Autor Wątek: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC  (Przeczytany 33357 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #45 dnia: 2014.03.25, 20:05:47 »
Może wystarczy zwykły zasilacz do komputera, liniowy z tradycyjnym transformatorem, zamiast impulsowego.
Zaraz, zaraz - chyba właśnie oryginalny zasilacz do Bajta jest transformatorowy:
Cytuj
Источник питания сделан по трансформаторной схеме.

Przypominam iż zakłócenia są na tym zasilaczu jak również na AT lub ATX od PC a te chyba nie są transformatorowe.
P.S. Na czas testu komputera odlutowałem nawet całkowicie koder SECAM który korzysta z 12V.
I jeszcze jedno: mój Bajt jest z 1992 roku a zgodnie z tym co pisze Prusak na zxbyte.ru (link po kliknięciu na zdjęcie zasilacza) od 1994 roku w zasilaczach zaczęto montować dławiki. Nie wiem czy to coś by dało bo wyczytałem na popularnym forum elektroda.pl iż dławik na linii zasilania prądu stałego nic nie daje a te dławiki w Bajcie są właśnie po stronie wtórnej. Ale może jednak skoro je wprowadzono? Jak zrobić taki dławik?
« Ostatnia zmiana: 2014.03.25, 20:25:59 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #46 dnia: 2014.03.25, 20:26:51 »
A spróbuj wlutować ten dodatkowy kondensator między +5 a +12.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #47 dnia: 2014.03.25, 20:37:11 »
A spróbuj wlutować ten dodatkowy kondensator między +5 a +12.
No ale przecież testowałem komputer tylko z zasilaniem 5V i zakłócenia też były więc to chyba nie rozwiąże problemu. Poza tym wyczytałem gdzieś iż nawet najdrobniejsze zwarcie może uszkodzić kondensator tantalowy i/lub elektronikę więc wolałbym tego nie próbować.
A ten kondensator raczej wywal, bo według mnie nic nie daje takie filtrowanie, a tylko niepotrzebnie łączy część cyfrową z analogową.
Więc dlatego wolałbym nie próbować a zresztą zakłócenia były jak odpalałem Bajta tylko na 5V bez wzmacniacza K157UD2.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #48 dnia: 2014.03.25, 21:45:49 »
A czy wymieniłeś C39, jak sugerowałem dwie strony temu?

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #49 dnia: 2014.03.25, 22:15:27 »
A czy wymieniłeś C39, jak sugerowałem dwie strony temu?
Nie wymieniałem ponieważ jest on dla 12V a jak pisałem uruchamiałem komputer tylko z 5V i też są zakłócenia więc raczej nie ma sensu.
Zastanawia mnie tylko dlaczego producent komputera w późniejszym okresie produkcji wprowadził modyfikacje typu kondensator między 5V i 12V na PCB i dławiki w kablu zasilającym - czyżby te zakłócenia to jakaś wykryta wada fabryczna?
Prawdę mówiąc - w czasach świetności komputera raczej nie podłączałem go do wzmacniacza dźwięku więc nie wykluczone iż zakłócenia mogły być od dawna a kto wie czy nie od samego początku po zakupie. Dopiero ostatnio za sprawą nowych dem i MISTER BEEP podłączyłem komputer do zewnętrznego wzmacniacza w celu lepszego odsłuchu dźwięku BEEPera :-)
« Ostatnia zmiana: 2014.03.25, 22:40:04 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #50 dnia: 2014.03.25, 23:17:36 »
Dobrze. Bierzesz na logikę. Ale logikę już zużyliśmy, w zasadzie. I bez efektów. Teraz pora na wariackie pomysły. ;)
No dobrze. Jeszcze jeden logiczny: jak odlutowałeś kostkę wzmacniacza, obwód zamykał się przez rezystor sprzężenia zwrotnego R72. Zwieranie wejścia rezystorem 100 ohm, też nie blokowało wejść całkowicie. Aby całkowicie wyeliminować ideę przechodzenia zakłóceń przez wejście - spróbuj wylutować C14 oraz podłącz, jak poprzednio, rezystor z końcówki 5 do masy.
« Ostatnia zmiana: 2014.03.26, 00:10:40 wysłana przez Phonex »

