Autor Wątek: TV Biazet TMP205  (Przeczytany 3164 razy)

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
TV Biazet TMP205
« dnia: 2018.12.24, 22:06:27 »
nabyłem droga kupna taki TV z gniazdem monitora
na szczęście działa i w sumie wszystko ok
oczyściłem w środku z kurzu, obmyłem obudowę ale potencjometr kontrastu stał dęba i przy  próbie uruchomienia rozsypał się w drobiazgi  :-\
mam prośbę o pomoc w identyfikacji modelu takiego potencjometru
w sieci na schemacie  znalazłem jego oznaczenie ( kontrast 1k om, pozostałe 4k7 i 220k więc może wymienić wszystkie?) tylko gdzie taki kupić ? czy z racji wieku sprzętu pozostaje np tylko Wolumen?
niestety nie mam doświadczenia w tym temacie i proszę o pomoc

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.24, 22:41:37 »
Na pewnym portalu na a kupisz bez problemu. Ośka może być nieco inna, ale można dać na moment inne pokrętło :)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.24, 22:47:38 »
thx
te w portalu na A widziałem
jednak chciałbym zachować oryginalne gałki i potrzebne mi ośki z takim ścięciem jak na zdjęciu

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.24, 22:58:31 »
Spróbuj poszukać na stronie producenta https://www.telpod.pl/potencjometry
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.27, 21:42:09 »
dzięki wszystkim za wsparcie , pacjent żyje  :D
kupiłem potencjometr na Wolumenie ale mam wrażenie że facet ze mnie zdarł bo czy taki potencjometr może kosztować 20 zł?
oczywiście nie było takiego jak mój ściętego więc kupiłem taki jaki był i zeszlifowałem z jednej strony i jest tak w oryginale
złożyłem do kupy i gęba się śmieje  :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.27, 21:51:43 »
Policzył Cię z "górnej półki" za ten potencjometr.
No cóż, Wolumen...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.04, 22:54:53 »
Może żeby nie powielać tematów
teraz na stole pacjent zielony monitor TWM315 (to taki w nowej "drewnianej" obudowie od VELA)
na środku ekranu od środka jest taka jakby wypalona kreska, widać ją  na zdjęciu nad samolocikiem - rozumieniem że już z tym nic nie zrobię
ale od czego tak się stało? czy to wieszczy koniec monitora?
przy dużym ustawieniu jasności na ekranie pojawiają się skośne paski (znikają po przyciemnieniu)  ::)
zanim pojawi się ekran z komputera ekran chwilę świeci i dopiero wskakuje obraz?
można poprawić przynajmniej 2 ostatnie usterki czy już nie warto?


chciałem podmienić kineskop w monitorze  na taki czarno-biały z veli 206 i nawet mi wyszło i nie wybuchło  8) ale pomimo kręcenia wszystkimi potencjometrami ze środka stopień rozjaśnienia ekranu był niezadowalający żeby zostawić więc złożyłem velę 206 i monitor tak jak było na początku

z Velą muszę jeszcze powalczyć bo po podłączeniu komputera (czy to C64 czy ZX+2) przez modulator obrazu nie idzie dostroić do zadowalających parametrów
jest mocno "zaszumiony"
może to kwestia tlenków które kiedyś opisał Piotrek (PABB) ? muszę doczyścić gniazda i  podłączyć jeszcze raz  tv (vela 206 i neptun 150) i spróbować dostroić.

szkoda mi trochę tych sprzętów za wszelkie sugestie z góry dziękuję liczę że czegoś się przy okazji tych prac nauczę  :D
« Ostatnia zmiana: 2019.02.04, 23:12:25 wysłana przez Kacper »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.05, 01:31:23 »
To wypalenie, na środku kineskopu, to efekt nie działającego układu wygaszania plamki.
Nic się z tym nie zrobi niestety.
Usterkę można zaobserwować po wyłączeniu monitora, jeśli na środku widać świecący punkt.
Powoduje to właśnie wypalenie luminoforu w tym miejscu.
W dużym skrócie, cewki odchylania wtedy nie działają, a emisja z lampy kineskopowej jest.
Układ wygaszania plamki ma za zadanie wygasić emisję po zaniku napięcia w cewkach odchylania.

Przeważnie przyczyną takiej awarii, jest wyschnięty kondensator w tym układzie, rzadziej trafopowielacz.
Trzeba by się zaopatrzyć w schemat i sprawdzić elementy występujące w układzie wygaszania plamki.

Niestety prawda jest taka, ze stare kineskopy już się kończą.
 

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: TV Biazet TMP205
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.05, 13:44:47 »
Dziękuję.  Plamki po wyłączeniu nie widać ani na tym zielonym kineskopowym ani nie było jej na cz-b z veli
A jaki może być powód ewentualnie jak i co wymienić  żeby po wymianie kineskopu na cz-b można było go bardziej rozjaśnić?
Na zielonym wszystko ok A po zmianie za ciemno
Nawet pi regulacji wew potencometrem od jasności nie jest do końca tak jak być powinno