Autor Wątek: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka  (Przeczytany 11298 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.10.26, 13:13:51 »
Co do cewki w przetwornicy, to czasami słychać jak "piszczy". To piszczenie, to nic innego tylko rezonans wywołany w zwojach poprzez częstotliwość. To zabija uzwojenia. Należało by ją zabezpieczyć np. szelakiem, co usztywni zwoje i wyeliminuje "piszczenie" przedłużając jej żywotność.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.10.26, 13:25:20 »
Wystarczy kilka kropli lakieru  :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.10.26, 13:43:16 »
Można i tak. Ja mam szelak, to "kąpę" w szelaku. W końcu jest on typowo do zabezpieczania transformatorów itp.

Swoją drogą, nikt nie wspomniał, że u życie jednonapięciowych pamięci zamiast 4116 wymusza inne obciążenie przetwornicy.
Ja tam jestem zwolennikiem, działa, to niech działa dalej, jak się popsuje, to się zmieni, jak nie będzie dostępu do takich pamięci to się wymieni na pamięci zasilane tylko +5V.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.11.05, 21:33:02 »
@mariansss

to akurat nie jest jakis wielki problem.
Odciążona zostaje strona -5V.
z +12 V nadal zasilany jest m.in. koder PAL. O tym też mało osób pamięta :) (poza tymi siedzącymi w temacie - rzecz jasna :) )
Próbka napięcia pobierana jest i tak z+12V.

Natomiast co do pamięci 4164 - tez niewielu o tym pamięta - z80 potrzebuje pamięci z 7-bitowym odświeżaniem.
Zatem nie wszystkie 4164 "pójdą" bez problemu.
Przy okazji męczarni z cobrą opisałem ten problem na innym forum oraz efekty stosowania tych pamięci.

A już z pewnościa nie pójdą TMS4164 :) - które mają 8-bitowe odswieżanie. (a szkoda - bo jest ich sporo)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.11.06, 09:56:22 »
Natomiast co do pamięci 4164 - tez niewielu o tym pamięta - z80 potrzebuje pamięci z 7-bitowym odświeżaniem.
Zatem nie wszystkie 4164 "pójdą" bez problemu.

Otóż jako zamienniki 4116 "pójdą" dowolne 4164 o przyzwoitym czasie dostępu (150 ns to chyba absolutne maksimum). Liczba bitów odświeżania nie ma tu znaczenia, bo pamięci są odświeżane poprzez regularne odczyty na potrzeby wyświetlania obrazu.
Gorzej jest z "górnymi" 32 KB, tu faktycznie pojawia się problem odświeżania 8-bitowego.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #20 dnia: 2015.11.06, 16:31:18 »
@mariansss

to akurat nie jest jakis wielki problem.
Odciążona zostaje strona -5V.
z +12 V nadal zasilany jest m.in. koder PAL. O tym też mało osób pamięta :) (poza tymi siedzącymi w temacie - rzecz jasna :) )
Próbka napięcia pobierana jest i tak z+12V.

Natomiast co do pamięci 4164 - tez niewielu o tym pamięta - z80 potrzebuje pamięci z 7-bitowym odświeżaniem.
Zatem nie wszystkie 4164 "pójdą" bez problemu.
Przy okazji męczarni z cobrą opisałem ten problem na innym forum oraz efekty stosowania tych pamięci.

A już z pewnościa nie pójdą TMS4164 :) - które mają 8-bitowe odswieżanie. (a szkoda - bo jest ich sporo)

W ISSUE 6a, gdzie wkładałem pamięci jedno napięciowe (przeróbka na 128 kb) odciążenie -5V nie było obojętne dla przetwornicy, właściwie dla zakłóceń przez nią generowanych. Musiałem dociążyć -5V oporem, wtedy przetwornica się ustabilizowała. Być może, akurat trafiłem na taką płytę, gdyż była "przerzeźbiona" przez poprzedniego właściciela.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #21 dnia: 2015.11.07, 00:11:36 »
@trojacek
hmm - w sumie faktycznie odczyt to tez odświeżanie :) no cos w tym jest.
@mariansss
6A to  w ogóle jest wynalazek.
A jeszcze jest jedna kwestia bardzo wazna przy tych przetwornicach - tez kiedyś kupe czasu strawiłem na to - zanim doszedlem o co chodzi.
Otóz dziadoski zasilacz ZX spectrum MUSI dostarczać MAKSYMALNIE 9V pod obciążeniem.
Jeśli będzie więcej - np. 10V - praca przetwornicy będzie mocno zakłócona (boost).
I chyba własnie przy 6A miałem takie jaja :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pamięci jednonapięciowe do gumiaka
« Odpowiedź #22 dnia: 2015.11.07, 12:14:18 »
Nie da się uzyskać napięcia nie większego niż 9V ze standardowego zasilacza, chyba że z metrem interfejsów ;)
Spectrum 48K bez niczego pobiera 0,6A - napięcie na wyjściu zasilacza wynosi wtedy 11,2V.
Nawet pod maksymalnym obciążeniem 1,4A - napięcie wynosi 9,5V.