Autor Wątek: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...  (Przeczytany 2039 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Kiedyś żeby zostać pilotem, to nie licząc szczęśliwców którzy w jakiś sposób(miejmy nadzieję, że uczciwy) dostali się na tą niewielką liczbę miejsc w państw. uczelniach trzeba było wyłożyć pieniądze. Spore pieniądze. Może się mylę, ale cały kurs do zostania "drugim" na dużych kosztował przynajmniej 300-400 tysięcy złotych, a jeszcze około 20 lat temu były to dość spore pieniądze. Problemem były przede wszystkim koszty paliwa - teraz część mniejszych jest nawet elektryczna i można sobie niektóre rzeczy ćwiczyć.

Dzisiaj nawet linie w rodzaju Wizz Aira współfinansują Ci kurs. Wykładasz bodajże ok 62139,86 złotych(chociaż noclegi na "własną rękę" i wyżywienie), resztę spłacasz w ratach gdy zostaniesz już "drugim"(może już wtedy zarabiasz niezłe pieniądze).

Wydaje się, że 62139,86 złotych to spora kwota, ale z drugiej strony? Mając dowód z Polski, to w Luksemburgu zarobisz ok. 8909 złotych miesięcznie pensji minimalnej. Duńczycy płacą jeszcze więcej(chociaż mogą mieć wyższe podatki).

Poza tym nic dziwnego, że przy takich zarobkach, rzekomo edycja kolekcjonerska Cyberpunka kosztująca ponad 700 złotych cała się wyprzedała. Zresztą nawet w Polsce pensja minimalna wynosi ok. 1900 złotych na "rękę", gry kosztują droższe po 300 złotych. W latach 90 mając pensję minimalną mniejszą przez wiele lat niż 500 złotych, gry kosztowały 100-200 złotych...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.19, 10:19:58 »
Przy zalewie taniego, drukowanego pieniadze wszystkie ceny sa malo rzeczywiste. Proponuje zadac sobie pytanie, co by sie stalo, jakby CD-Projekt upadl.
Panika na gieldzie, wyparuje 20mld czy iles tam i co wiecej ? Nic, kompletne nic.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.19, 10:23:19 »
Co autor chciał przekazać tym postem ,bo może jestem za głupi aby zrozumieć.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.19, 10:43:05 »
No jak to co? Że "tanio" można zostać pilotem i zarabiać kupę szmalu w Luksemburgu ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.19, 11:10:55 »
Co autor chciał przekazać tym postem ,bo może jestem za głupi aby zrozumieć.

To, że od lat 90 mamy nie tylko olbrzymi postęp w mocy obliczeniowej komputerów, ale także całkowicie zmieniły się możliwości przeciętnego Polaka. Moim zdaniem chyba nawet bardziej niż w 1989. W zasadzie możemy prawie to samo co w krajach zachodnich - tak jak Francuzi możemy jeździć "na saksy do Luksemburga", a nawet różnica zarobków w Polsce do UK jest znacząco mniejsza i dzisiaj coraz rzadziej dziwi to, że np. Polak pracujący w Polsce kupuje sobie te same org. licencjonowane gry na premierze co jego rówieśnik we Francji czy UK.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.06.19, 11:18:07 »
Przy zalewie taniego, drukowanego pieniadze wszystkie ceny sa malo rzeczywiste. Proponuje zadac sobie pytanie, co by sie stalo, jakby CD-Projekt upadl.
Panika na gieldzie, wyparuje 20mld czy iles tam i co wiecej ? Nic, kompletne nic.

Upadek CD Projektu(moim zdaniem) mógłby pociągnąć za sobą upadek całej branży gier w Polsce, porównywalny chyba tylko z tym co się działo w pewnym momencie lat 80  w krajach zachodnich. Od czasu kiedy oni weszli na szczyt, to coraz więcej ludzi chce inwestować pieniądze w robienie gier w Polsce. Nie chodzi tylko o drobnych z zachodu, którzy po angielsku pytają się jak mogą kupić akcje CD Projektu w swoim kraju. Także w Polsce ludzie którzy do tej pory inwestowali np. w budowę centrów handlowych zaczynają się zastanawiać dlaczego nie włożyli tych pieniędzy w robienie gier komputerowych.

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.06.19, 19:28:04 »
Co autor chciał przekazać tym postem ,bo może jestem za głupi aby zrozumieć.

To, że od lat 90 mamy nie tylko olbrzymi postęp w mocy obliczeniowej komputerów, ale także całkowicie zmieniły się możliwości przeciętnego Polaka.

Co za odkrycie, bez tego tekstu nikt by sam na to nie wpadł.
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

zielony64

  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Miejsce pobytu:
    Nowa sól
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.06.19, 21:39:11 »
słynny kpt. Wrona to wujek mojej żony, jak znowu się spotkamy zapytam się o szczegóły ile to kosztowało i jak ciężko było zostać pilotem.
jakby ktoś nie kojarzył
https://lubuskie.naszemiasto.pl/kpt-wrona-pilot-bohater-pochodzi-z-nowej-soli/ar/c10-1145363

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.06.19, 22:13:43 »
To powiedz mu, że jak mój kumpel z ekipą podnosili ten samolot, to po podniesieniu, kumpel wszedł do kabiny pilotów, pociągnął dźwignię i podwozie się wysunęło :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.06.19, 22:27:17 »
Prawdopodobnie po uderzeniu o ziemię to podwozie się odblokowało ;)
Akurat na pokładzie nie było wtedy odpowiednio dużego młotka by to naprawić przed przyziemieniem  :D

Zawsze powtarzam, że bez majzla i młota to ch** nie robota ...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ile kosztuje zostanie pilotem, czyli jak zmienił się świat...
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.06.20, 08:53:36 »
Komisja wyjaśniła :)
Podobno nastąpiło oblodzenie klap zabezpieczających podwozie w trakcie lotu i nijak nie można było go wysunąć.
Lód zablokował klapy. Sytuacja taka zdarza się przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych typu różnica temperatury powietrza, na różnych wysokościach. Coś się źle zmieszało w atmosferze no i się oblodziło.
Było kilka teorii, ale którą ostatecznie wybrała komisja, tego nie wiem ani ja, ani mój kolega.
Kiedyś, latałem szybowcami, to wiem co to są "dziury powietrzne" i temperatury powietrza na różnych wysokościach.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.20, 08:59:39 wysłana przez Maryjan »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma