Autor Wątek: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?  (Przeczytany 13632 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.07.14, 21:51:44 »
Witam, dzisiaj przyszły zamówione części, pojechałem jeszcze kupiłem wszystkie kondensatory i zabrałem się za naprawę.
Wylutowałem ztx 650 i sprawdziłem, okazał się całkowicie spalony, zastąpiłem go jak koledzy wyżej podawali ztx 653.
Następnie wylutowałem ztx 213, okazał się dobry ale zamieniłem go na ztx 753.
Wlutowałem jeszcze zapobiegawczo stabilizator napięć, chociaż chyba oryginalny było dobry bo dawał odpowiednie napięcie.
Sprawdziłem kondensatory w sekcji zasilania przetwornicy i okazały się sprawne.

Podłączyłem zasilacz i usłyszałem znajomy ćwierk cewki :), po włączeniu tv jest znajomy obraz na telewizorze, także pacjent uratowany.

Zostały mi jeszcze 2 x ztx 653, oryginalny ztx 213, oraz oryginalny stabilizator i wszystkie dokupione kondensatory, jakby ktoś chciał to oddam po kosztach + kw jakaś najtańsza :)

Została mi jeszcze do zrobienia ta nieszczęsna klawiatura, ale przyjrzałem się dokładnie i przecież taśmy jest wystarczająco. Urwały się tylko końcóweczki.
Przyciąłem taśmę równo, odsłoniłem ścieżki, przeczyściłem zaczernienia żeby się błyszczały, te na taśmach, i najzwyczajniej w świecie wpiąłem klawiaturę. Nawet jeszcze luzu zostało.
Klawiatura także działa perfekcyjnie. Jestem zadowolony z osiągniętych efektów i serdecznie dziękuję wam za pomoc w ożywieniu spectrusia.
Muszę teraz zdobyć jakiś magnetofon, mam dostęp do starych angielskich magnetofonów, możecie polecić na co zwrócić uwagę przy doborze magnetofonu z UK ?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Jedynie co mnie denerwuje to mała dziurka przy modulatorze bo ktoś wyprowadził wcześniej kabelek, ale ja go wywaliłem by mieć oryginał.

Acha jeszcze o napięciach:
nr 1 vbb zamiast -5 v pokazuje -4,75, więc jest ok
nr 8 vdd zamiast +12 pokazuje teraz 12 volt więc też ok
nr 9 vcc jest +5 volt tak jak powinno być

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.07.14, 22:06:04 »
I bardzo fajnie.
+1 do "sprytnych rąk".

Z magnetofonów szukaj czegoś z Sony, Panasonic itp. choć inne też mogą być.
Chodzi tu o trwałość, szczególnie pasków i capstan-u (gumowej rolki napędowej). Znanych firm, były porządniej wykonane i wytrzymalsze.
Przy doborze magnetofonu, warto to sprawdzić, jak i to, czy przewinie kasetę C90 bez problemu (wyjdzie wtedy jakość paska napędowego i mechanizmu przewijania)

Jakiekolwiek pofałdowania, grudki, czy tzw. "klejenie" się do taśmy capstan-u, spowodują uszkodzenie taśmy, więc taki sprzęt, raczej do remontu.

Oczywiście, można to sprawdzić tylko jak się ma magnetofon przed sobą. Inaczej zostaje loteria.
Magnetofony są już dawno nie produkowane i dużo zależy od tego, jak był on wykorzystywani i przechowywany, przez poprzedniego właściciela.

Poczytaj forum, jest trochę o doborze magnetofonu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.07.14, 22:25:04 »
A dzięki za info, na szczęście sporo magnetofonów tych starych przechodzi przez moje ręce, sony, panasonic, alba, , jvc, akai, hitachi więc mam możliwość ich sprawdzenia, a wymiana paska transmisyjnego to żadne problem. Gorzej z capstanami, więc tutaj posłucham się Ciebie :). Czyli magnetofon musi mieć wyjście na słuchawki, mono czy stereo ? Czy obojętne >?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.07.14, 22:30:12 »
Dobre było by mono, ale stereo tez może być.
Ja np. zdobyłem i mam dyktafon SONY model M1118. Ale taki model ciężko zdobyć.
Ma gniazda MIC, EAR oraz wbudowany głośnik. Jest zasilany 2xAA lub 3V z zasilacza.
Ma też wbudowany licznik taśmy.

