Autor Wątek: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.  (Przeczytany 2957 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« dnia: 2021.10.24, 00:44:06 »
Mam gumiaka z płytą issue 2 (ZX Spectrum 48) - wyjście RF. Testowałem z TV LCD obraz zaskakująco ładny, kolory odwzorowane prawidłowo - ogólnie obraz bdb. Jedynie czego się można doczepić to przy starcie na zimno i sporadycznie (po dłuższej przerwie w pracy) pojawiają się krzaczki, czasem kolorowe kwadraciki lub czarny ekran, zdarza mu się też zacharczeć na głośniku. Ale wystarczy reset i działa poprawnie. Wszystkie testy przechodzi poprawnie.

Mam też OTV Elemis Ruby515, który z różnymi urządzeniami połączonymi po RF, Scart i Composite(cinch) działa bez zarzutu.

Jednak Elemis z tym ZXS48 Issue 2 nie chce współpracować (pierwszy taki przypadek inne ZX'y i urządzenia działają bez problemu).
Objaw jest taki gdy podłączę tego Spectrum'a do zimnego Elemisa zaczyna działać prawidłowo, jednak po kliku minutach zaczyna tracić kolor a do uzyskania BW. Podłączenie do ciepłego Elemisa daje odrazu obraz BW. Przez te 2 - 3min kiedy obraz jest kolorowy ekran lekko drga, gdy stanie się już czarno biały jest już ładnie stabilny - na LCD oczywiście nie ma drgania obraz jest kolorowy i stabilny.

Aby wykluczyć problem z modulatorem podłączyłem się do elemisa bezpośrednio sygnałem composite - objaw jest taki sam, dodawanie kondensatora w na wyjściu sygnału composite, również nic nie daje.

Podłączyłem dodatkowo pośrednio przez magnetowid i tuner zewnętrzny. Objaw ten sam niezależnie czy podaje z komputera sygnał RF czy composite (dokładnie to jest kolor z np. menu magnetowidu, ale obraz Spectrum'a jest czarno biały). Gdy przełączyłem magnetowid do TV LCD a tuner do monitora LCD - obraz okazał się kolorowy.

Macie może jakiś pomysł co może być przyczyną utraty koloru na tym kineskopie?
I tak przy okazji czy takie sporadyczne problemy przy starcie jak opisałem wyżej to typowa przypadłość dla issue 2?
« Ostatnia zmiana: 2021.10.24, 01:06:05 wysłana przez tomi »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.10.24, 07:04:03 »
Na płycie ISS2 są dwie pary potencjometr i trymer. Jedna służy do dostrojenia częstotliwości rezonatora kodera PAL, a druga do dostrojenia generatora zegara procesora.
Objawy wskazują, że potencjometry mogą mieć słaby styk albo są zabrudzone. Brak kolorów może być spowodowany zbyt dużym odstrojeniem częstotliwości kodera PAL w stosunku do dekodera w telewizorze.
Strojenie jest uciążliwe, bo częstotliwości obu generatorów mocno zależą od temperatury.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.10.24, 10:27:50 »
Na płycie ISS2 są dwie pary potencjometr i trymer. Jedna służy do dostrojenia częstotliwości rezonatora kodera PAL, a druga do dostrojenia generatora zegara procesora.

No, jednak trochę nie tak. Oba potencjometry są odpowiedzialne za jakość koloru. Oraz również TC2.
Od zegara CPU jest jeden trymer (TC1).

Tak czy siak, w opisywanym przypadku winny jest telewizor, skoro na LCD są zawsze prawidłowe kolory. I nie ma co grzebać na płycie komputera.
« Ostatnia zmiana: 2021.10.24, 11:54:29 wysłana przez trojacek »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.24, 11:58:52 »
No, jednak trochę nie tak. Oba potencjometry są odpowiedzialne za jakość koloru. Oraz również TC2.
Czepiasz się ;) Z pamięci pisałem. Dawno nie widziałem gołego ISS2 ;)
Skoro oba potencjometry są od kolorów, to tym gorzej, bo to może być dowolny z nich niesprawny albo oba.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.24, 12:01:37 »
Zawsze jest problem, jak się ruszy stary zastany PR-ek albo trymer.
Najlepiej wymienić na nowy, bo smarowanie PR-ów działa na krótką metę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.10.24, 12:01:58 »
Ale dlaczego podejrzewasz niesprawność potencjometra/ów, skoro:

Mam gumiaka z płytą issue 2 (ZX Spectrum 48) - wyjście RF. Testowałem z TV LCD obraz zaskakująco ładny, kolory odwzorowane prawidłowo - ogólnie obraz bdb.

EDIT: Rozwinę trochę myśl, dlaczego winię telewizor. To wcale nierzadki przypadek, że stary TV "nie lubi się" z jakimś źródłem sygnału. Widziałem to dość często z np. magnetowidami, które na jednych TV dawały poprawny obraz, a na innych - za cholerę nie. Oczywiście po TV lub CV, bo po SCART to zupełnie inny przypadek i nie ma co go tu dodawać niepotrzebnie.
Kiedyś mówiło się, że dany TV jest "wybredny". I generalnie jedynym remedium było rozgrzebywanie płytki dekodera PAL, co z reguły oznaczało - w starych TV - dostrajanie jego cewek i dobieranie kondensatorów w obwodach rezonansowych. Ze scalonymi dekoderami z PLL jest mniej do grzebania, z reguły jakiś potencjometr do określania zakresu "łapania" PLL.
Najczęściej źródłem problemu była nieprecyzyjna podnośna chrominancji, definiowana zgrubnie jako "4,43 MHz", podczas gdy wartość katalogowa to 4,43361875 MHz. Do tego dochodzi tolerancja technologiczna przy produkcji rezonatorów kwarcowych (tak, czasami wystarczy zmienić kwarc w enkoderze PAL źródła sygnału, by problem zniknął dla danego TV). Teoretycznie PLL powinien "łapać" cały zakres tolerancji podnośnej, ale dużo też zależy od jakości samego telewizora i kondycji jego wszystkich komponentów (zwłaszcza kwarców i pojemności). Nie podejrzewam, by "późny" Elemis (składany już chyba na gotowych płytach z Azji) miał wysokiej jakości komponenty, a kondycja wszystkich elementów była doskonała po 20-30 latach.
Zwłaszcza, że parametry tego TV najwyraźniej zmieniają się wraz ze zmianą temperatury.
Ja bym dał sobie spokój z takim TV, bo życie jest za krótkie, by grzebać w mało wartościowej elektronice. No ale to moja opinia :)
« Ostatnia zmiana: 2021.10.24, 14:37:53 wysłana przez trojacek »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.10.24, 12:33:09 »
Podejrzewam oba sprzęty. Żadnego nie faworyzuję. Uzyskanie kolorów przez podłączenie via tuner w magnetowidzie wcale nie oznacza, że ZX jest dobrze zestrojony.
Trzeba sprawdzić i Spectrum i Elmisa.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.10.24, 12:42:17 »
Ale ten magnetowid nic tu nie wnosi. Sygnał composite z komputera wchodzi jednym gniazdem i wychodzi drugim, bez jakiegokolwiek dekodowania. To, że dalej jest zewnętrzny tuner (modulator TV), w żaden sposób nie wpływa na cechy sygnału composite video. Ciekawym testem byłoby nagranie obrazu z komputera na kasetę i potem jej odtworzenie.
« Ostatnia zmiana: 2021.10.24, 12:48:27 wysłana przez trojacek »

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.10.24, 14:40:06 »
Niestety nie mam pod ręką kasety do takiego eksperymentu  :D
Jeśli chodzi o potencjometry. Regulowałem wcześniej tylko VR1 i VR2 w celu pozbycia się żółtaczki - skutecznie  8). Regulacja ta nie miała wpływu na rozwiązanie problemu na elemisie.
Korzystając z waszych rad zająłem TC1 - brak reakcji, no to TC2 i ... pełen sukces po korekcie ok 30stopni w lewo (lub w prawo też) kolory wróciły. Sprawdzenie czy na LCD się nie pogorszyło - jest ok.  8)  Issue 2 może nadal używać nazwy Spectrum, Elemis odzyskał zaufanie  ;D
Btw. ten elemis jest chyba bardzo późny kod s/n sugeruje że to produkt z marca 2005.
Dzięki za cenne wskazówki.
   

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.10.24, 14:48:17 »
Korzystając z waszych rad zająłem TC1 - brak reakcji, no to TC2 i ... pełen sukces po korekcie ok 30stopni w lewo (lub w prawo też) kolory wróciły. Sprawdzenie czy na LCD się nie pogorszyło - jest ok.  8) 

Cieszę się, że się myliłem :)

Cytuj
Issue 2 może nadal używać nazwy Spectrum, Elemis odzyskał zaufanie  ;D

Ja bym mu nadal nie ufał, prawdę mówiąc :D

Cytuj
Btw. ten elemis jest chyba bardzo późny kod s/n sugeruje że to produkt z marca 2005.

Czyli składak, robiony już w okresie upadku zakładów.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.10.24, 15:22:27 »
Cieszę się, że się myliłem :)
Portfel się znalazł, ale niesmak pozostał ;)

Elemis odzyskał zaufanie  ;D
Ja bym mu nadal nie ufał, prawdę mówiąc :D
Ja też nie. Również może być odstrojony, choć w granicach tolerancji innych źródeł niż ZX Spectrum.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.10.24, 15:46:54 »
Portfel się znalazł, ale niesmak pozostał ;)

Hahaha, uwielbiam ten kawał, bo jest taki... życiowy :D

Cytuj
Ja też nie. Również może być odstrojony, choć w granicach tolerancji innych źródeł niż ZX Spectrum.

O, to, to.
Poza tym, jak pisałem - elektronika z nie najwyższej półki, po 20-30 latach to same kłopoty. A nawet te z nieco wyższej - tak z 10 lat temu szarpałem się z Telefunkenem z lat 80., w którym płyta główna się brzydko zestarzała pod wpływem czasu i ciepła (a był to spory TV). Ilość poświęconego czasu oduczyła mnie grzebania w takich klamotach, a skończyło się i tak PSZOK-iem.
Wyjątek robię oczywiście dla 8 bitów, ale to jednak inna kategoria.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.10.24, 15:55:29 »
Cytuj
Również może być odstrojony, choć w granicach tolerancji innych źródeł niż ZX Spectrum.

Z drugiej strony, ze stajni sinclair'a issue 3b, 4a, 6a i szarak iss3 działają na nim bez zarzutu. Produkty innych firm również, pierwszy i jedyny przypadek to ten issue 2 ale po dostrojeniu działa, być może któryś z poprzednich właścicieli go też dostrajał do swojego sprzętu i nie miał nastaw fabrycznych. W każdym razie statystyka broni tego elemisa  ;D

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.10.24, 21:12:51 »
Trochę OT to kiedyś podłączałem  +2 i CPC pod OTV crown. Okazało się, że na SCART nie ma w ogóle wejścia RGB.
Jakieś 30 lat temu popełniłem korektor graficzny z AV. Teraz po recapie w amplitunerze usłyszałem przydźwięk z korektora. Też pewnie recap i rekonstrukcja czeka ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Issue 2 traci kolory na kineskopowym elemisie.
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.10.25, 16:06:34 »
Issue Two to najbardziej kapryśna konstrukcja ze wszystkich wydań. To że dostroisz kolory do swojego TV, nie oznacza że na innym telewizorze będzie wszystko OK.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4