Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 64274 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #255 dnia: 2022.02.24, 11:16:55 »
AD724 jest nadal produkowany przez Analog Devices i bez przesady, że „komplikuje płytkę”. Jeśli scalak i 12 elementów biernych to komplikacja to OK. Jeśli ktoś nie chce wyjścia kompozytowego to go nie musi montować. Należy pamiętać, że ze sprzętem retro ludzie używają starych telewizorów CRT, monitorów od kamer cofania tylko z wejściem kompozytowym, grabberów do zgrywania i innych wynalazków. Moim zdaniem to tylko dobra wola projektanta klona co tam wsadzi w swoją konstrukcję i jak bardzo zrobi po swojemu, aby jego klon był tym idealnym, niezgodnym z żadna konwencją.

Cytuj
For 4K7 resistor at clock circuit, it was original from Chris Smith.

@superfo: yes, I know that Chris added this resistor in his Harlequin design, because he interfaced an output of TTL gate with an input to a CMOS gate at this point. My question was about a purpose of this resistor in CMOS-to-CMOS or CMOS-to-5V tolerant CPLD interfacing.
« Ostatnia zmiana: 2022.02.24, 11:26:07 wysłana przez KWF »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #256 dnia: 2023.06.20, 14:51:28 »
Podczas testów Karabasa 128 zauważyłem dziwną przypadłość.
Sygnał audio z układu AY-3-8912 okresowo znika, ale wybiórczo - jedynie na telewizorze. W tym samym czasie muzyka jest słyszalna z głośnika podłączonego do wyjścia stereo (jack 3,5). Dodatkowo to "znikanie" dotyczy tylko dźwięku generowanego przez AY - proste piski i trzaski z wewnętrznego "beepera" są słyszalne cały czas.

Problem wystąpił na dwóch złożonych przeze mnie egzemplarzach Karabasa. Testy prowadziłem za pomocą gry "Renegade". W oczy rzuciła mi się jeszcze jedna dziwna zależność - problem ze znikaniem dźwięku nie występował na ekranie tytułowym, a jedynie podczas rozgrywki.

Na żadnym innym klonie z AY nie zauważyłem takiego efektu.
Ktoś jeszcze zaobserwował taki objaw u siebie albo ma jakiś pomysł co do możliwej przyczyny?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #257 dnia: 2023.06.20, 19:53:41 »
Karabasa 128  masz zmontowanego zgodnie z BOM czy z modyfikacjami wprowadzonymi później ? O których już było na forum...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #258 dnia: 2023.07.19, 17:00:50 »
Tak w temacie Karabasa. Wywaliłem  całe video na płycie i  podłączyłem  moduł HDMI od Alexa EKB. Radzi sobie ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #259 dnia: 2023.08.02, 10:06:18 »
Karabasa 128  masz zmontowanego zgodnie z BOM czy z modyfikacjami wprowadzonymi później ? O których już było na forum...

Mam Karabasa zmontowanego zgodnie z wartościami podanymi na PCB. Przeszedłem jeszcze raz przez cały wątek i z tego co widzę konkluzja jest taka, że brak dźwięku z na złączu DIN (u mnie najwyraźniej objawiający się czasem jako pojawianie się i znikanie tego sygnału) jest normalnym zachowaniem przy tym projekcie. Przynamniej nie widziałem żadnego wpisu, który sugerowałby jakiś workaround. No cóż... Chyba będę musiał z tym po prostu żyć - najwyżej zrobię specjalny kabel AV dla Karabasa.

Będę musiał jeszcze tylko dostosować wartości rezystorów na wyjściu wideo, żeby podnieść nieco poziom jasności obrazu.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #260 dnia: 2023.08.02, 14:10:03 »
Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Skoro w tej konstrukcji faktycznie nie można mieć sygnału z AY na pinie AUDIO złącza DIN, to może wskazane powinno być usunięcie połączenie z tym pinem? Mam na myśli wylutowanie R50 i C32.
Pytam, ponieważ w przypadku mojego Karabasa i mojego telewizora występuje dziwny efekt pojawiającego się i znikającego audio  na gniazdku DIN, podczas gdy na wyjściu jack w tym samym czasie jest ono całkowicie stabilne. W takiej sytuacji opłacalne byłoby zrobienie osobnego kabla, który brałby audio dla telewizora po prostu z wyjścia jack.
No chyba, że istnieje jeszcze jakieś inne obejście, pozwalające na naprawienie sygnału audio na DIN.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #261 dnia: 2023.08.02, 15:23:30 »
Spróbuj zrobić taką prostą modyfikację jak na schemacie z załącznika i wtedy sprawdź czy dźwięk zanika na kablu RGB.
Daj potem znać czy pomogło.  ;)
 
Ewentualnie podmień potem jeszcze kondensator C32 na 4,7uF (minus kondensatora na sygnał Audio do gniazda DIN)
« Ostatnia zmiana: 2023.08.02, 15:37:47 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #262 dnia: 2023.08.02, 18:11:20 »
Ależ przecież w tej konstrukcji jak najbardziej można mieć dzwięk na gnieździe DIN. Przynajmniej w 42 Karabasach które zmontowałem nie było z tym żadnego problemu. Nigdy.

Nie wiem czemu wprowadzasz ludzi w błąd pisząc  "Skoro w tej konstrukcji faktycznie nie można mieć sygnału z AY na pinie AUDIO złącza DIN, to może wskazane powinno być usunięcie połączenie z tym pinem? Mam na myśli wylutowanie R50 i C32. "

To nieprawda. To tobie sie nie udało . Przyczyn jest wiele. Podejrzewam zbyt małą wiedzę, brak umiejętności czytania schematów.Możliwe że też  zastosowanie tanich , byle jakich części i materiałów przy montażu.


 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #263 dnia: 2023.08.02, 18:44:34 »
Spróbuj zrobić taką prostą modyfikację jak na schemacie z załącznika i wtedy sprawdź czy dźwięk zanika na kablu RGB.
Daj potem znać czy pomogło.  ;)
 
Ewentualnie podmień potem jeszcze kondensator C32 na 4,7uF (minus kondensatora na sygnał Audio do gniazda DIN)

Dzięki. To faktycznie wygląda sensownie i chyba ma szanse zadziałać. Wieczorem spróbuję wprowadzić modyfikację.

Edit: Ok, wprowadziłem tę modyfikację i wygląda na to, że działa. Jeszcze nie wymieniłem kondensatora, więc pasmo dźwięków z AY jest zauważalnie przycięte. Niemniej wada tego rozwiązania jest konieczność pociągnięcia sporego crossa przez płytkę. Nie wiem czy koniec konców po prostu nie zrobię kabla, który będzie brał sygnał audio z wyjścia jack.
« Ostatnia zmiana: 2023.08.02, 19:40:57 wysłana przez Atlantis »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #264 dnia: 2023.08.02, 19:46:14 »
Znowu piszesz nieprawdę i wprowadzasz innych czytających w błąd. Nie maiłbyś tych problemów gdybyś używał prawidłowych części i montował Karabasa zgodnie z opisem.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #265 dnia: 2023.08.02, 20:45:12 »
Znowu piszesz nieprawdę i wprowadzasz innych czytających w błąd. Nie maiłbyś tych problemów gdybyś używał prawidłowych części i montował Karabasa zgodnie z opisem.

Wypraszam sobie takie insynuacje. Nie wiem co Ci zrobiłem, ale to już nie pierwsza sytuacja, kiedy robisz sobie na forum osobiste wycieczki w moim kierunku i zarzucasz mi kłamstwo.
Jestem pewien, że Karabas jest złożony poprawnie oraz zgodnie z dokumentacją oraz treścią tego wątku. Jeśli nie wierzysz, mogę podesłać zdjęcia dowolnej części płytki do oceny.
Mam ponad 25 lat doświadczenia w składaniu urządzeń elektronicznych oraz około dekady w realizowaniu swoich własnych projektów (parę na stronie głównej Hackaday'a - tak nawiasem mówiąc). Lutownica nie jest mi więc obca.
Złożyłem trzy sztuki Karabasa. Każda powstała w innym okresie czasu i była składana z części kupowanych u innych dostawców. Tak więc insynuacje sugerujące, że winę ponosi "jakość części" są śmiechu warte. Sam sobie odpowiedź jak prawdopodobne jest trafienie na ten sam identycznie wadliwy komponent w trzech składanych egzemplarzach. Tym bardziej, że ten sam problem raportowali w tym wątku inni użytkownicy. Oni też kłamią? Im też zabrakło umiejętności?

W związku z zarzuceniem mi kłamstwa oczekuję albo przeprosin, albo twardego dowodu. Nie luźnych insynuacji popartych nie wiadomo czym.
« Ostatnia zmiana: 2023.08.02, 21:04:38 wysłana przez Atlantis »

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #266 dnia: 2023.08.02, 21:59:31 »
Znowu piszesz nieprawdę i wprowadzasz innych czytających w błąd. Nie maiłbyś tych problemów gdybyś używał prawidłowych części i montował Karabasa zgodnie z opisem.

Wypraszam sobie takie insynuacje. Nie wiem co Ci zrobiłem, ale to już nie pierwsza sytuacja, kiedy robisz sobie na forum osobiste wycieczki w moim kierunku i zarzucasz mi kłamstwo.
Jestem pewien, że Karabas jest złożony poprawnie oraz zgodnie z dokumentacją oraz treścią tego wątku. Jeśli nie wierzysz, mogę podesłać zdjęcia dowolnej części płytki do oceny.
Mam ponad 25 lat doświadczenia w składaniu urządzeń elektronicznych oraz około dekady w realizowaniu swoich własnych projektów (parę na stronie głównej Hackaday'a - tak nawiasem mówiąc). Lutownica nie jest mi więc obca.
Złożyłem trzy sztuki Karabasa. Każda powstała w innym okresie czasu i była składana z części kupowanych u innych dostawców. Tak więc insynuacje sugerujące, że winę ponosi "jakość części" są śmiechu warte. Sam sobie odpowiedź jak prawdopodobne jest trafienie na ten sam identycznie wadliwy komponent w trzech składanych egzemplarzach. Tym bardziej, że ten sam problem raportowali w tym wątku inni użytkownicy. Oni też kłamią? Im też zabrakło umiejętności?

W związku z zarzuceniem mi kłamstwa oczekuję albo przeprosin, albo twardego dowodu. Nie luźnych insynuacji popartych nie wiadomo czym.

On tak nie tylko do ciebie. Ja delikatnie zapytałem dlaczego mi na ledwo zmontowanym klonie nie działa just nano i od razu na mnie naskoczył.  Nie zajarzył że jestem mocno początkujacy i tylko pytam o co chodzi. Na szczęście znalazła się osoba przeciwnego kierunku życiowego i miałem rozwiązanie w domu za dwa dni - wysłał mi ROM.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #267 dnia: 2023.08.02, 22:29:58 »
Cytuj
Niemniej wada tego rozwiązania jest konieczność pociągnięcia sporego crossa przez płytkę.
Krosa jeśli się ktoś postara da się też poprowadzić bardziej estetycznie i sporo wiodących producentów profesjonalnego sprzętu elektronicznego (ale nie koniecznie powszechnego użytku) się tego nie wstydzi. ;)
Pracując kiedyś w elektronice medycznej nauczyłem się już że krosowanie płytek nie jest wadą lecz zaletą wskazującą na to że konstruktor lub osoba uruchamiająca jest konsekwentna i dąży do niezawodności potencjalnie gotowego już urządzenia.  ;D

Kolego Piotrze, tutaj akurat mógł być pewien błąd konstrukcyjny polegający na tym że jeśli sygnał "Speaker" z CPLD w pewnych okolicznościach gdy pozostał w stanie wysokim to mógł tłumić sygnał Audio po naładowaniu kondensatora C32 poprzez rezystor 22k. 
« Ostatnia zmiana: 2023.08.02, 23:14:20 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #268 dnia: 2023.08.03, 12:30:07 »
Większość problemów w tym klonie sprawiają "dziwnej" jakości CPLD, którymi jest ostatnio zalany rynek.
Kupowanie w dzisiejszych czasach podzespołów i elementów elektronicznych, to loteria.
Nawet, jeśli kupuje się w tzw. "znanych" firmach oferujących takowe.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #269 dnia: 2023.08.03, 14:10:12 »
Większość problemów w tym klonie sprawiają "dziwnej" jakości CPLD, którymi jest ostatnio zalany rynek.
Kupowanie w dzisiejszych czasach podzespołów i elementów elektronicznych, to loteria.
Nawet, jeśli kupuje się w tzw. "znanych" firmach oferujących takowe.

W ten sposób można by tłumaczyć ten przypadek, gdyby sytuacja nie była powtarzalna. Jednak problem z dźwiękiem zaobserwowałem nie tylko ja na wszystkich swoich egzemplarzach, ale także kilku innych użytkowników tego forum.
Prawdopodobieństwo wielokrotnego powtórzenia się identycznej awarii (w tym trzy razy pod rząd u jednej osoby) jest znikome.
CPLD pochodzą z tego samego źródła, w którym (jak podejrzewam) zaopatruje się spora część ludzi z tego forum - sklepu TVSAT-SHOP.
W dodatku uszkodzenie CPLD byłoby dobrym wytłumaczeniem, gdyby problem dotyczył sygnału z jednobitowego "beepera". On jednak dotyczy dźwięku z AY, co wskazuje raczej na problm gdzieś w części analogowej. Gdybyśmy mieli problemy z komunikacją CPLD <--> AY, to objawy nie byłyby tak konkretne - wykrzaczałaby się komunikacja na magistrali systemowej.
Koronnym argumentem jest fakt, że nie tylko objawy są spójne z wyjaśnieniem zaproponowanym przez kolegę damik, ale także działa zaproponowany przez niego fix.

Nie przeczę temu, że zdarzają się problemy z częściami - zwłaszcza jeśli kupimy je na Aliexpress. Jednak takie wytłumaczenie zawsze powinno być tylko roboczą hipotezą, a nie konkluzją do której się z automatu przeskakuje.