Autor Wątek: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.  (Przeczytany 19737 razy)

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.09.10, 05:30:40 »
Podejrzewam, że ktoś wlutował pierwszy lepszy scalak, by nie było dziury po LM1889. I zrobił bypass luminancji na wyjście.

Nie nie Trojacku - mnie to ustrojstwo dzisiaj spokoju nie dawało :) szukałem szukałem, nawet inwersje-cuda niewidy robiłem ze zdjęciem zeby to odczytać :).
Jak wspomniałem wcześniej -  widzialem kilka zdjęć na których ten wynalazek był montowany. ale zdjęcia w necie są fatalne.

Teraz widac dokłądnie - co to za cudo.
I wczesniej wymyślilem sobie taką teorię - bo analizowalem schemat spectruma oraz PDFa lm1889.

WYglada na to, że herr Sinclair  - w "ostatnich podrygach" firmy - ciął koszty niemiłsiernie - pakując wszystko tak okrojone - ze było to aż niewyobrażalne.  ZNamy przypadek z pamięciami (uwalone połówki matrycy).

Nie jestem w stanie znaleźć żadnych informacji na temat tego scalaka. Jednak odnosze wrażenie - że jest to prawie w pełni kompatybilna wyprowadzeniami  (i okrojona) wersja układu LM1889.
Okrojona byłaby o jeden lub dwa modulatory w.cz. - które w spectrumie i tak nie były wykorzystane :). (troche to dziwne - bo koszty spadłyby jeszcze bardziej). A jeszcze  podnośną dla audio mozna by było dorzucić na TV (audio hue hue :D)
(W przyp LM1889)
 
Zatem panie mariansss - jesli nic nie wyrzeźbisz z zegarem 4,43MHz - pruj tego scalaka - wstaw tam podstawkę precyzyjną 18pin i spróbuj z LM1889 (no chyba ze na drugiej płycie masz ten sam wynalazek - to ja już w ogóle nie widzę problemu :D).
Posprawdzaj tylko elementy wokół  - ze schematem. moze cos trzeba będzie pozmieniać. ALe raczej nie przypuszczam.

A tu macie gościa, ktory chyba wszystko w trumnie wymienił :D
http://www.nightfallcrew.com/15/11/2013/sinclair-spectrum-break-recovering-repair/

Ale jak tak patrze  te walki nierówne, z góry przegrane - to i mnie sie chce walczyć :) chyba sie niedługo wezmę za swoją ostatnią plytke zx48kb - Issue 6A. Jeszcze ta jedna zostala mi  do naprawy. jest potwornie zdekompletowana. Ale szkoda płyty :)

 





Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.09.10, 07:59:28 »
Od dawna podejrzewałem, że ze Spectrum jak z winem - im starsza wersja płyty, tym lepsza.
Moim  "flagowcem" do codziennego użytku, jest ZX 48 "gumiak" z płytą ISSUE 2.
I wszystko działa o.k. nawet kolory.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.09.10, 15:23:20 »
Znalazłem babola. Przecięta ścieżka między C65 a TR2 - skutek czyjejś modyfikacji wyjścia video.
Tak więc LM1889 przeżył, a metoda "Macajewa" nie była potrzebna :)

Któryś już raz z kolei mam już taki przypadek, że coś jest przecięte, urwane czy też wylutowane.

Grunt, że kolejny ZX działa i nie jest zbytnio "przeorany" :)

Serdecznie dziękuje za pomocne wskazówki i dyskusję w wątku.

« Ostatnia zmiana: 2015.09.10, 16:20:52 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.09.10, 16:56:36 »
Gratulacje :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.09.10, 17:35:48 »
Któryś już raz z kolei mam już taki przypadek, że coś jest przecięte, urwane czy też wylutowane.
To są najtrudniejsze przypadki, bo najgorzej znaleźć to czego nie ma.
Stąd swego czasu mój apel.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #20 dnia: 2015.09.10, 18:29:59 »
Któryś już raz z kolei mam już taki przypadek, że coś jest przecięte, urwane czy też wylutowane.
To są najtrudniejsze przypadki, bo najgorzej znaleźć to czego nie ma.
Stąd swego czasu mój apel.

