Autor Wątek: Chrome - co o tym sądzicie?  (Przeczytany 172377 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #45 dnia: 2016.05.17, 06:13:19 »
Na stronie, której link jest na początku wątku, ostatni wpis jest z 2013 roku. Jest jakaś inna strona, czy masz jakieś poufne informacje ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #46 dnia: 2016.05.17, 13:03:51 »
Może tylko wsady (firmware) zostaną zmodyfikowane ?.
Swoją droga, planujesz sztukę tylko dla siebie ? czy ew. jakąś partię płytek. Pytam, tak z wyprzedzeniem, bo na Harlequin-a 128kb na razie nie ma co liczyć. Coś bym polutował/złożył dla "odstresowania" :)
« Ostatnia zmiana: 2016.05.17, 13:10:54 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #47 dnia: 2016.05.17, 13:12:16 »
Najmniej da się zamówić 5 sztuk. Ale to nie będzie tania zabawka. Chociaż Harlequin jak podliczyć dużo tańszy nie wychodzi.
Ten jest bardziej kłopotliwy, bo więcej układów programowanych.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #48 dnia: 2016.05.17, 13:16:33 »
Tania/droga - kwestia dyskusyjna. Jak się samemu zmontuje, to na pewno będzie tańsza, niż kupić "gotowca". Poza tym, jak Zamówisz 5 szt. płyt, no to chyba sztukę da radę "podkupić" :) No i satysfakcja, że samemu się złożyło - bezcenna  :D

A i podzielić się spostrzeżeniami na forum będzie można ...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #49 dnia: 2016.05.18, 12:44:05 »
Autor klona (Mario Prato) myśli o nowej wersji Chrome - ale generalnie cierpi na brak czasu,
więc raczej bym na to nie czekał...
Po wielu próbach kontaktu z nim od roku 2012 - na wiele sposobów (e-mail, youtube, facebook) odezwał się dopiero teraz na moje usilne wołanie o pomoc.
A było to tak:
Nowe wsady do CPLD, które są na jego stronie nie działały mi z wersją płyty 1.3 którą zrobiłem - miałem tkzw. "Perma zwiechę" i sieczkę już na ekranie startowym. Dostałem wcześniej razem z scalakami paczkę zip'a od jego kolegi z Włoch - Gennaro Montedoro ( on zrobił dwa egzemplarze klona, i zamieścił filmik na youtubie z jego działania) były tam wsady co prawda do wersji płyty 1.2 z którymi klon ruszył ale ekran mi cały czas mi migał, widać przy tym było że border był przesunięty w prawo, z lewej strony pozostawał mi cienki pionowy czarny pasek. Przy dalszym braku kontaktu ze strony autora zacząłem kombinować i wgrałem wsad do dużego Xilinxa ze strony projektu a do małego wsad z paczki otrzymanej mejlem od jego kolegi. Ku mojej wielkiej radości ekran przestał mrugać, soft ładował się pięknie z flopa i tak samo działał - ale cieszyłem się krótko bo okazało się że gniazdo ear jest kompletnie głuche po tej aktualizacji.

Kolejny raz zbombardowałem obu Panów i o dziwo od samego autora otrzymałem wsad do "dużej ULI" z którym moja wersja 1.3 śmiga już bez jakichkolwiek kłopotów.

Dodam tylko że zanim zorientowałem się że problem może być związany z wsadami - przeryłem z lupą przez wiele godzin, całe pcb w poszukiwaniu zwarć i/lub zimnych lutów w płytce która sam zrobiłem...

Projekt jest fajny, elementy jeszcze dostępne - głównie na alliexpresie jego największa wada to zamknięty kod dla układów CPLD

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #50 dnia: 2016.05.18, 13:45:03 »
Po cichu liczyłem, że wykorzystam trochę tego wsadu z CPLD do FDD 3500 (obsługa wideo).
Skoro to jednak tajny projekt, a autor nie ma czasu na wsparcie, to trochę lipa.
Zdekodowanie pliku JEDEC raczej nic nie da przy tej skali :(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #51 dnia: 2016.05.18, 19:34:45 »
Ja od początku zdawałem sobie sprawę że kod nie jest otwarty, ale w kategorii gotowych projektów klonów 128-ki (chyba nie ma ich zbyt wiele? ) ten wydawał mi się interesujący i wiedziałem że działa u kilku osób, pomimo opisanych tu początkowych trudności i poniesionych nie małych kosztów, nie żałuję że popełniłem tego klona, jeśli uda Ci się wykonać małą serię płytek wg swojego projektu - chętnie jedną odkupię celem przeniesienia na lepszy laminat.
Poniżej fotki Chrome:
1. wykonane przez Alexa z Ukrainy
2. Gennaro w obudowie
3. Gennaro widać nakładkę na gniazdo procesora do obsługi Klawiatury i myszy PS2 ( mam do tego wsady PIC+CPLD )

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #52 dnia: 2016.05.18, 19:40:38 »
Poniżej link do pliku a w nim  wszystko co jest potrzebne do zbudowania klona Chrome , niepublikowane nigdzie indziej w sieci, archiwum zawiera najnowsze wsady do EPROM'ów, GAL'i i CPLD, PCB w wersji Issue 2, interfejs klawiatury i myszy na PS2.

http://chomikuj.pl/Yaromir/Chrome/Chrome*235,1246421245.rar

PS. Mogę to wrzucić w jakieś inne miejsce w sieci bez potrzeby logowania - proszę o propozycję
Czy to jest komplet ? To znaczy, czy schemat pasuje do wsadów dla układów programowalnych ?

Płytkę i tak sobie zrobię, to się podzielę.
Liczyłem, że na bazie tych wsadów zrobię coś jeszcze.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #53 dnia: 2016.05.18, 19:48:59 »
Pear co do tematu, znajomi autora mi pisali ze juz bedzie na dniach, i pare dni temu wyslalem zapytania do nich i cisza.  Ot jak zawsze, kupa pierdol a zero konkretow. Musze sie w koncu nauczyc.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #54 dnia: 2016.05.18, 19:51:37 »
Trochę pracowałem z Włochami. Oni zawsze mają czas na wszystko. Robota zaczeka ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #55 dnia: 2016.05.18, 20:27:18 »
Hmm, ja tez , zapierniczali jak wariaci , no ale moze dlatego ze byli w delegacji we Francji i chcieli wracac do domu bo tu ich nasz debil zamkowy karmic chcial parkowkami i woda poic. Do tej pory mam przed oczami tego Wlocha ktory po calym dniu zapieprzania siadl w kuchni i tak trzyma te parowke na widelcu, i mowi porca mizeria... z takim fantastycznym zdegustowaniem i zrezygnowaniem na twarzy.
 Inna kultura, normalnie W/g nich  to powinnismy siasc, zjesc razem, wypic jakies wino, pogadac .  A tak znowu wyszla Wyszla, Porca mizeria ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #56 dnia: 2016.05.18, 21:12:34 »
Czy to jest komplet ? To znaczy, czy schemat pasuje do wsadów dla układów programowalnych ?
w tej paczce jest komplet do wersji płyty 1.2 - otrzymałem ją od Gennaro razem z elementami które kupiłem od niego,
ja zrobiłem wersje płyty 1.3 która pojawiła się później (2013r.) na stronie aticatac,
tak na prawdę nie wiem czym się różnią te wersje płyt - oprócz drobnych różnic w prowadzeniu ścieżek, od strony elektroniki ja nie widzę istotnych zmian, a jednak tak jak pisałem dopiero wsad do XC95108, który dostałem teraz w lutym od M.Prato sprawił że mój egzemplarz śmiga aż miło. Plik w załączeniu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #57 dnia: 2016.05.18, 21:49:15 »
Pomiędzy wersjami 2 i 3 znalazłem tylko drobne różnice:
- zmieniony układ EPROM dla interfejsu +D i dodany przełącznik/selektor,
- w zasilaczu dodane wyłącznik, dioda LED i dodatkowy dławik.
W połączeniach układów CPLD nie ma żadnych zmian.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #58 dnia: 2016.05.19, 14:40:14 »
Czyli praktycznie, taka kosmetyka. Nic rewolucyjnego.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #59 dnia: 2016.11.13, 18:48:56 »
Koniec roku się zbliża, a tu ani widu ani słychu o nowej wersji.
Z okazji braku prądu w garażu dokończyłem przymiarkę.
Wygląda na to, że się Chrome spokojnie w gumiaka zmieści.
Układ gniazd, dzięki uprzejmości zaxona, taki sam jak w Just Speccy 128.
Oczywiście nie licząc dodatkowych portów drukarki i stacji dyskietek.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D