykro mi, ale zaginął w mrokach czasu.
Jedno co pamiętam, to że do wszelkich zmian użyłem pustego obszaru w ROM (0x386E-0x3CFF). Tam przesunąłem tablice syntax dla poleceń Basic. To dało mi możliwość dowolnego kształtowania poleceń : FORMAT, CAT, MOVE, ERASE. Reszta to tak napisać procedury, aby zmieściły się w w/w obszarze.
Jeszcze jedno co pamiętam, to że napisałem to tak, by nie trzeba było zmieniać zmiennej RAMTOP (CLEAR 32767).


p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.09.19, 19:09:32 »
powitać!

co do emulacji ZX - to czekam na przesyłką TTGO VGA32 (ESP32) - fajna rzecz, do emulacji róznych starych kompów - ma VGA oraz PS/2 dla myszy oraz klawiatury.

Pozdrawiam
Paweł
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A

dox

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Rybnik
    • www.slanina.pl
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.09.22, 06:21:10 »
Cześć!

Szczęściasz - praca dyplomowa na ZX Spectrum. Mi już kazali robić to na IBM PC i to w Pascalu ;-)

Ja z kolegą ( commodorowcem )w okolicach '93 też pracę w technikum na zx robiłem. ZX48 + 8255 + puste, magiczne pudełko + silnik krokowy ( z drukarki, sterował wałkiem). Plus program w BASIC-u, który tym sterował (można było tworzyć sekwencję ruchów z parametrów  kierunek/kąt/czas). U mnie to już była schyłkowa era amigi, więc ZX oddałem z resztą sprzętu do szkoły. Po 2 latach (po maturze) wpadłem do pracowni zobaczyć jak się miewa gumiak, ale niestety - "panie, rozkradli rok temu" :(