Autor Wątek: FDD w +3  (Przeczytany 27598 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.01.24, 20:13:27 »
Tu jest strona o regulacji głowicy w tej stacji, może to pomoże.
http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d91.html
Jak nie Czujesz się na siłach, to lepiej tak, jak wspominał Pear. Poczekać na odwilż i wybrać się z całym tym majdanem do jego garażu.
Choć z filmu, wygląda mi to na uszkodzoną dyskietkę.
Ta, zdecydowanie poczekam na wiosnę albo podjadę jeszcze po inną dyskietkę.
Zresztą ten spieprzony dźwięk z tego kompa jest gorzej niż okropny...
A z drugiej strony zawsze się znajdzie jakiś pomocny Zaxonowy fejsik  8)
 

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.01.24, 20:16:15 »
Bo to jest wg. mnie, jedyne logiczne rozwiązanie zastępujące napęd 3'' w ZX +3 i CPC 664/6128.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.01.25, 00:02:35 »
i w Amidze :)
dużo sprzętu mało czasu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.01.25, 06:45:57 »
Choć z filmu, wygląda mi to na uszkodzoną dyskietkę.
Też mi to już wygląda na echo z Valhöll ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.01.25, 09:14:25 »
Dzięki za tą dyskusję i cenne informacje na co trzeba zwrócić uwagę podczas konserwacji stacji :) Macie jeszcze jakieś sugestie ? bo mnie też czeka wymiana paska w +3...
Aż się boję otwierać, żeby coś nie pogubić, połamać, pourywać, zdewastować...

ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.01.25, 10:34:59 »
Ja leciałem wg tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=giYsSCe0WrQ
pamiętaj o tym nieszczęsnym bolcu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.01.25, 14:07:32 »
Nie widać na tym filmiku czy dyskietka się wogóle obraca czy nie. Nigdy nie widziałem na własne oczy ZX+3.
Z obrazków wiem że płyta główna w tej stacji jest mniejsza niż ta w starszych napędach 3" w CPC, ale zapewne nawet w nowszych powinny być 4 kabelki łączące płytę główną stacji z resztą bebechów, a konkretnie 2 do silniczków i po jednym do czujnika i diody badających czy dysk się obraca, łatwo zapomnieć o ich ponownym połączeniu przy składaniu stacji, bo mają tendencje do tego by się chować.

Zwróć uwagę czy na śrubkach montujących silnik przesuwający głowicę oraz na tej która jest na wierzchu a służy do regulowania ustawienia głowicy, czy nadal na nich jest taki czerwono-przezroczysty twardy ale też kruchy klej. Jeśli nie ma, albo widać że jest ale pęknięty, to znak że ktoś to rozkręcał i pewnie nie umiał złożyć z powrotem dostatecznie precyzyjnie. Stawiam na to że to będzie przyczyna, a link do ustawiania już ci ktoś wysłał.

Gratuluję zakupu i trzymam kciuki. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.01.26, 09:28:42 »
Nie chcę tego ruszać, bo mogę jeszcze bardziej rozregulować, a to może być jednak wina dyskietki, jak chłopaki piszą. No ale dzięki za info.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.02.07, 13:14:26 »
Dostałem kolejne dyskietki i jest to samo, więc na pewno to coś z napędem. Ale nic to, dorwałem inny sprawny i teraz pytanko mam takie - jak nagrać dyskietki na tej maszynce? Tzn tak, podłączę sobie HXC jako napęd B, wrzucę sobie na to np. obraz dsk. ściągnięty z WOS'a i chcę to przerzucić na prawdziwą dyskietkę w A. Dobrze myślę, zadziała to? Jakim programem to skopiować? Czy jakimiś komendami w Basic'u?

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.02.07, 13:28:23 »
COPY "a:" TO "b:"

to robi "sector by sector", tak jest to opisane w manualu.
dużo sprzętu mało czasu.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.02.07, 13:31:15 »
Acha, będę próbować. Thx.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.02.07, 15:43:40 »
na marginesie - stacji mającej seek error przy poleceniu cat pomogło wyczyszczenie głowicy i jej okolic. Śmiga jak głupia. Nawet paska nie trzeba zmieniać - na diagnostyce wychodzi mu 1% różnic prędkości więc akceptowalne.

I jeszcze jedna rzecz - gdzieś przeczytałem - nie pamiętam tylko czy w jakichś procedurach serwisowych czy gdzie indziej - stacja może sformatować dyskietkę bez błędów, ale polecenie cat dopiero pokazuje czy ona pracuje poprawnie (head aligment).
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.02.07, 17:00:35 »
Floppy 3'' należy co jakiś czas konserwować. Ja tak miałem ze stacją 3'' w FDD 3000. Działała, jak chciała.
Po przeczyszczeniu głowicy, nasmarowaniu mechanizmów smarem teflonowym, działa jak złoto.
Stacja 3'' w ZX +3 jest prostsza do rozebrania i konserwacji, niż napęd  3'' w FDD 3/3000.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.02.07, 19:19:46 »
Załączam mój kopier, (mam nadzieję, że komuś się przyda),  który napisałem w BASICu
aby ułatwić sobie kopiowanie softu z zewnętrznej stacji 3,5" na wewnętrzny napęd  3"
oraz na odwrót...



Kopiowanie pomiędzy stacjami - plik po pliku czyli nie  COPY "a:" TO "b:" lecz COPY "a:*.*" TO "b:"

Także szybkie wylistowanie katalogu dyskietki A (lub B)

Format standardowy oraz ULTRA  208k

Także ostatnia pozycja to świetne narzędzie Disc Utilities 5.04 autorstwa Johna Elliotta.
W tych utilsach między innymi genialny kopier sector-by-sector, który kopiuje praktycznie każdą,
zabezpieczoną dyskietkę.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.02.07, 19:29:29 »
No i już zupełnie zgłupiałem, podłączyłem ten drugi niby sprawny napęd i działa identycznie jak ten pierwszy - kręci dyskietką, zabuczy raz (jak w tym mp3 z pierwszego postu i filmiku) i daje dokładnie te same komunikaty... Straciłem całkiem pomysły już teraz. Kontroler na płycie, taśma chyba są ok, bo stacja HXC z wyświetlaczem od Zaxona działa i wszystko się wczytuje, napięcia na wtyczce są odpowiednie, dyskietek mam kilka, wszystkie reagują identycznie. No to ja już nic nie wiem, próbować regulować głowicę w obydwu napędach?