Autor Wątek: MERITUM w Polsce  (Przeczytany 133230 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #45 dnia: 2018.12.08, 22:36:59 »
Zaproponuje mu wymianę na Lanosa :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #46 dnia: 2018.12.09, 07:54:39 »
Elzab pare dni temu na swoim profilu na fejsie wspomniał o meritum. To sie im przypomniałem ze istniejemy.
Kilka tygodni temu zwiedzalem expresem fabrykę i nie mieli zadnego działu historii gdzie by stały meritum.
Ze słów przewodnika pamietam ze byl pozar i hale poszły z dymem a fabryka zostala w całości odbudowana.
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #47 dnia: 2018.12.09, 09:27:34 »
Pewnie, jakby nie poszła z dymem, to nie było by za co odbudować.
Biznesy panie, biznesy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #48 dnia: 2018.12.10, 09:37:11 »
Aktualnie Meritum jest na allegro, można sobie strzelić :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #49 dnia: 2019.01.05, 00:38:35 »
Posiadam 3 wersje komputera Meritum skitrane gdzieś w moim archeo.

1. Meritum 2 wersja podstawowa. stan nieznany - kiedyś działał
2. Meritum 2 wersja z interface sieciowym (prawdopodobnie) , stan nieznany, nie mam czasu na to ... czeka na lepsze czasy
3. Meritum 3 jednak sama płyta główna bez obudowy za to sprawna, nie jest poskładana do końca, brakuje kilku gniazd i kilku elementów przy nich.
4. Płyta stacji dyskietek 2 sztuki w 2 wersjach - kiedyś sprawne rozmontowałem sprawną stację 20 lat temu ;) brakuje mi tylko dyskietek systemowych do stacji, gdybym je od kogoś zdobył to można by to uruchomić.

Poskładałem go sobie osobiście pod koniec lat 80-tych na oryginalnej "gołej" płycie drukowanej odkupionej z ELZABu. Koledzy załatwili mi wtedy wsady z produkcji ;)
Jednego merituma 2 odkupiłem z firmy na upłynnieniach, drugiego kilka lat temu na aukcji.

Miałem gdzieś też dokumentacje producenta wiele broszur i skryptów, DTR, jakieś schematy.
Pracowałem a właściwie byłem tam jakiś czas zatrudniony w różnych formach pod koniec lat 80-tych.

Kiedyś coś tam robiłem na tych komputerkach, nawet zrobiłem kiedyś interface do sterowania mechanizmem magnetofonu gdzie funkcje były sterowane programowo i włączane elektromagnesami... ;)

Dawne czasy, stare historie ...

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #50 dnia: 2019.01.05, 14:24:38 »
Czy moglbys udostepnic materialy i/lub wsady do zbudowania meritum 3 ?

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #51 dnia: 2019.01.05, 16:52:01 »
Czy moglbys udostepnic materialy i/lub wsady do zbudowania meritum 3 ?

Pracujemy już nad tym :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #52 dnia: 2019.01.05, 21:24:52 »
Nad Neptune 184 też :-) ?

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #53 dnia: 2019.01.06, 07:57:35 »
Nad Neptune 184 też :-) ?

Słuchaj nie wiem o co Ci teraz chodzi, ale pewnie o to, że masz za dużo wolnego czasu. Neptune 184 jest w posiadaniu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach i tam się zgłoś jak masz jakiś problem.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #54 dnia: 2019.01.06, 11:44:30 »
Ja tylko grzecznie się pytam. Czekam też grzecznie na opublikowanie IPIXa, czy jeślibyś zechciał to nawet na zgodę by zdjęcie Elwro 700 Solum dołączyć do artykułu na Wikipedii(bo spory artykuł smutnie bez niego wygląda). Nie mam problemu z Neptune 184, na stronie muzeum nie ma info by więcej było robione w tym temacie(chyba, że coś przeoczyłem). Też się nie dziwię bo skorą są zajęci Odrą to jest bardzo duży projekt i nie mam do nikogo pretensji. Po prostu nie zawsze wiem czym się zajmujecie(w sumie dlaczego mielibyście o tym pisać), a potem zaskakujecie mnie jak znalezieniem R-34...

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #55 dnia: 2019.01.06, 12:39:51 »
Ja tylko grzecznie się pytam. Czekam też grzecznie na opublikowanie IPIXa, czy jeślibyś zechciał to nawet na zgodę by zdjęcie Elwro 700 Solum dołączyć do artykułu na Wikipedii(bo spory artykuł smutnie bez niego wygląda). Nie mam problemu z Neptune 184, na stronie muzeum nie ma info by więcej było robione w tym temacie(chyba, że coś przeoczyłem). Też się nie dziwię bo skorą są zajęci Odrą to jest bardzo duży projekt i nie mam do nikogo pretensji. Po prostu nie zawsze wiem czym się zajmujecie(w sumie dlaczego mielibyście o tym pisać), a potem zaskakujecie mnie jak znalezieniem R-34...

Zapytam się przy okazji... czy nie jesteś przypadkiem autorem tej strony na Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_komputery ?
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #56 dnia: 2019.01.06, 20:32:07 »
A kogo trzeba znać żeby coś na Wikipedii poprawić?

Bo kiedyś próbowałem zmodyfikować polskie hasła "Amstrad CPC" i "Amstrad PCW", aby dodać tam informacje o ich nowszych modelach.  Zarejestrowałem się na wiki i na ich grupie na FB i zapytałem o procedurę jak to zrobić. I skracając historię, nie udało się, bo wszelkie źródła wiedzy na ten temat jakie podałem włącznie z licznymi publikacjami w zagranicznych czasopismach dedykowanych właśnie tym komputerom, oraz w książce samego szefa firmy Amstrad, edytorzy wikipedii uznali za gów... tzn niewiarygodne.

Ale podobno wikipedyści od paru lat to za darmo niczego nie zmienią:
https://www.youtube.com/watch?v=4Q4mTXwrpfI  <- CIEMNA STRONA WIKIPEDII.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #57 dnia: 2019.01.06, 20:39:31 »
Mam nadzieję, że nie ma sporo błędów... Ogólnie(moim zdaniem) na Wikipedii ciężko powiedzieć, że jest się autorem jakieś strony, bo zazwyczaj jest poprawiana przez różnych użytkowników i sądzę, że każdy może w jakimś sensie czuć się autorem.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #58 dnia: 2019.01.06, 21:35:26 »
Mam nadzieję, że nie ma sporo błędów... Ogólnie(moim zdaniem) na Wikipedii ciężko powiedzieć, że jest się autorem jakieś strony, bo zazwyczaj jest poprawiana przez różnych użytkowników i sądzę, że każdy może w jakimś sensie czuć się autorem.

No ale ktoś tą stronę założył, więc mam do Ciebie kilka słów. Nie wiem po jakiego grzyba tą stronę w ogóle zakładałeś. Chyba tylko po to, żeby zepchnąć moją stronę na niższą pozycję w wynikach wyszukiwania, ale zaraz sobie z tym poradzę. Żebyś tam jeszcze coś z sensem pisał i rozwijał tą stronę, trzeba było sobie w zeszycie takie zapiski robić. Po jednym zdaniu i do tego lakonicznie. Widzę, że do wszystkiego tak podchodzisz. Zaczynasz, nie kończysz i czekasz, aż ktoś odwali pańszczyznę za Ciebie.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #59 dnia: 2019.01.09, 11:09:17 »
Więc o to chodzi.
Strona Polskie komputery istnieje na wikipedii tylko dlatego, że parę razy cofnięto i to chyba nie tylko mi, artykuły na Wikipedii o różnych komputerach. Także takie długie na ponad pół strony. Nie miała żadnego w planach spychania jakiejkolwiek innej strony w rankingu wyszukiwarek. W tym tych legendarnych jak nfsk, czy strona yarka - którą Ty zepchnąłeś marketingiem swojej.
Ty sobie załatwiłeś darmową reklamę swojej strony na Wikipedii, czego zazwyczaj się nie robi w stosunku do prywatnych kolekcji. Oczywiście rozumiem, że jesteś obrażony, bo założyłeś stronę o nazwie "Polskie komputery" - czego do tej pory nikt z różnych kolekcjonerów nie odważył się zrobić. Nawet strona Elwrowców, którzy pracowali w fabryce, która wyprodukowała jedyny wielkoseryjny mikrokomputer z Polski(czego nie muszę Ci powtarzać) nie ma tak brzmiącej nazwy.
Tym bardziej wątpię, że nazwa strony "Polskie komputery" wynika z kolekcjonowania tylko komputerów z Polski - bo chyba byłeś na spotkaniu z Wozem i masz podpis na Apple...