Autor Wątek: V6z80P  (Przeczytany 36352 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #45 dnia: 2013.04.28, 17:07:04 »
Ups... Sorry za zmyłkę... Okazuje się, że załapałem się - zupełnie nie zauważywszy - na testera ;)

No to muszę raport wysmarować i odesłać gdzie trzeba :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #46 dnia: 2013.04.28, 19:06:09 »
No wiesz, a ja szukam od rana i nic  ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #47 dnia: 2013.04.28, 19:52:38 »
Byłem przekonany, że wersja beta była finalną i poszła na listę... Na razie potestowałem i poza jakimiś drobiazgami wydaje się działać. Przesłałem pierwszy raport autorowi - mam nadzieję, że prawdziwa finalna wersja ukaże się wkrótce :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #48 dnia: 2013.04.29, 20:29:21 »
Dostalem wycene za sama plytke do V6, 140 PLN, piernicze, poczekam na gotowca.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #49 dnia: 2013.05.06, 21:58:53 »
No i dzisiaj przyszlo :) Fajna maszynka chociaz Speccy jakos bardziej mi pasuje.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #50 dnia: 2013.05.07, 07:07:12 »
Poczekaj trochę. Będzie esxDOS z emulacją TRD i nowe rdzenie Spectrum z porządną konfiguracją i dystans powinien się zmniejszyć ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #51 dnia: 2013.05.07, 09:53:05 »
V6 jest konstrukcja znacznie prostsza i bardziej naturalna, choc konfiguracja w trybie V6 robi wrazenie jak na system Z80.
Speccy to przejaw geniuszu jednego czlowieka z arcyciekawym rozwiazaniem na bazie ARM. Choc takie laczenie FPGA+SOC
nie jest czyms wyjatkowym.
Szkoda tylko, ze Speccy nikt aktywnie nie wspiera, jest co jest i raczej wiecej nie bedzie.
Mi do V6 jest blizej, bo mialem plyte jeszcze zanim powstal perfect ZX i sam namawialem Phila, aby wlozyc drugi kwarc 14Mhz  :D


Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #52 dnia: 2013.05.08, 17:58:04 »
V6 z założenia nie miał być emulatorem ZX Spectrum, ale maszyną o sporych możliwościach opartą o Z80. Z czasem projekt częściowo poszedł w stronę hardware'owego emulatora, czym zdobył sobie kolejną rzeszę zwolenników. Czyli za jednym zakupem otrzymujemy 2 (lub nawet kilka) sprzętów. Speccy 2010 to w zasadzie kopia Pentagona, czyli de facto Spectrum z małym tuningiem.
Nie znam się na tym dobrze, ale chyba do obu można wpakować własne wsady.

A i jeszcze pytanie... Czy pakując do V6 wsad 128k ciągle mamy dostęp do natywnego systemu? Czyli, że programy pisane stricte dla V6 nadal działają?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #53 dnia: 2013.05.08, 21:52:24 »
Cytuj
Czy pakując do V6 wsad 128k ciągle mamy dostęp do natywnego systemu? Czyli, że programy pisane stricte dla V6 nadal działają?

Mozesz bootowac jedno albo drugie, w sumie mozna miec iles tam konfiguracji na raz.
W Speccy jest lepiej, bo konfiguracje FPGA czyta sie z karty SD. Chcialem przekonac Phila, aby tak zrobic w V6, ale mi sie nie udalo  :( ( w V6 PIC nie ma dostepu do karty SD )

Speccy ma timingi zarowno 48K jak i Pentagona, nie ma za to 128K o ile pamietam.
Jak znajde wiecej czasu, to postaram sie wiecej napisac o Speccy.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #54 dnia: 2013.05.08, 22:58:31 »
Na chwilę obecną nie da się zbootować rdzenia Spectrum - próba uruchomienia ze standardowego bootcode'u się wysypie z prostej przyczyny - rdzenie Spectrum w V6 muszą mieć poustawiane przed startem różne rzeczy, w tym załadowane ROMy w stosowne miejsca w pamięci. Proces odpalania jest więc dwustopniowy - najpierw normalnie bootuje OSCA, tam odpalasz polecenie EMU i w nim wybierasz rdzeń (czyli maszynę - 48, 128, Pentagon) oraz - w minimalnym stopniu - konfigurację (jeśli odpowiednio ustawiona jest jedna ze zwor konfiguracyjnych możesz wybrać wczytywanie TAPa na poziomie samego rdzenia albo start ResiDOSa, jeśli zwora jest w drugim położeniu masz wyłącznie esxDOSa). EMU ustawia pamięć itp. a następnie wywołuje rekonfigurację FPGA przez PICa - od tego momentu aż do power-cycle'a albo (jeśli masz PICa z nowym wsadem i pstryczek w odpowiednim miejscu) rekonfiguracji FPGA masz po prostu Spectrum/Pentagona z przyległościami.

W Speccy 2010 rekonfigurację z karty daje się zrobić stosunkowo prosto, bo jest tam dodatkowy ARM z własnym "systemem" i to on jest odpowiedzialny za dostęp do karty i emulację części urządzeń. Nowsze FPGA ma też - jak rozumiem - prostszy interfejs konfiguracyjny stąd wpuszczenie datastreama z istniejącego procesora jest sensownym rozwiązaniem.
W V6 konfiguracja FPGA jest rozwiązana bardziej tradycyjnie (EEPROM i kawałek kodu uruchamiającego konfigurację w PICu) i rekonfiguracja z karty wymagałaby napisania stosunkowo dużego bootstrapa, który musiałby mieć pełną obsługę I/O do karty i FAT. Problem w tym, że po wczytaniu z karty stosownego rdzenia trzeba go jakoś wrzucić do FPGA - PIC musiałby mieć dostęp do RAMu, co bardzo skomplikowałoby konstrukcję całego rozwiązania albo wczytana z karty konfiguracja musiałaby być ładowana do EEPROMa, co spowolniłoby proces bootowania. Moim zdaniem bez dodatkowego procesora to, co zrobił Phil jest po prostu bardzo sensowną decyzją projektowo-produkcyjną. Flashowanie EEPROMa potrzebne jest raz na jakiś czas (no chyba, że się pracuje nad własnym rdzeniem, ale od tego PIC ma komunikację szeregową i możliwość ładowania rdzenia z zewnętrznego komputera) a tak jak jest jest po prostu taniej.

Co do 128 w Speccy 2010 - nie wiem jak jest w praktyce, ale w źródłach w procedurze wyboru konfiguracji jest opcja timingów 48/128/Pentagon/Scorpion. Podobnie w źródle FPGA - sygnały video generowane są w czterech wersjach. Chyba więc potrafi zrobić zarówno 48 jak i 128.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #55 dnia: 2013.05.12, 11:28:44 »
Ok, docieram w koncu V6 , sympatyczna maszyna. Ale na speccy 2010 mialem mr Gluk reset service, da sie to zasadzic na V6 w jakis prosty sposob?

Co do Speccy, ma wybor timingow 48,128 i Pentagon, oraz wyboru maszyny . Fajnie to widac w demie illusia, z timingami 128 nie ma niektorych efektow.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #56 dnia: 2013.05.12, 22:42:12 »
Nie sądzę, żeby Gluk się dał odpalić nawet jak już będziesz miał esxDOSa z emulacją TR-DOSa - mam wrażenie, że on działa na niższej warstwie i emulacja tego nie przechwyci. Ale może się mylę i jak już się pojawi finalny esxDOS i stosowne rdzenie do niego to okaże się, że się jednak da ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #57 dnia: 2013.05.12, 23:54:02 »
A po co Ci ten Gluk na V6 ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #58 dnia: 2013.05.13, 07:57:49 »
@zaxon Doczytałem - Mr Gluk to dodatkowy kawałek ROMu - być może docelowo da się go odpalić, ale nie jestem przekonany ile z dostępnej tam funkcjonalności dyskowej da się uruchomić na emulatorze TR-DOSa.

@Gryzor A co to za pytanie? A po co nie? ;) To fajna zabawka jest - ma sporo różnych mechanizmów testowych, wspomagających pisanie softu na fizycznej maszynie itp. Lepiej mieć więcej możliwości niż mniej ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: V6z80P
« Odpowiedź #59 dnia: 2013.05.13, 10:18:30 »
Czyli na zasadzie lepiej miec wiecej niz mniej :-)
Pytam z ciekawosci, bo to co przydatne na realnym Pentagonie, niekoniecznie jest potrzebne na V6.
Ja poza boot ze menu niczego wiecej nie uzylem.
Wazne, aby ESXDOS wreszcie sie pojawil i dobrze dzialal.