Autor Wątek: a może by tak zreduxować ?  (Przeczytany 15090 razy)

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
a może by tak zreduxować ?
« dnia: 2013.01.08, 08:01:24 »
Z uwagi na to, że nie doczekaliśmy Bajtka "Tylko o Spectrum", to może by tak wyjątkowo "zreduxować" wydanie specjalne Komputera "Tajniki ZX Spectrum" ? W końcu to nie byle rarytas, cały numer pisma o ZXie :)
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.01.08, 09:16:47 »
Tu musimy się szeroko uśmiechać do fausta, pytając czy zechciałby to dla nas zrobić ;-)

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.01.09, 23:56:10 »
Jeśli się komuś będzie chciało nanieść korektę na tekst, czemu nie;)
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.01.10, 09:24:31 »
Widzę że dokument pobrano wiele razy. Kto się zgłasza na ochotnika do korekcji?

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.01.10, 20:29:43 »
Pamiętam jak kiedyś w zamierzchłych czasach POPRZEDNIEGO STULECIA kupiłem ten numer.
Jakimś splotem wydarzeń przetrwał u mnie do dzisiaj pomimo , że większość innych czasopism (a było tego wiele)
z tamtych czasów wydałem lub sprzedałem po zdradzie i przesiadce na PC.
Teraz znowu SPECTRUM i okolice , jak bym się cofnął w czasie , ale realia są bezwzględne w tym roku zaliczę okrągłą 50 (pół wieku).

Sorry, że piszę tu nie na temat ale taka nostalgia mnie naszła , faktycznie starzeję się...
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.01.11, 00:41:43 »
realia są bezwzględne w tym roku zaliczę okrągłą 50 (pół wieku).

Sorry, że piszę tu nie na temat ale taka nostalgia mnie naszła , faktycznie starzeję się...

A co o twoim hobby myślą Twoje ... wnuki ? :D :D :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.01.11, 11:49:32 »
Cytuj
Sorry, że piszę tu nie na temat ale taka nostalgia mnie naszła , faktycznie starzeję się...

Niestety nie Ty jeden  ;D
Z drugiej strony pomysl sobie, ze niektorzy juz nie doswiadcza i nie zrozumieja co to znaczy siedziec przez 5 minut i gapic sie na paski,
zeby zobaczyc na koniec "Tape loading error" :-)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.01.11, 14:12:36 »
Cytuj
Widzę że dokument pobrano wiele razy. Kto się zgłasza na ochotnika do korekcji?

Podjal sie ktos - ile to moze zajac efektywnie czasu ?
Kiedys myslalem, zeby zrobic nowy Przewodnik po ZX Spectrum, ale rysunki mnie odstraszaja.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.01.11, 14:41:42 »
Robię. Edytor pokazuje stronę 22 z 72. Jak mi wystarczy zacięcia, to przez weekend powinienem skończyć korektę treści i będę mógł przekazać do obróbki formy :)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.01.11, 17:50:34 »
Do   "Ilyad"  nie mam jeszcze wnuków...wszystko przede mną

Do "Gryzor" no z "Tape loading error" no bywało ciekawie czasami...

Ale jeszcze ciekawsze było przepisywanie programów z gazety  do spectrusia i wyłączenie zasilania .

Stracony czas :'( :'(

Trzeba było zaczynać pisać od nowa >:( >:(

Pamiętam taki mój przypadek przepisywałem program "BALONY' jak dobrze pamiętam (był w dodatku do "Żołnierza Wolności" , który jest gdzieś zeskanowany na tym forum)
wpisałem połowę wyłączyli prąd ,
zacząłem drugi raz i znowu to samo ,
trzeci raz jużnie dałem się elektrowni  :D,  pisałem po kawałku i wgrywałem na magnetofon  ;) ;)
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.01.11, 22:07:38 »
Przypomnialo mi sie, ze ja mialem stabilizator napiecia do Spectrusia, bo wtedy bylo naprawde zmienne 220V, to znaczy spadalo do... 180v, a wtedy lataly mi pasy na monitorze.
Na wylaczenia pradu nie znalazlem sposobu do czasu MagicFace.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.01.12, 17:03:30 »
No to chyba skończyłem. W załączniku w zipie odt (nie używam Worda, więc to mój podstawowy format do pracy) i doc (eksportowany z Libre Office więc szczerze mówiąc nie jestem pewien jak będzie wyglądał w Wordzie).

Zrobiłem korektę OCRa, wyrzuciłem grafiki (w istotnych miejscach są placeholdery "[GRAFIKA]") i - tam gdzie się dało - tabele (zostawiłem istotne dane w tekście rozdzielanym tabulatorami - powinno się je łatwo dać złożyć w poprawne tabele z poprawnym łamaniem tekstu). Poprawiłem też kilka literówek i drobnych błędów z oryginalnego tekstu. Zamieniłem też wszystkie długie myślniki na krótki minus - w większości miejsc jest on sensowniejszy (długie myślniki w wyrażeniach wyglądają bez sensu). Starałem się też wprowadzić porządek w spacjach - dodać tam, gdzie moim zdaniem trzeba, wywalić wszędzie, gdzie były nadmiarowe.

Usunąłem większość formatowania - całość jest zapisana jednym rozmiarem czcionki - a następnie dodałem boldy i podkreślenia tam, gdzie występowały w oryginale (tu uwaga - w tytułach rozdziałów oryginał był niespójny "Rozdział" i numer raz były podkreślone, raz nie - dałem wszędzie podkreślenia) wprowadzając trochę spójności - w jednym rozdziale na jednej stronie boldowane były inne kawałki tekstu niż na kolejnej stronie.

Przy opisie części funkcji w oryginale są długie nawiasy klamrowe spinające kilka wierszy tekstu - nie chciałem kombinować, bo przy składzie i tak będzie trzeba to zrobić inaczej - diagramy są rozdzielone tabulatorami i pozbawione tych nawiasów.

Mam nadzieję, że całość jest wystarczająco czytelna i nie zawiera jakichś grubych błędów.


karwasz

  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Prażmów
  • ♥ //// ♥
    • fubu
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.01.12, 19:52:08 »
Kurekta. 65 zmian, głównie przecinki, nie osobno/razem i jeden listing. Przegląd zmian załączony w pliku.

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.01.12, 21:47:00 »
Dziękuje Panowie, teraz ja się pobawie;)
Myślę, że przy dobrych wiatrach w ciągu najbliższych paru dni pojawi się reduks.
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: a może by tak zreduxować ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.01.12, 23:23:56 »
@karwasz Nie oglądałem, co zmieniłeś, ale z opisu sądząc rzeczy, których nie ruszałem całkowicie świadomie ;) Nie chciałem ruszać oryginału bardziej niż to niezbędne i poprawiałem tylko ewidentne literówki albo błędy rzeczowe w oryginale. Ale może i masz rację...

@faust No to czekamy :)