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #51 dnia: 2014.03.26, 00:38:37 »
P.S. Jednak da się zauważyć kątem oka iż zakłócenia wpływają w drobny sposób na ekran - zmienia się jakby na chwilę poziom jasności. Myślałem że to może przez mój kabel RGB-SCART ale zakłócenia są nawet gdy odłączę kabel RGB więc to nie jego wina.
Właśnie zauważyłem ciekawą rzecz. Tego samego TV używam do "Bajta" jak i do oglądania wideo z komputera PC. To o czym pisałem wcześniej - w cytacie, da się zauważyć również gdy wyświetlany jest statyczny obraz z komputera PC np. Pulpit - poziom jasności zmienia się tak samo jak w przypadku "Bajta".
Może to być zupełnie odrębny problem nie mający nic wspólnego z tematem ale możliwe iż ma pośredni związek z zakłóceniami dźwięku w "Bajcie".
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #52 dnia: 2014.03.26, 06:29:18 »
To może masz telewizor zepsuty a nie komputer ? ;D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #53 dnia: 2014.03.27, 11:44:48 »
A czy wymieniłeś C39, jak sugerowałem dwie strony temu?
Chcę wymienić jednak ten C39 - zdaje się iż jest to ceramiczny 0.22uF (na schemacie jest 0.22мкФ). Który z tych żółtych się nada w miejsce niebieskiego 2FB u22? Rozumiem iż w przypadku ceramicznego polaryzacja dowolna?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #54 dnia: 2014.03.27, 11:56:27 »
Ze zdjęcia to żaden. Powinien mieć oznaczenie 224 lub 220n.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #55 dnia: 2014.03.27, 12:29:32 »
Znalazłem jeszcze takie jak na zdjęciu jeden 470nM 63V, drugi 470n KbC no i nie wiadomo jak odróżnić ceramiczny od tantalowego bo tam chyba polaryzacja jest ważna.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #56 dnia: 2014.03.27, 12:44:05 »
Kondensator tantalowy ma bardziej kształt kropli i zaznaczony "+" na obudowie.
Jeśli chcesz wymieniać kondensatory, to nie ma sensu wymieniać starego na stary.
To jest koszt maksymalnie 50 gr i do dostania w każdym sklepie elektronicznym w większym mieście.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zakłócenia w głośniku i na wyjściu MIC
« Odpowiedź #57 dnia: 2016.01.28, 14:44:42 »
Mam pewne podejrzenia co może być przyczyną trzasków. Obejrzałem jeszcze raz swój nagrany niegdyś filmik Cracks after press any key in "Byte" i wygląda na to iż coś jest nie tak z klawiaturą a dokładnie z dźwiękiem przy naciskaniu klawiszy. Klawiatura w "Bajcie" jest przylutowana do PCB a ponieważ często rozkręcałem komputer być może, że coś po prostu nie łączy dobrze. Niby klawisze działają ale może któryś kabelek puścił lut i tylko dotyka do pola lutowniczego na PCB. Najgorzej, że PCB jest wielowarstwowe jak dzisiejsze płyty główne.
A jeśli o to chodzi:
To może masz telewizor zepsuty a nie komputer ? ;D
to jest zupełny inny problem ale zdaje się iż ma podobne objawy tylko zamiast z dźwiękiem to z obrazem i chodzi prawdopodobnie o popękane luty w złączu SCART. Zobaczcie cytat użytkownika elektroda.pl w moim poście: Daewoo DTF-29U7K - miga obraz gdzie gościu pisze że naprawił podobny TV Daewoo jak mu się zmieniał obraz losowo.

Odnośnie "Bajta" to jeśli to nie wina niedokładnych połączeń PCB klawiatury z PCB komputera to może jakiegoś elementu elektronicznego ale na PCB klawiatury bo tam też są jakieś chipy i rezystory:


Do złącza SCART w TV nie dotykałem się z pół roku i miganie ustało. Bajta odpalałem niedawno ale na monitorze VGA za pomocą konwertera GBS. Wygląda na to iż "Bajt" sobie losowo trzeszczy jak się używa klawiatury a TV zacznie pewnie migać jak poruszę złączem SCART przy następnym ścieraniu kurzy :-) To by było logiczne wytłumaczenie problemów :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники