Autor Wątek: ISSUE 2 przetwornica  (Przeczytany 4204 razy)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
ISSUE 2 przetwornica
« dnia: 2016.01.25, 21:46:46 »
Trafił mi się dziwny przypadek. >:( >:(

ZX spectrum Issue 2 po naprawie przetwornicy i górnego ramu.
Testowany pracował OK (też z divide) i poszedł do szuflady.
Ostatnio trafił się mi interface +D i chciałem go podłączyć do niego.
Zaczęły się cuda.Z kilka  razy padła przetwornica po jakimś czasie po dołączeniu w/w interfejsu.
Stosuję zamiennie zamiast oryginału BD135 od zarania dziejów.
Zasadniczo +D nie korzysta z napięć z przetwornicy(tylko +5V)

Co ciekawe dolny RAM nie pada(tylko świruje) pomimo braku -5v a 12v ma wtedy wartość około 9V(tyle go główne zasilanie minus spadek napięcia na diodzie D15). Miałem już kilka takich przypadków że pomimo braku -5v dolny ram przeżywał usterkę chociaż trudno to wytłumaczyć opierając się na specyfikacji pamięci 4116. Zacząłem się przyglądać i zauważyłem , że po prostu przetwornica nie zaskakuje tranzystor się grzeje i po dłuższym czasie pada z gorączki ;D.
Po odłączeniu zasilania jeśli tranzystor jeszcze nie padnie to przetworka zaczyna pracować(pojawia sie na chwilę -5v)
Zasilacz impulsowy 9v/1,5A sprawny można ciągnąć spokojnie 2A i napięcie jest stabilne. Od dawna używam ich do Zx spectrum i nie było takich JAJ. Mam kilka takich zasilaczy i na każdym jest tak samo tylko w tej konfiguracji (+D). Zasilanie stacji dysków idzie z innego zasilacza.Stabilizator +5v sprawny daje 4,95V gdy jest podłączony interface.

Najciekawsze jest teraz.

Na innym zasilaczu impulsowym(inny producent) o takich samych parametrach jest dobrze , na trzech zasilaczach warsztatowych  też jest dobrze (+D)
Elementy przetwornicy sprawne , kondensatory wymienione , transformator przetwornicy też , zakładałem też BC337 , BC639.

Testowałem też  konfigurację płyta Issue 6A , interface +D i ten mój zasilacz co robi problemy z Issue 2 i w tym układzie nie ma żadnych problemów o których piszę powyżej



Z czy to zjeść :o :o :o :o :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.01.27, 00:47:30 »
Zasilacze do smietnika. Oscyloskop by ci pokazał co są one warte. Najwyraźniej zasilacz obciążony D+ i do tego obciążeniem indukcyjnym w postaci przetwornicy zaczyna się dziwnie zachowywać. Wskazaniami miernika bym się nie sugerował bo on uśrednia (uogolnienie, zależy jaki miernik)

Zasilacze na allegro kupuje zwykle używane, przywiezione z Niemiec (ze znakiem TUV) - praktycznie stwierdziłem, że są mniejsze szanse na zakup bubla.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.01.27, 10:47:10 »
Oczywiście sprawdzałem oscyloskopem o czy nie napisałem .
Te moje są znacznie lepsze . Do obciążenia  pradem 2A maja stabilne napiecie i pomijalne śmieci.
Ten inny na ktorym opisywana konfiguracja pracuje przy obciążeniu prądem 1,3 A  zaczyna się gubić :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.01.27, 11:17:40 »
Czy w tym ISSUE 2 są wstawione "fix-y" na przetwornicy ?. Bez nich, przetwornica w tym typie płyty pracuje jak chce. Nawet producent :) to zalecał. Zresztą, było gdzieś na forum o tej przetwornicy. Ja mam 2 szt. płyt ISSUE 2 z "fix-ami" i pracują bezproblemowo.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.01.28, 20:39:51 »
A JAKĄ GRUPĘ WZMOCNIENIA MIAŁY TE bd135?

Druga sprawa - lepiej zachowywały się w tym miejscu BC211 z najwyższą grupą wzmocnienia . (dzis niedostępne).

Było to poruszone na forum.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.01.28, 20:50:29 »
ZTX653 są do kupienia w TME. Po co kombinować ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.01.28, 21:35:16 »
Ano wlasnie  , potem sa efekty  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.01.28, 22:26:22 »
Założyłem z innej płyty sprawny ZTX650 i efekt był taki sam no i poszedł w zaświaty :-X :-X.
Na BD135 płyta dawca ZTX650 pracuje z +D na moim zasilaczu bez problemu. :o :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ISSUE 2 przetwornica
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.02.02, 18:19:00 »
Ja bym przemierzył przetwornicę ile ona daje mHz. Czy nie wchodzą jakieś zakłócenia. Może być też lekko trafiony stabilizator 5V.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma