Autor Wątek: PCW 8256 nic nie wyświetla  (Przeczytany 3754 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
PCW 8256 nic nie wyświetla
« dnia: 2021.09.01, 15:55:33 »
Cześć

Czy PCW 8256 powinien mnie po włączeniu powitać jakimś napisem/komunikatem/powitaniem, czy on od razu próbuje czytać coś ze stacji i dopiero po bootowaniu coś wyświetli? Niestety jestem zielony w temacie Amstradów/Schneiderów, a egzemplarz którym się obecnie bawię wyświetla mi tylko zielony obraz i kręci stacją. Podpowiedzcie co ja w nim mogę sprawdzić. Napięcie (5V) na płytę dochodzi.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.01, 16:02:04 wysłana przez maciekb »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.09.01, 16:24:45 »
Z tego co pamiętam tak będzie (brak obrazu) jeśli nie ma dyskietki systemowej lub bootowalnej gry do tego komputerka.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.09.01, 16:36:05 »
Tak, dokladnie jak Damik mowi.

W momecie gdy komputer zacznie ladowac cokolwiek z dyskietki pojawia sie poziome paski na ekarnie.


m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.09.01, 16:53:14 »
Dzięki, czyli jest szansa, że to działa. A podpowie ktoś jak zrobić przejściówkę z tej 26-żyłowej taśmy na 34-żyłową, żebym mógł podłączyć goteka? Wydaje mi się, że z tym będzie łatwiej, niż ze znalezieniem dyskietki 3" z systemem ...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.09.01, 16:56:48 »
Ja chyba mam 3-calowe dyskietki systemowe od PCW (CP/M). Możemy się jakoś umówić w W-wie.

EDIT: Jednak moje też są od CPC, według CPC wiki: https://www.cpcwiki.eu/index.php/System_Disk
« Ostatnia zmiana: 2021.09.01, 17:17:02 wysłana przez trojacek »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.09.01, 16:57:37 »
Widziałem chyba ostatnio dyskietki 3" z systemem na naszym portalu aukcyjnym.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.09.01, 17:03:00 »
Do PCW, serio? Rarytas. Zwykle bywają do CPC. A nie można ich stosować zamiennie.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.09.01, 17:05:36 »
PCW to bardzo niewdzieczna bestia. Kazdy ma swoj wlasny format i dyskietki z 8256 moga nie dzialac na 9512. Tam sa roznice pomiedzy iloscia glowic w napedzie i sposobem rozloenia sektorow na dysku (topologii). Malo tego, nawet gdy PCW mial drugi naped to dyskietki zapisane w drugim napedzie moga nie dzialac w napedzie standardowo instalowanym z maszyna.

Gotek czesto zalatwia wiekszosc tego typu problemow ale jesli system nie ruszy, to nie zakladaj, ze cos jest nie tak z dyskietka, lub napedem.

PS. CPC6128 z Paradosem i napedem dwuglowicowym jest w stanie zmontowac dyskietke startowa pod wiekszosc jesli nie wszystkie PCW.

Kilka wskazowek:
http://www.cpcwiki.eu/forum/nc100-nc200-pcw-pda600/creating-a-bootable-disk-for-pcw/

Z doswiadczenia: NIe udalo mi sie nagrac dyskietki do Amstrada za pomoca CPCDiskXP na komputerze nowszym niz z Windowsem XP.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.01, 17:17:33 wysłana przez sajmosia »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.09.01, 18:21:26 »
Do PCW, serio? Rarytas. Zwykle bywają do CPC. A nie można ich stosować zamiennie.
Masz rację, te na Allegro teraz były jednak do CPC ale cena 150zl zabija, jakiś czas temu widziałem też coś do PCW.
BTW, znalazłem tam też inne 2szt Maxwell 3". po 20 zł ja jedną i już je właśnie zakupiłem bo z tym mam deficyt ostatnio  ;)

@maciekb, mam w moim archeo też systemowe do PCW, jak podeślesz czystą to mogę Ci nagrać.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.09.01, 18:28:27 »
Dzięki, ale nie mam żadnej dyskietki 3". Komputer nie jest mój, więc nie chcę też w niego inwestować, więc będę dalej szukał schematu przejściówki na Goteka.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.09.01, 18:37:06 »
A to Ci nie podejdzie?
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6331.msg93894#msg93894

Stacja jest taka sama jak w CPC, ale pamiętasz że stacje 3" mają odwrotnie zasilanie na złączu 4pinowym?
Lepiej nie wkładać kabla zasilającego dla stacji CPW/CPC do napędu 3,5" lub Goteka bo się upali jak dostanie 12V w miejsce 5V  ;)
« Ostatnia zmiana: 2021.09.01, 18:51:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.09.01, 18:56:21 »
Wydaje mi się, że to jest właśnie ten. Na CPC Wiki znalazłem jakieś dyskusje o  PCW9256 - tam jest na nieparzystych pinach zasilanie, tzn. na części +5V, na części GND, ale u mnie wszystkie nieparzyste są połączone razem i do GND. Dodatkowo jest przecież oddzielna wtyczka zasilania. Dzięki za tą uwagę o zamienionym zasilaniu, bo z lenistwa mógłbym nie sprawdzić gdzie jakie napięcie idzie :)

Od razu zapytam: gdzie znajdę jakieś obrazy dyskietek, bo z pobieżnych wyszukiwań wychodzi, że PCW to chyba nie były wybitnie popularne komputery.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.01, 19:27:57 wysłana przez maciekb »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.09.01, 19:31:02 »
Taśmę sygnałową zrób jak na rysunku, choć nie testowałem nigdy tego to teoretycznie powinno działać.

Kabel zasilający ma zamienione 12V z 5V i po zmierzeniu (tak dla pewności) napięcia podłączyć kabelkiem tylko te 5V i masę do Goteka we właściwym miejscu bo 12V Gotek nie potrzebuje.

Kabel zasilania powinien mieć napięcia na skrajnych przewodach a masy na 2 środkowych z 4pinowym złączu z tego co pamiętam.
Ale dla pewności warto obadać to jeszcze miernikiem zanim podłączysz i upalisz Goteka  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.09.01, 20:27:46 »
Zasilanie ogarnę, a w sprawie działania kabelka zdam jutro raport :)

Jeszcze jedno pytanie: czy to normalne że stacja 3" kręci silnikiem bez dyskietki, a jej dioda aktywności świeci (choć jakoś tak słabo), czy stacja raczej uwalona?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.09.01, 21:51:08 »
Nigdy nie miałem PCW w łapach, ale z tego co czytałem i widziałem na YT, jedyny ROM jaki on ma ok 200 bajtów w sterowniku drukarki, z procedurą do wczytania i uruchomienia zerowej ścieżki ze stacji. Nie ma liter w ROMie więc nie potrafi nic wyświetlić, silnik kreci bo czeka na włożenie dyskietki i gdy czujnik wyłapie że dysk sie obraca  to zacznie go czytać i wyświetlać na dole ekranu pasek postępu wczytywania.

Był tu kiedyś wątek o PCW, pewnie są tam jakieś linki do softu, może nawet niektóre aktualne. ;)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=888.0

A tu masz angielską instrukcje obsługi w PDF
https://archive.org/details/complete-guide-amstrad-pcw-8256-8512-n02
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)