Rzecz najważniejsza, jest mały :)
« Ostatnia zmiana: 2017.07.14, 22:36:28 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.07.14, 22:34:06 »
Że też nie pomyślałem, spróbuję wykorzystać dyktafon olympusa.
A czy szanowny kolega mógłby mi podpowiedzieć jeszcze jedną rzecz. A nośnik w postaci cyfrowej w postaci telefonu z androidem do przesyłania sygnału do zx spectruma się nada czy w ogóle jest coś w dobie cyfryzacji co by przyśpieszyć wczytywanie?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.07.14, 22:44:06 »
Ludzie mają czasami problemy z wczytywaniem programów do ZX-a z telefonów komórkowych.
Po prostu, poziom sygnału jest za niski.
Nasz forumowy kolega Pear opracował swoisty wzmacniacz do wgrywania programów np. z telefonu komórkowego, czy też odtwarzacza mp3.
Tu http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3346.msg49453#msg49453 jest opis.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.07.14, 22:49:48 »
Własnie czytam, fajny patent jednak nie chciałbym przerabiać spectrusia, chciałbym zachować go w oryginalne, ale chyba widziałem też projekt też tego samego kolegi o jakimś przedwzmacniaczu i może na niego się skuszę.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.07.15, 00:27:35 »
Szczerze, jak już masz komplet kondesatorów elektrolitycznych do ZXa, to wymień je. Jak sprawdzałeś kondesatory? Zmierzyłeś tylko ich pojemność czy też ESR?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.07.15, 00:47:44 »
Co do kondensatorów, to warto też wymienić w zasilaczu. Wraz z diodami na wszelki wypadek.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.07.15, 01:07:21 »
W zasilaczu orygnalny jest na 16V a spokojnie wejdzie tam na 25V i taki należy wsadzić.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.07.15, 09:58:14 »
Klaud, andy: Sprawdzałem i pojemność i esr takim urządzeniem
http://www.gotronik.pl/tester-miernik-elementow-rlc-polprzewodnikow-p-3910.html
Nie jest jakieś rewelacyjne ale działa.
Kondensatory te co kupiłem to są zwykłe z nóżkami od dołu, kupiłem też koszulkę termokurczliwą małą by zaizolować nóżki ale w końcu zostawiłem oryginały, ładniej wyglądają.

Posprawdzałem diody na wszelki wypadek, poprawiłem luty na ścieżce cewki bo pod mikroskopem wyglądały tak jakby były zimne, hm może to było przyczyną awarii?

Kupiłem na 16v jak w oryginale, ale wy teraz mówicie o zasilaczu zewnętrznym, czy o zasilaczu (przetwornicy) w zx spectrum? :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.07.15, 10:32:22 »
Porównaj ESR nowych i starych kondensatorów, szczególnie tych 100uF (C44 i C45).

A co do zasilacza, pisałem o zewnętrznym a nie przetwornicy. Nie wiem która wersję zasilacza posiadasz, ale w środku będzie albo jeden duży kondesator 4700uF, albo dwa mniejsze 2200uF.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jra

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.07.15, 10:58:25 »
Dzięki Klaud, sprawdzę i wymienię jeszcze kondensatory i diody w zasilaczu, wpierw je sprawdzę, zx spectruma już nie będę rozbierał, boję się o te taśmy klawiatury żeby znowu ich nie urwać :)
Na szczęście nie są kruche jak to już było wiele razy opisywane w postach na forum.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: dziwny obraz, urwana taśma, piszcząca cewka, t4 uszkodzony?
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.07.15, 12:50:53 »
W razie ich urwania, nasz forumowy kolega Pear, też ma na to sposób.
Jest "zestaw naprawczy" jego pomysłu, którym można uratować jeszcze folię klawiatury.
Ja tak uratowałem folię klawiatury dwóch ZX 81 i ZX Spectrum.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma