Autor Wątek: Gdzie naprawić ZX spectrum  (Przeczytany 21918 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #30 dnia: 2016.08.16, 18:46:59 »
Nie mam, ale czy to coś pomaga gdy rozwalony jest dolny RAM i nie ma możliwości niczego wyświetlić na ekranie ?
Potem to już z górki.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #31 dnia: 2016.08.16, 18:59:16 »
Tak, pomaga.
Ja zamiast karty SD mam rozwiązanie znacznie prostsze - diagnostyczny EPROM (który mi po koleżeńsku zaprogramował PROTON). Pierwszym krokiem testu (soft napisany przez Brendana Alforda) jest właśnie sprawdzenie dolnego RAM-u i w razie wykrycia usterki wyświetlany jest komunikat o błędzie, przy użyciu atrybutów (więc z pewną szansą na jego odczytanie) oraz paskami na borderze! :)
Jak masz kartę testową (DiagBoard) z tym ROM-em, to numery uszkodzonych kości dolnego RAM-u są też sygnalizowane zapaleniem odpowiednich diodek LED.

opis softu - tutaj.

A tak wygląda komunikat o znalezionym błędzie - uwalone kostki 1 i 3 (czerwone paski na borderze):

« Ostatnia zmiana: 2016.08.16, 19:10:56 wysłana przez trojacek »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #32 dnia: 2016.08.16, 19:25:29 »
Ciekawe. Można spróbować.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #33 dnia: 2016.08.16, 19:30:57 »
Trojacek, ta karta to wlasnie glownie diagnostyczny Eeprom a przy okazji moze robic za pewien rodzaj divide, mmc i ladowac gry z SD . Ma w epromie zaszyty program diagnostyczny wlasnie Brendana, z tego co widze to nowsza wersje nawet. Plus jest taki ze nie trzeba eproma w Speccy podmieniac bo go tez zewnetrznie diagnozuje.
r
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #34 dnia: 2016.08.16, 20:00:45 »
Wiem :)
A EPROM to po prostu EPROM, a obudowę i tak się rozkręca do obejrzenia elektrolitów i obmierzenia przetwornicy.
Diagnostic Board może sobie kiedyś zrobię, a EPROM mam tu i teraz :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #35 dnia: 2016.08.16, 21:31:40 »
Trojacek i w kazdej uszkodzonej plycie ZX 48   wlutowany rom wylutowywujesz, wstawiasz podstawke i wtykasz diagROM?  Upierdliwe na dluzsza mete  :D Chba ze sie rocznie jedna plyta trafia.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #36 dnia: 2016.08.16, 21:35:37 »
No, jedna, dwie w roku. Nie prowadzę serwisu. A ROM i CPU i tak zwykle "podstawkuję" ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #37 dnia: 2016.08.16, 21:51:01 »
Ano wlasnie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #38 dnia: 2016.08.24, 18:28:49 »
No dobra. Mina rozbrojona. Jak na sprawny komputer, to sporo miał zepsute.
Pad przetwornicy zrobił niezłe spustoszenie.
Na 8 pamięci w dolnym RAM przeżyły tylko dwie.
Cztery są zupełnie zabite, a pozostałe dwie niby działają, ale komputer pracuje niestabilnie i losowo potrafi się zawiesić, więc też wywaliłem.
Poza tym uszkodzony był też procesor.
EPROM o dziwo sprawny i nawet zostawiłbym ten wynalazek, który nim sterował, gdyby nie jeden drobiazg.
Logika nie uwzględniała sygnału /ROMCE przez co nie działał mi żaden interfejs, który podmieniał ROM.
Poszła więc do kosza, a w jej miejsce weszły dwie diody i rezystor.

Jeszcze tylko kupisz sobie kolego Cadderlik folię do klawiatury (tak, tego też nie było w sprawnym komputerze) i będziesz się mógł cieszyć swoim ZX Spectrum.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #39 dnia: 2016.08.24, 19:24:43 »
Nie wiem, jak właściciel tego sprzętu, ale ja bym pojechał do sprzedawcy, serdecznie podziękować za "sprawny komputer".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #40 dnia: 2016.08.26, 23:46:19 »
Dzięki za pomoc, zawsze jeden więcej odratowany :D

Znajdzie u mnie specjalne miejsce w kolekcji, teraz tylko folia i grać.

Czy pod maskownicą metalową musi być jeszcze taka plastikowa podkładka z wycięciami na klawisze, czy można kłaść od razu membranę?

PS: interfejs kempstona mam jakiś polski w oryginalnym opakowaniu (takie niebieskie)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #41 dnia: 2016.08.27, 06:09:05 »
Zdejmujesz maskownicę i gumę.
Folę układasz na plastiku górnej połówki obudowy. Otwory w folii powinny pasować do kołeczków na obudowie.
Na folii układasz gumę (też centrujesz na kołeczkach) i całość przykrywasz maskownicą.
Blachę najlepiej przykleić dwustronną taśmą samoprzylepną (do wykładzin podłogowych).
Przy składaniu obudowy uważaj na modulator, żeby nie zagiąć na nim folii, bo przy skręcaniu się złamie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #42 dnia: 2016.09.06, 08:20:27 »
Dzięki koledze Pear z forum Spectrum wrócił do żywych .... dotarł i wreszcie po włączeniu widać ekran powitalny.

Jeszcze raz serdeczne dzięki wszystkim za pomoc.

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #43 dnia: 2016.09.08, 23:34:00 »
Korzystając z faktu, że wątek jeszcze nie zamknięty, a wszyscy specjaliści w okolicy, dorzucę krótkie pytanie. Niedawno uratowałem z piwnicy znajomego Spectruma +, na którym bawiliśmy się w wieku 6 czy 7 lat.

Z zewnątrz nie wyglądał źle, ale gorzej było w środku, na pierwszy rzut oka: urwany reset i brak pokrywy na modulatorze. Po rzucie okiem na schemat (płyta w wersji 6A) okazało się, że ktoś zamienił miejscami (!) ULA i processor (oba IC w podstawkach, ale podstawka pod processor zapewne wlutowana samodzielnie).  Poza tym opory na pamięciach 4116 odbiegały od normy, więc wymieniłem wszystkie na nowe, wyrzuciłem górny ram dla pewności, włożyłem ULA i Z80 w odpowiednie miejsca, zrobiłem composite mod i podpiąłem Spectruma do zasilacza 700mA, żeby nie dać mu za dużo prądu na pierwsze uruchomienie.

Napięcia są ok: +5v na przetwornicy, +5v, -5v i +12v na pamięciach; ULA i Z80 też dostają idealnie 5v. Tranzystory TR4 i TR5 wylutowane i zmierzone miernikiem, wydają się być ok. Obraz to jednak pionowe czarno-białe pasy i sieczka kolorowych kwadratów. Co gorsza, procesor i rom po kilku sekundach od włączenia bardzo mocno się grzeją (ULA też, ale jednak mniej), więc pomyślałem, że to padnięte IC. Udało mi się zdobyć dwa nowe Z80 (co prawda nie wiem, czy do końca kompatybilne: jeden to 20Mhz wersja cmos, drugi to 4Mhz Zilog Z0842004PSC) – po podmianie obraz bez zmian i oba grzeją się niemiłosiernie (4Mhz o wiele bardziej).

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się kiedyś z takimi symptomami? Pierwszy raz zabawiam się ze Spectrumem i nie mam niestety jeszcze drugiego egzemplarza, żeby szybko sprawdzić czipy.. Zastanawia mnie jednak to grzanie się wszystkich IC ( z wyjątkiem PCFa pomiędzy procesorem i ULA, ten jest zimny caly czas) przy prawidłowym napięciu.. Sprawdziłem pozostałe nóżki, wszystko wydaje się być ok, najwieksze napięcia sa na szynie danych – równe 5v na wiekszości ze ścieżek. Nie mam niestety testera logiki, więc nie wiem, co tam się dokładnie dzieje..

Pozdrawiam wszystkich!

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #44 dnia: 2016.09.09, 06:14:52 »
Może być uszkodzony PCF. Jest odpowiedzialny za prawidłowe adresowanie pamięci, a lubi się zepsuć.
Ten układ nie występuje we wcześniejszych wersjach ZX Spectrum niż ISS5. To gdybyś chciał kupić coś na części.
Występuje natomiast również w ZX Spectrum 128K i +2 szary. Również pod innymi oznaczeniami: PCF1306, ZX8401 lub AMSTRAD 40058.
Jest też zamiennik http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2227.0.html
Obraz wskazuje, że ULA jest sprawna.
Co do reszty nie ma pewności.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D