Autor Wątek: DRAM/SRAM tester  (Przeczytany 21165 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
DRAM/SRAM tester
« dnia: 2020.05.25, 09:42:50 »
Panowie - rzućcie proszę okiem na stronę https://8bit-museum.de/sonstiges/hardware-projekte/hardware-projekte-speichertester/ / polecam przełączyć język  ;). Znajdziecie tam cholernie fajny kawałek sprzętu - tester do pamięci SRAM/DRAM (m.in. 4116/4164/4464), kości E/P/ROM oraz układów z rodziny 74xx.

Polecam zapoznać się z dokumentacją i przykładowymi filmami - robią wrażenie :)

Napisałem do autora - cena płytki (główna i zasilanie 5V/-5V/12V) w wersji 7 i 8 to 25Euro, płytka w wersji 3 - 10 Euro. Przesyłka monitorowana to 15 Euro.

Muszę powiedzieć, że jestem mocno pod wrażeniem możliwości tego klocka :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.05.25, 09:55:37 »
Wczoraj google mi podpowiedziało podobny projekt: http://forum.defence-force.org/viewtopic.php?p=15035

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.05.25, 11:00:25 »
... oglądałem go - ma jednak o rzędy wielkości mniejsze możliwości (m.in. skupia się na 4164) :)

Zamówiłem 2 sztuki - jak tylko przyjdą i uda się uruchomić, dam Wam znać jakie to ma możliwości w praktyce. Dla mnie najważniejsze jest to, że można "przebadać" praktycznie wszystkie kostki z 8bitowego towarzystwa (pomijam układy dedykowane).

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.05.25, 12:39:21 »
Najlepszy tester DRAM to sprawna plyta komputera.
Tym bardziej, ze nie kazdy typ pamieci dziala w konkretnym komputerku, choc moze byc technicznie sprawny.
Czesc ukladow mozna testowac tez w programatorach jak juz ktos ma.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.05.25, 12:46:11 »
Najlepszy tester DRAM to sprawna plyta komputera.
Tym bardziej, ze nie kazdy typ pamieci dziala w konkretnym komputerku, choc moze byc technicznie sprawny.

Właśnie, ubiegłeś mnie :) Żaden z tych testerów raczej nie sprawdza "fast page mode", nie pozwala też modyfikować timingów RAS/CAS. Nie wspominając o różnych trybach odświeżania DRAM, jak i sprawdzaniu długości adresu odświeżania (7/8 bit).

Niestety - najlepszym testerem jest płyta komputera, w którym kostki mają pracować.

Ale do pierwszej selekcji negatywnej taki tester powinien być OK. Czyli - jak nie działa w testerze, to trup i tyle.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.05.25, 13:19:23 »
Dwie uwagi:

a) do weryfikacji w sprawnej płycie komputera konieczna jest... sprawna płyta komputera :)
b) w większości wypadków wystarczy mi podstawowy test pamięci (czyt. kość ma szansę działać czy też próby są z góry skazane na niepowodzenie) :)

Dla mnie - do moich potrzeb - to po prostu wymarzony sprzęt :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.05.25, 13:39:49 »
Najlepszy tester DRAM to sprawna plyta komputera.
Tym bardziej, ze nie kazdy typ pamieci dziala w konkretnym komputerku, choc moze byc technicznie sprawny.
Czesc ukladow mozna testowac tez w programatorach jak juz ktos ma.

Ja akurat testowałem pamięci dynamiczne w kilku programatorach między innymi HILO-ALL07 czy Xeltek-SP2 i niestety wyniki testów są bardzo niepowtarzalne, bo jedne pamięci przechodziły testy na jednym programatorze a na innym już nie lub odwrotnie ;)
Testy dają tylko podstawowe informacje i nie ma też możliwości zmiany rodzajów testów czy zmiany ich parametrów.
Pewnie są programatory które posiadają testowanie DRAM'ów bardziej zaawansowane, ale w tych z jakimi miałem do czynienia to tylko dodatkowe i nie do końca dopracowane ficzery.
Z pamięciami statycznymi natomiast nie obserwowałem większych problemów w programatorach.

Sprawna płyta (i nie koniecznie ZX Spectrum) dopiero weryfikowała sprawność i przydatność danych pamięci, ale taka nie zawsze jest dostępna.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.05.25, 14:15:01 »
Tester tez trzeba skombinowac, wiec ja wole skombinowac sprawna plyte.
Za to tester moze byc przydatny do sprawdzenie czy pamiec w ogole dziala, tym bardziej ze niesprawny DRAM moze zabic cos jeszcze na plycie.
Tyle, ze do tego wystarczy praktycznie samo zasilanie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.05.25, 14:18:29 »
Nie każda sprawna płyta posiada pamięci DRAM w podstawkach ;)
I nie każdy kto udostępnia Ci sprawną płytę do testów godzi się na lutowanie w niej czegokolwiek.  ???
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.05.25, 14:26:22 »
Prawda jest taka, że warto mieć tester, multimetr oraz wiedzę i doświadczenie.
Wszystko się przydaje w mniejszym lub większym stopniu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.05.26, 00:09:34 »
Autor interfejsu dotarł na forum i podsunął jeszcze kilka ciekawych argumentów za korzystaniem z dedykowanych testerów. Muszę powiedzieć, że w pełni się z nim zgadzam :) Pozwolę sobie zacytować go w oryginale :)

trojacek is right, it is not possible to check for correct timings, even very expensive testers with much more power as a ATmega2560 cannot do this perfectly.

There are several issues a "simple" tester cannot do:
- checking timings: you need a very high resolution of 1-5ns to check if a rising or falling flank is correct. Only very expensice equipment (e.g. from Fluke) can reach this resolution.
- correct level of signals: you have to use analog ports to check if a signal level is correct. You have to measure the signal levels during the testing and check if the TTL levels are correct.

What a simple tester can do:
- it can check of a memory cell is in principle working
- it can check if refreshing is working in principle
- it can check if a row or column line is not working correctly

These simple tests can detect 99.9% of defect memory chips for an affordable price. Maybe you will have a false positive (you will recognize when you use this chip) or a false negative (then you loose one chip) but you will still have false positives and negatives also with expensive testig equipment.

So affordable memory testers are a good compromise (or spending thousands of EUR for having maybe 0.5% more accurate tests?).

Testing in a real computer is never a good idea. Depending on the number of RAM chip you want to test, you have to switch the computer on and off several times that will stress the old hardware and maybe this will lead to other defects. Also mounting and dismounting chips several times will stress the old sockets. So not really a good idea.

I have tested hundreds of chips whith it now and will not longer miss it. Also the feature to identify (EP)ROMs is great. I have quite often ROMs that are not labeled, and it is really convenient to put these in the tester and see that is is e.g. a "901447-05/39-03 (H3) / PET Basic 1/2 $E0" ROM ;)

And you can use the tester to create your own tests. The hardware ports are documented, so you can write also your own software if you want.



trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.05.26, 01:13:45 »
Jak widzę, oprócz DRAM (no i ROM, EPROM, SRAM), można testować sporo układów cyfrowych. Ale nie mogę się doczytać, czy trzeba gdzieś ustawić typ układu, czy jest jakaś autodetekcja.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.05.26, 01:43:38 »
... z tego co widzę w dokumentacji (oraz na zamieszczonych na YouTube filmach) procedura jest taka:

1) wybierasz typ układu do testowania
2) na wyświetlaczu pojawia się informacja w jakim położeniu ustawić przełączniki na karcie (zasilanie układu)
3) wykonujesz test


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.05.26, 07:29:57 »
https://trolsoft.ru/en/chip-tester - z ludzkim interfejsem
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: DRAM/SRAM tester
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.05.26, 09:35:37 »
Ciekawy projekt, ale gość sprzedaje tylko gotowca za około 120$.
Pomimo że można to kupić przez Paypal, to nie wiem czy bym tyle na to wydał, kiedy podobne funkcje mam w programatorze uniwersalnym, może poza ruskimi układami, ale sygnatury testowe mogę sobie dopisać samemu (jedyna wada to brak cyrylicy w opisach elementów) ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.