Autor Wątek: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?  (Przeczytany 3031 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« dnia: 2023.06.21, 13:25:07 »
Ostatnio na Allegro Lokalnie zaobserwowałem dziwne naliczanie czasu do końca aukcji.

Chodzi o taki myk. Do końca aukcji zostaje np. 30 sek, po czym po odświeżeniu strony, dziwnym trafem licznik końca aukcji "ustawia" się na 5 min.
I tak kilka razy, aż cena nie osiągnie pewnego pułapu.

Nie wiem, czy to znów przypadkiem nie jest jakiś "wałek" ze strony sprzedającego lub Allegro Lokalnie.

Na wszeli wypadek, nic tam nie kupuję.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.06.21, 14:03:24 »

Na pewno nie jest to żaden  "wałek" ze strony sprzedającego.
Po prostu kupujący w ostatniej minucie jeśli zalicytuje, aukcja jest przedłużana o kolejne 5 min.
Tak to jest zdefiniowane w tym allegro lokalnie.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.06.21, 15:25:10 »
Zeby licytować nie przedłużając czasu aukcji trzeba to zrobić zanim zacznie odliczać ostatnią minutę :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.06.21, 16:19:35 »
A, to nie wiedziałem.
Po ostatnich moich tam zakupach jestem ostrożny.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.06.21, 16:51:36 »
Antysnajper.
Postulowałem takie rozwiązanie do Alle jakieś 10 lat temu, jak nie więcej.
To chyba jest jako opcja do włączenia przez sprzedającego.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.06.21, 17:33:55 »
Hmm, ciekawe.
Ale to czyni dla mnie zakupy poprzez licytację bezsensowe.
Ludzie używają snajperów, bo nie mają czasu siedzieć i sprawdzać jaka cena jest w danym momencie.

Chyba niedługo zostaną opcje "Kup teraz".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.06.21, 17:51:36 »
Tylko na tym powinna chyba polegać licytacja. Wygrywa najbardziej zmotywowany :)

A na allegro teraz 50 osób wpisuje swój ostateczny strzał w ostatnich 10s, a i tak wyprzedza ich jakiś snajper ;)
Bardziej to przypomina na allegro inny wariant kup teraz.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.06.21, 18:55:59 »
Zeby licytować nie przedłużając czasu aukcji trzeba to zrobić zanim zacznie odliczać ostatnią minutę :)
Pod warunkiem, że jesteś jedynym licytującym. A przy bardziej chodliwym sprzęcie tak nie jest...

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.06.21, 20:38:18 »
Ludzie używają snajperów, bo nie mają czasu siedzieć i sprawdzać jaka cena jest w danym momencie.
Z tym są związane potem na przykład takie akcje, że jak dwóch się zasadzi na jeden przedmiot i ustawi snajperów z kwotą sporo wyższą od bieżącej to taka aukcja potrafi się kończyć przez kilka dni - bo na przemian jeden i drugi strzela w ostatniej sekundzie i generuje +5 minut. Takie przypadki zostały odnotowane.
Inny typ akcji jest taki, że delikwent ustawia snajpera ale kwotę maksymalną ustawia wysoko, wyżej niż to ma sens - z lenistwa. Ktoś inny się orientuje, że licytuje snajper i podbija kwotę powyżej rozsądnej ceny licząc na to, że strzelec z lenistwa ustawił zbyt wysoki pułap. I delikwent "ustrzela" okazję za dużo więcej niż to warte.

W obu sytuacjach takie aukcje i tak nie kończą się pozytywnie bo "zwycięzca" oznajmia, że się wycofuje i nie zapłaci. I nic nie można mu zrobić.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.06.22, 06:55:59 »
Ludzie używają snajperów, bo nie mają czasu siedzieć i sprawdzać jaka cena jest w danym momencie.
.....
W obu sytuacjach takie aukcje i tak nie kończą się pozytywnie bo "zwycięzca" oznajmia, że się wycofuje i nie zapłaci. I nic nie można mu zrobić.

Parę "ogłoszeń" na allegro lokalnie wystawiłem, a w przypadku niezrealizowania aukcji, taki  "zwycięzca" nigdy mi nie oznajmił, że nie zakończy sprawy. Nagminnie jest to spotykane i niekoniecznie przy wysokich kwotach. Przynajmniej w tym przypadku, nie trzeba się prosić o zwrot  prowizji, allegro przy braku wpłaty anuluje transakcję.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.06.22, 09:00:24 »
Nie ma rozwiązań idealnych.
Wiele zależy od moralności kupujących i sprzedających.
Jednak skłaniam się w stronę opcji "kup teraz".
Zresztą Allegro jak i podległe serwisy nie są już polskie.
Nie widzę potrzeby nabijania kabzy prowizjami obcokrajowym inwestorom, którzy kombinują z podatkami.
Jeśli to nie jest "ostateczne rozwiązanie" :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.06.22, 10:43:19 »
Niestety nie ma już żadnej platformy wystarczająco popularnej, która stworzyła by istotną konkurencję.
Też ubolewam z tego powodu.

PS. Oprócz tych mainstreamowych jest jeszcze np. FB Marketplace ;)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.06.22, 11:48:10 »
Jednak skłaniam się w stronę opcji "kup teraz".
"Kup teraz" wymaga znajomości tematu przez sprzedajacego, żeby to miało sens. Znaczy, znajomości cen. Jak wystawisz za wysoko to nikt nie kupi. Jak wystawisz za nisko - to stracisz.

Aukcja ma to do siebie, że - we właściwych warunkach - cena końcowa odpowiada wartości rynkowej, czyli balansowi popytu i sprzedaży. Ale to we właściwych warunkach, gdy nikt nie oszukuje (podbijając cenę z innego konta) oraz jest gotów zapłacić ile licytuje.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.06.22, 13:35:58 »
Warto tez pamietac, ze na lokalnym Alle, licytowana wartosc nie jest limitem tylko konkretna cena ktora chcesz zaplacic. Byc moze stad pomylki (albo jaja) i ceny typu 100000 za srube.

Przy okazji przestrzegam wszystkich przed Programem Ochrony Kupujacych na OLX. Kupilem kilka razy i bylo ok, wiec sie nie zaglebialem w regulamin.
Ale ostatnio dostalem uszkodzony przedmiot i okazalo sie, ze dla OLX zgodnie z regulaminem POK to jest jak najbardziej ok. Co gorsza OLX blokuje po zgloszeniu komunikacje ze sprzedajacym przez wiadomosci, wiec zostaje telefon. Dla mnie to wrecz celowe wprowadzenie w blad uzytkownikow pod pozorem ochrony, ktora w zasadzie ogranicza sie do wyslania czegokolwiek. Takze tylko zakupy lokalne, albo naprawde malej wartosci. I warto robic zdjecia paczek - zarowno przed wyslaniem jak i od razu po odbiorze. Moze to pomoc w ewentualnych dyskusjach.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.06.22, 14:17:53 »
Zakupić możesz w dowolnej cenie, tylko trzeba wziąć "na klatę" ryzyko i nie boczyć się jak trafisz na oszusta :)
Ochrona polega tylko na tym, że masz 24h od odebrania paczki na jej sprawdzenie i możesz czasowo zablokować wypłatę za ten zakup.

Ale to nie anuluje traksakcji. Po prostu obaj ze sprzedającym musicie wtedy udzielić wyjaśnień i olx rozstrzyga, czy odda kasę czy przekaże ją do sprzedającego.
A na zwrot można liczyć tylko w skrajnych przypadkach oszustwa. Musiałbyś chyba dostać cegłę. Ale w tym sensie jest to ochrona bo i takie przypadki były  ;D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)