Autor Wątek: Speccy 2010 vs. ZX Evolution  (Przeczytany 34947 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #30 dnia: 2012.10.03, 18:40:19 »
No to moja V6 dojechała. Odpaliłem przez chwilę - śmiga i wymiata. Wkład ze Spectrumem nie do końca radzi sobie z moim telewizorem (LCD 46 cali ;)) - obraz wydaje się być jakby odrobinę przekręcony albo ścięty - ciężko to opisać, ale stawiam na telewizor. Odpaliłem Shocka - jest jak na filmikach - wszystko ślicznie chodzi. Do tego obsługa ResiDOSa, której do szczęścia brakuje tylko długich nazw plików.

Teraz zacznę się wgryzać w temat i zobaczymy co będzie dalej.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #31 dnia: 2012.10.03, 21:58:04 »
mat - mi się właśnie ta maszyna bardzo podobała... Ile wyniósł łączny koszt wszystkiego?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #32 dnia: 2012.10.03, 23:33:50 »
600 zł z małym ogonkiem na przeliczenie kursów.

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #33 dnia: 2012.10.04, 01:21:11 »
BTW, polecam Ci się skontaktować z Malfunction/Altair. Oni zrobili dla V6Z80P taki oto cud - może będziecie wzajemnie zainteresowani współpracą bądź wymianą doświadczenia. Ja kiedyś od nich nawet dostałem SDK do tego urządzonka, ale nie zmotywowałem się wystarczająco (tym bardziej, że własnego sprzętu nie miałem).  Malfa znam osobiście, jakby co, mogę was zapoznać.
« Ostatnia zmiana: 2012.10.04, 01:26:36 wysłana przez RCL »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #34 dnia: 2012.10.04, 08:10:10 »
Loopback to jest jedyne "zewnętrzne" (nie napisane przez Phila - autora projektu) demo na V6 - na prawdziwym sprzęcie wygląda jeszcze lepiej niż na YT ;)

Na razie nie specjalnie potrzebuję dodatkowych kontaktów - póki co muszę opanować to, co mam - dokumentacja i przykładowy kod jest na tyle obszerny, że jest to zajęcie na dłuższą chwilę.

Swoją drogą nie wiem co masz na myśli pisząc SDK - nie ma jakiegoś specjalnego softu do programowania V6. W asmie używasz dowolnego assemblera, który ci akurat pasuje (Phil promuje Pasmo), w C to zasadniczo SDCC, którego nie planuję używać bo nie do C kupiłem sobie taką zabawkę. Poza kompilatorem komplet pomocniczych programów jest w paczce do ściągnięcia z Wiki i to chyba wszystko, co może być potrzebne - resztę napiszę sobie sam ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #35 dnia: 2012.10.04, 19:38:06 »
Nie tylko Phil pisze na V6, w sumie to plyt calkiem sporo sie rozeszlo, gdyby kazdy cos napisal, to byloby wiecej softu niz na Sama  ;)
Moze Mat cos dorzuci - jakies X-mas Demo 2012 :)
Ja polecam ta plyte, naprawde fajna sprawa. Jak pierwszy raz odpalilem dema, to sie normalnie wzruszylem.

Odnosnie Speccy2010, wyglada na to, ze jedynym zrodlem jest obecnie Zorel. Jestem w kontakcie, moze cos z tego bedzie.
Jak ktos jest cierpliwy, to mozna poczekac na Lotharka, tylko chyba nikt nie wie ile.


RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #36 dnia: 2012.10.04, 23:16:14 »
Swoją drogą nie wiem co masz na myśli pisząc SDK - nie ma jakiegoś specjalnego softu do programowania V6.

Nie, no tam było sporo dokumentacji po OSCA i przykładowych programów...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #37 dnia: 2012.10.05, 00:13:58 »
Nie, no tam było sporo dokumentacji po OSCA i przykładowych programów...

No to to jest dokładnie to, co leży na wiki V6 - http://wiki.retroleum.co.uk/ - dokumentacja OSCA i FLOS a w kompletnej paczce (pierwszy z quick linków na wiki) są przykładowe źródła ale też kompletne źródła OSCA, FLOSa, programów użytkowych i większości dem i gierek.

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #38 dnia: 2012.10.05, 00:52:34 »
No to więc ten "zestaw dewelopera" miałem na myśli :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #39 dnia: 2012.11.01, 22:05:35 »
A pomyslec, ze V6 byl zrobiony zupelnie nie jako klon ZXa. Pierwszy wsad mial spowalniacz na BUSRQ, ale udalo mi sie namowic Phila na bramkowanie zegara przez FPGA. Pod naciskiem mas zostal dodany kwarc 14Mhz i tak na podstawie ksiazki ULA Book powstalo cycle perfect ZX core. A teraz udalo mi sie przekonac Alessandro, ze Pentagon to pestka, no i prosze ! TRD tez wyglada prosto, gorzej bedzie z samym Beta, ale ja jestem tylko od gadania  8)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #40 dnia: 2012.11.07, 10:02:18 »
I wot pokupil Speccy2010 :-)
Przyjechalo cale i zdrowe, choc nie wszystko udalo mi sie jeszcze uruchomic.
Specjalne podziekowania dla:
azesmbog - za informacje o zorelu
zorela - za swietny kontakt i dostarczenie plyty
syda - za stworzenie tego cuda. (czy on sie tym w ogole jeszcze zajmuje ???)

Jak sie troche pobawie, to napisze cos wiecej, bo w praktyce troche inaczej to wyglada niz w opisach.
Pierwsze wrazenie jest takie, ze Speccy2010 jest wybitnie ukierunkowane na Pentagona.
V6Z80P+ jest znaczenie bardziej ZX Spectrum-owe.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #41 dnia: 2013.01.12, 11:25:54 »
Cytuj
Może i nie najgorzej, ale mocno się zniechęciłem tym western unionem - nie lubię takiego całkowicie anonimowego transferu bez żadnych gwarancji. No i ten miesiąc czekania...

A moze puscic przelew zagraniczny? Polecam Alior Kantor. Waskie widelki 2-2.5 grosza za 1EUR i co najwazniejsze przelewy w opcji SHA rowniez express za free. Dotyczy to takze innych walut.
Mozna wyrobic u nich karty rozliczane w innych walutach i placic kartami do wysokosci srodkow bez przeliczania miedzywalutowego (nawet w paypalu).

Apropos zakupow - co byscie polecali do kupienia z klonow w najblizszym czasie (tak do 6miesiecy)?
« Ostatnia zmiana: 2013.01.12, 21:40:08 wysłana przez Micky »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #42 dnia: 2013.01.12, 23:19:11 »
To wszystko zależy od tego na czym ci tak na prawdę zależy. Jeśli na porządnym uniwersalnym Spectrumie, to poczekaj na Lotharka i kup Speccy 2010. Jeśli bardziej ci się spieszy to gadaj z Gryzorem niech ci da namiary na gościa u którego kupował i cały proces - i również kup Speccy 2010.
V6 polecam tylko jeśli chcesz na nim robić również to, do czego sprzęt był projektowany - odpalać programy dla OSCA (wszystkie 10 ;)) i pisać własne - emulacja Spectrum jest miłym dodatkiem.
Jest jeszcze EVO, ale metoda zakupu jest - na ile się orientuję - tylko ciut prostsza niż w wypadku Speccy 2010 a za to dostajesz sprzęt do odpalania wschodnich produkcji.

Moja sugestia - zdecydowanie Speccy 2010.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #43 dnia: 2013.01.12, 23:31:23 »
Na pisanie nie bede mial czasu - juz teraz jest z nim marnie.

Czyli czekam na Speccy 2010 (moze Lotharek nas uraczy wersja z USB i HDMI ? :) )

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy 2010 vs. ZX Evolution
« Odpowiedź #44 dnia: 2013.01.13, 22:19:13 »
Speccy2010 jest lepszy jako Pentagon (przynajmniej do czasu powstania emulatora Beta-disc na V6), V6 jako ZX Spectrum.
Na Speccy nikt nie poprawia tego co jest, nad V6 pracuje autor (Phil), Miguel(od EXSDOSa) i Alessandro ( od perfect ZX core ).
Pamietajcie, ze na Wschodzie wazna jest zgodnosc z Pentagonem, w szczegolnosci obsluga TRD, na Zachodzie Pentagon nie istnieje.
Zapewniam, ze kazdemu nabywcy Speccy2010 jako ZX, bedzie brakowac ESXDOSa.
Na V6 chodzi tez ResiDOS, ale malo kto tego chyba uzywa.
I tak najlepsze jest ciagle gumowe Spectrum  :D Mnie juz nikt nie przekona do zadnego FPGA.
Aha, ma byc jeszcze SpectraStick - ZX na FPGA w joysticku. Na razie jednak brak konkretow.