Podpisuje się pod tym apelem wszystkimi czterema kończynami.
Najgorzej jest, jak dostaniesz takie "cuś" do naprawy, oczywiście "nie grzebane", a jak otworzysz, to Ci ręce opadają.
A klient, nie - on nic nie ruszał ! Tak było !.
Ileż razy miałem do czynienia z takimi "klientami". Ale zawsze ich "doceniałem" - odpowiednio :)

Swoją drogą, to już któraś z kolei płyta ISSUE 6A którą naprawiam, gdzie przetwornica w kwestii zakłóceń prześciga sama siebie.
Wszystkie ISSUE 6A które miałem w rękach strasznie śmieciły po borderze. Ja już nie wiem, jak to odfiltrować. Czy jest to skutkiem przeprojektowania płyty pod PCF-a ?. Zmieniło się ułożenie ścieżek i wchodzą jakieś dziwne pojemności czy indukcyjności ?. Przetwornica też się trochę różni od poprzednich wersji. Jak były telewizory CRT i działało się przez modulator, to jeszcze jak cię mogę, ale na LCD - porażka.

 
« Ostatnia zmiana: 2015.09.10, 18:47:50 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #21 dnia: 2015.09.10, 18:37:05 »
Oj tam, fajnie jest ;) Musze znalezc zdjecia Atarki ktora naprawialem, kolega ja probowal lutowac gazowym palnikiem do lutowania rur miedzianych i pasta do nich. Troche sie dymilo ale zalozyl gogle i dal rade ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #22 dnia: 2015.09.10, 18:51:58 »
Oj tam, fajnie jest ;) Musze znalezc zdjecia Atarki ktora naprawialem, kolega ja probowal lutowac gazowym palnikiem do lutowania rur miedzianych i pasta do nich. Troche sie dymilo ale zalozyl gogle i dal rade ;)

He he, lut-lampę miał :)

Ja znałem gościa, który do podstawki INTELA chciał wstawić AMD. Nawet to mu jakoś spasowało, ale uruchomił tylko jeden raz :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #23 dnia: 2015.09.10, 21:35:46 »
Od dawna podejrzewałem, że ze Spectrum jak z winem - im starsza wersja płyty, tym lepsza.
Moim  "flagowcem" do codziennego użytku, jest ZX 48 "gumiak" z płytą ISSUE 2.
I wszystko działa o.k. nawet kolory.

Tak w sumie  chyba nie do końca - choć po części się zgodze z tą teorią.
Już tlumacze w czym rzecz - z pewnoscia wiekszośc z was zna temat. Można to podpiąc pod wszelkie fabryki - zwłaszcza obecnie TV.

Generalnie  i paradoksalnie -  pierwsze wersje sprzętu wychodzace z fabryki są jednocześnie najlepsze - bo jeszcze nie okrojone oraz najbardziej niedopracowane - bo mają jeszcze sporo błędow - które wychodzą później najczęściej dopiero w praktyce serwisowej :).
Z czasem producent poprawie błędy - jednocześnie modyfikując projekt tak - aby możliwie najbardziej upitolić koszty produkcji. dotyczy to calego sprzętu wychodzącego obecnie z fabryk.
CO do issue 2 - z tego , co obserwuję na forum - to chyba najwiecej problemów  jest własnie z nimi (1-2) oraz w sumie issue6.  odnoszę wrażenie - ze wersje 3/4 sa średnio awaryjne  ale to juz fachowcy tutaj musieliby sie wypowiedzieć.
Zresztą chyba nie ma reguły.... trójki i czwórki też "padajo jak muchi" :)

Gratuluję udanej naprawy :) - jak zwykle burza mózgow - a przyczyną była pierdoła :D.
Też kiedyś walczylem z dokładnie taką samą usterką (okolice C65)- tyle , że u ciebie ktoś celowo przerźnął chyba tę scieżkę.
Cos jednak przez pojemności układowe przełaziło :) i to mnie zmyliło :)


Oj tam, fajnie jest ;) Musze znalezc zdjecia Atarki ktora naprawialem, kolega ja probowal lutowac gazowym palnikiem do lutowania rur miedzianych i pasta do nich. Troche sie dymilo ale zalozyl gogle i dal rade ;)

He he, lut-lampę miał :)

Ja znałem gościa, który do podstawki INTELA chciał wstawić AMD. Nawet to mu jakoś spasowało, ale uruchomił tylko jeden raz :)

wasze lut lampy chowają sie przy gościu - który próbował wylutowywać kiedyś (jeszcze nie było hot airów u nas) port wejśca wyjśca PLCC z płyty Amigi1200 zapalniczką :D Porty wylutowal a jakżesz - razem ze scieżkami :D




 





trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #24 dnia: 2015.09.10, 21:50:54 »

Generalnie  i paradoksalnie -  pierwsze wersje sprzętu wychodzace z fabryki są jednocześnie najlepsze - bo jeszcze nie okrojone oraz najbardziej niedopracowane - bo mają jeszcze sporo błędow - które wychodzą później najczęściej dopiero w praktyce serwisowej :).

Z czasem producent poprawie błędy - jednocześnie modyfikując projekt tak - aby możliwie najbardziej upitolić koszty produkcji.

Dokładnie tak. Issue 2 miał dwa poważne problemy - rozjeżdżające się kolory (ze względu na rozbudowaną sekcję RC z elementami regulowanymi w bloku kodera kolorów - dryft temperaturowy elementów) oraz wieszającą się na starcie przetwornicę napięć. Instrukcja serwisowa zaleca ulepszenie przetwornicy poprzez wymianę kilku elementów i dołożenie kilku nowych. Kolejne issue miały już tę zmianę zaaplikowaną, jak również brak potencjometrów i trymerów w układzie kodera kolorów.
W dwójce był też jakiś problem z adresowaniem ULA, ale był to nie tyle bug płyty, co samego układu ULA, który zadebiutował wraz z issue 2 (o ile mnie pamięć nie myli). Stąd tranzystor na CPU. Nowsze wersje ULA już go nie potrzebowały (tranzystora, nie CPU).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #25 dnia: 2015.09.10, 22:36:11 »
A ja tam ISSUE 2 lubię. Mam dwie sztuki i działają bezproblemowo. Oczywiście mają fix-y na przetwornicy. Może dlatego, że mają podstawki tylko pod ULA i CPU.
Mam też 4S ale nie ruszam, bo lekka mina. Jak działa, to działa i nie ruszać.

Przetestowałem tego naprawionego, bez uwag. Podłączałem DivIDE standard, DivIDE +, PicoDivSD Zaxonowe, Plus D, FDD 3000, AY-greka, kempstona.
Godzina i pół zabawy, działa, nie przegrzewa się i nie resetuje. Chyba będzie dobrze.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #26 dnia: 2015.09.22, 20:51:53 »
Już wiem, dlaczego obraz generowany przez ISSUE 6a jest taki zakłócony.

Cyt. "Pewną drobną modyfikacją zgodną z "duchem Sinclaira" było połączenie sześciu układów elektronicznych odpowiedzialnych za generowanie obrazu jakie występowały w poprzednich modelach w jeden, autorski układ ZX8401."

Cytat z http://www.dobreprogramy.pl/macminik/Sinclair-czesc-VIII-ZX-Spectrum-i-rownia-pochyla,58680.html

Może model "zastępczy" ZX8401 w wykonaniu Zaxona. będzie lepszy :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #27 dnia: 2015.09.22, 22:00:59 »
Eee, khym ale ten uklad nie ma nic wspolnego z obrazem,on to raczej do pamieci jest? Obraz generuje ULA a potem to juz analogiem leci.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #28 dnia: 2015.09.23, 02:15:42 »
Ja to wiem, Ty to wiesz ale autor tamtego artykułu nie wie :)
To jest przykład ile to bzdur można się naczytać w sieci.
Dlatego dałem link dla orientacji.
Co ma multiplekser pamięci do generowania obrazu, no ale dla autora tamtego "artykułu" widocznie to wszystko jedno.

Ludzie czytają takie "mądrości" i biorą się za "naprawę". A potem jest tylko gorzej :(
« Ostatnia zmiana: 2015.09.23, 02:24:16 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: ZX Plus płyta 6A - brak kolorów - jaka może być przyczyna ?.
« Odpowiedź #29 dnia: 2015.12.26, 14:24:40 »
Właśnie uruchomiłem dwie płyty Issue 6 no i obraz bw. Płyty ze szkoły, dodane gniazdo din do monitora. Identycznie przecieta sciezka. Moze przy tych przerobkach to celowe by poprawic obraz bw i tak przeciez wyswietlany na monitorze mono?
W drugiej plycie nie mam jeszcze dzwieku, ale moze tez celowo gdzies cos przeciete - musze poszukac.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV