Autor Wątek: Edycja pliku STL.  (Przeczytany 4848 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #30 dnia: 2023.03.30, 14:44:00 »
Moja drukarka to dokładnie Tronxy X5SA-400.
Ja z kolei nie bardzo wiem jak w Curze ustawić te perimetry, z tego co słyszałem to powinno się coś podobnego ustawiać automatycznie ale nie bardzo wiem jak to konfigurować.

Z tym chloroformem to działa prawie na wszystkie materiały poza TPU, po prostu w miejscach gdzie spodziewam się pękania elementu nasączam powierzchnię przy pomocy małego pędzelka (jeśli się da to od wewnątrz), chloroform wnika w pory i mikroszczeliny pomiędzy warstwami delikatnie je nadtapia spajając dodatkowo dany element w tym miejscu.
Sam to kiedyś wykombinowałem jak niektóre detale łamały mi się pod naciskiem w cieńszych miejscach.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #31 dnia: 2023.03.30, 15:02:11 »
Hmmm... ta konkretna drukarka jakimś demonem prędkości nie jest - jest raczej porównywalna z Enderem 3V2 więc szczerze mówiąc nie bardzo widzę z czego może wynikać różnica w czasach drukowania. Ale nie będzie mi to spędzało snu z powiek - i tak nie mam zamiaru tej obudowy drukować ;)

Co do chloroformu i faktu, że rozpuszcza również PLA to dobrze wiedzieć na przyszłość :)
Choć raczej staram się tak projektować wydruki i dobierać pozycję, żeby wynik pasował do potrzeb. Ale dobrze wiedzieć.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #32 dnia: 2023.03.30, 15:15:26 »
Tak naprawdę prędkość drukowania ustawiona w slicerze nie do końca jest tą, którą osiągnie drukarka.
Czas wydruku zależy głownie od ustawionej akceleracji (i ustawień pochodnych).
Wydruki mają na tyle krótkie przejazdy i dużą ilość punktów pośrednich (o ile nie drukujemy w trybie vasy), że szybkość i czas przyspieszania na prostych jest kluczowym parametrem wpływającym na czas.
Jak są wysokie akceleracje, to automatycznie częście drukarka wejdzie na maksymalną prędkość drukowania.
A możliwa do osiągnięcia maksymalna akceleracja zależy głównie od konstrukcji mechanicznej drukarki + od sztywności konstrukcji nośnej.
Dużo szybciej można na drukarce CoreXY, wykonanej z pełnych profili/szerokich V, niż na drukarkach z ruchomym stołem.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #33 dnia: 2023.03.30, 15:34:09 »
@paroos Ja to wszystko wiem. Bardziej chodzi mi o to, że mój profil jest na tyle dograny do mojej drukarki, że jak slicer mówi 3 godziny to znaczy że będzie się drukowało z dokładnością do kilku minut (zwykle ciut dłużej). A jak słyszę, że inny slicer na zbliżonej technicznie drukarce mówi, że na moich 30 godzinach oszczędza 7 to chciałbym wiedzieć skąd ta różnica. Nic więcej - znowu... snu mi z powiek spędzać nie będzie ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #34 dnia: 2023.03.30, 15:46:19 »
Co do chloroformu i faktu, że rozpuszcza również PLA to dobrze wiedzieć na przyszłość :)
Choć raczej staram się tak projektować wydruki i dobierać pozycję, żeby wynik pasował do potrzeb. Ale dobrze wiedzieć.

Czasem jednak nie udaje się tak optymalnie zaprojektować jakiegoś elementu by miał odpowiednią wytrzymałość mechaniczną bez postprocessingu, bo jest za mało miejsca i musi pasować do czegoś tam...
Tylko po traktowaniu chloroformem trzeba to na jakieś 24h zostawić w spokoju bo może się trwale odkształcić ponieważ to niestety zmiękcza strukturę i musi sobie na spokojnie odparować i się utwardzić.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #35 dnia: 2023.04.01, 16:01:33 »
Pozwoliłem sobie zapytać usługodawcę 3D o czas wydruku.

Czysty wydruk trwa około 20 godzin, brzmiała odpowiedź.


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #36 dnia: 2023.04.02, 00:33:19 »
Wniosek z tego że mają nieco szybsze drukarki, ale nie ma się co dziwić jeśli robią to komercyjnie :)

BTW, ooo, nawet prawie wszystko zrozumiałem z tego info w załączniku, a uczyłem się niemieckiego kiedyś raptem tylko kilka lat, i nie byłem zbyt pilnym uczniem ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.04.02, 00:52:20 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #37 dnia: 2023.04.03, 00:22:37 »
Spodobała mi się ta obudowa bo moje stacje poniewierają się luzem na stole i właśnie wydrukowałem sobie taką ale w wersji podstawowej 2U, wersja poprawiona 3U mi się raczej nie przyda.  ;)

Druk trwał jakieś 13,5 godziny w trybie "extra fast" (0,3mm na warstwę), infill 20% na mojej mniejszej drukarce Two Trees TT-1S.
Jakość wydruku może nie poraża ale jest to dla mnie akceptowalne, bardziej zależało mi na prędkości.
Płyta podgrzewana (szyba/szkło) 60'C, myta octem + klej C-STICK w spraju, dysza 0,4mm, materiał chyba najtańszy PLA (Plast-Spaw).
« Ostatnia zmiana: 2023.04.03, 01:35:10 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #38 dnia: 2023.04.03, 08:38:41 »
Plast-spaw, mimo że najtańszy, stosuje dobrej jakości granulat z USA, o wysokiej czystości. Nie przejechałem się nigdy na nim :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #39 dnia: 2023.04.03, 09:46:24 »
@damik, bardzo ładna robota, obudowy wyglądają tak, jakby były drukowana przez profesjonalistów.

Ja zasilam swoje napędy tym samym napięciem co ZX Spectrum choć wewnętrznie jest bardzo mało miejsca ale regulator napięcia 5V zawsze się zmieści.
Praktycznie oznacza to, że 9V z zasilacza jest w stacji dysków, a między stacją dysków a ZX Spectrum jest dodatkowy krótki kabel.

Pomiędzy napędami znajduje się płyta z pleksi o grubości 1,5 mm, która jest podświetlana z tyłu diodą SMD.
Dzięki temu mogę widzieć, czy na stacji dysków jest napięcie.

Nowa stacja (3U) z napędem Gotek też jest gotowa ale brakuje jeszcze górnej pokrywy.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #40 dnia: 2023.04.03, 10:16:33 »
@Waldek, tę płytkę stabilizatorów i tę drugą z gniazdami to Twój projekt czy można gdzieś kupić takie gotowe ?
Na czym robiłeś te opisy na naklejkach? Wygląda jak wydruk z drukarki etykietowej ale te co mam nie potrafią drukować na czarnych taśmach.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #41 dnia: 2023.04.03, 10:22:09 »
Bardzo ładna robota i fajny pomysł.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #42 dnia: 2023.04.03, 10:46:59 »
Etykietowanie wykonuję za pomocą bardzo taniej etykieciarki firmy Brother.

Obie płytki drukowane w Diskstation zaprojektowałem sam i niestety zamówiłem u Firmy Eisler tylko trzy pary.
Nie było na nie zapotrzebowania na niemieckim forum.
W międzyczasie zainstalowałem wszystkie trzy.
Jeśli możesz trochę poczekać, to zamówiłbym kolejne płytki.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #43 dnia: 2023.04.03, 11:05:48 »
Nie, spokojnie zrobię sobie to na płytce uniwersalnej. :)
Fajna ta drukarka, ja mam dwie (starszą i nowszą) ale firmy DYMO i nie można tam kupić takiej czarnej taśmy drukowanej na biało.
Taśmy jakie widziałem w katalogu do moich modeli to biała, niebieska, żółta i transparentna i niestety w każdej napisy są czarne  ::)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Edycja pliku STL.
« Odpowiedź #44 dnia: 2023.04.03, 11:13:46 »
A tu trzecia  stacja dysków dla moich Beta Disk i Opus Discovery.
Jest tu tylko jeden napęd mechaniczny i Gotek, więc oczywiście jest trochę więcej miejsca na stabilizator napięcia.