Autor Wątek: Polska scena Spectrum  (Przeczytany 123220 razy)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Polska scena Spectrum
« dnia: 2011.11.10, 22:02:25 »
Witam wszystkich,

Ruszył projekt pisania dużej książki o historii demosceny w Polsce. Każda platforma będzie miała poświęcony osoby duży rozdział. Jako koordynator projekt i główny pisarz szukam ludzi ze świata Spectruma co by chcieli dołączyć do projektu i pomóc w pisaniu. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach w pisaniu lub nie ma na to czasu to mogę spisać jego opowieści. Do pomocy z innych platform zgłosili się już ludzie, teraz czekam na ludzi z ZX.
Jeśli się za to nie weźmiemy to taka publikacja nigdy się nie ukaże.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.10, 22:41:02 »
No coś tam jeszcze pamiętam. Nie wiem czy pisanie, ale układanie faktów czy sporo ciekawostek i opowieści z czasów 91-97, to i owszem :) Pomóc mogę, najlepiej gdzieś kiedyś na jakimś zlociku przy piwku :D Korespondencja również wchodzi w grę, choć musiałbym zobaczyć na czym to polega.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.10, 22:54:29 »
Ja się na scenie znam słabo, ale gdyby ktoś szukał to największa kolekcja polskich dem w internecie jest obecnie na stronach rosyjskich:

http://zxaaa.untergrund.net/demo.php?s=poland&city=City

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.11, 12:22:39 »
Dzięki za te kilka dem. Z tego co wiem było ich znacznie więcej. Jakie znajcie najstarsze polskie demo?
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.11, 14:08:57 »
Ja pamiętam takie demka z muzyczkami wyciąganymi z gier (na beepera) o nazwach "Big Shit" produkcji Hackera Chrisa. Od tego momentu zacząłem się interesować sceną.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.11, 22:01:58 »
Hacker Chris mial stoisko na Grzybowskiej ?
Pamietam, ze niektore kopie gier mialy dorobione intro.
Nie wiem czy mam gdzies jeszcze cos takiego.


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.11, 23:37:48 »
Popatrzyłem w katalogu i rzeczywiście pierwsze dema zaczynają się w 1987 roku - Big Shit i Smurf's Shit napisane prze Hackera Chrisa. 1985-87 to w ogóle początki Spectruma w Polsce. Sam swoją maszynkę dostałem w 1986 r. i nie spośród znajomych ne kojarzę nikogo kto by miał coś wcześniej

Początkowo wszystkie dema były to kolekcje wyrippowanych muzyczek - wciśnij 1 aby posłuchać muzyki z gry takiej, 2 - aby posłuchać z innej itp. Do tego prosty obrazek i czasem scroll pozdrawiający kumpli.


 Dopiero w latach 90-tych pojawiły się dema z własną muzyką i "efektami"

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.12, 09:49:11 »
Pamietam, ze niektore kopie gier mialy dorobione intro.

Intro, to wielkie słowo, ale zaraz po loaderze wskakiwało na ekran "Cracked by Hacker Chris", "Imorted by..." (to już dużo później) etc. Zapamiętałem jeszcze takiego jegomościa Bill Gilbert. Słynął z tego, że "skaszanił" masę gier ripami z przystawek typu NMI itp. Niemniej chyba każdy ksywkę kojarzy. Do początkowych scenowców zaliczyłbym jeszcze Kassoft'a, który jako jeden z pierwszych zaczął dodawać proste efekty do dem (muzyka ciągle była z gierek, ale na AY).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.12, 21:27:33 »
Czy wie ktoś jak się nazywa Hacker Chris? Może uda mi się go namierzyć na necie.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.12, 22:01:10 »
Nie wiem jak się nazywa, ale kilka lat temu się odezwał na World of Spectrum:

http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=10783

Co prawda wiele z tego nie wyniknęło :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.12, 23:18:48 »
O wlasnie Bill Gilbert i jeszcze SS Captain. To zaczyna mi przypominac moje kasety ktore mialem  :)
Byly tez gry ze zmienionymi loading screens, takich wersji to na WoS na pewno nie ma.


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.13, 09:41:43 »
No Wos owszem nie ma, bo być nie może, ale są tutaj (przynajmniej niektóre) :

http://zx.maros.pri.ee/eng/authors/m/m-stawicki/

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.13, 10:00:27 »
O wlasnie Bill Gilbert i jeszcze SS Captain. To zaczyna mi przypominac moje kasety ktore mialem  :)
Byly tez gry ze zmienionymi loading screens, takich wersji to na WoS na pewno nie ma.
Ja powiedzialbym, ze nie "ze zmienionymi loading screenami", tylko z niestety usunietymi loading screenami :(. Przynjamniej wlasnie takie utkwily mi w pamieci do dzis. Jak ja kiedys nie znosilem tych "okaleczoych" gier, ktore zamiast w wersji oryginalnej, to ladowaly sie caly czas z czarnym ekranem z jakims tam napisem, ze scrackowane przez Billa Gilbera, czy cos w tym stylu. No niech ja jeszcze gdzies dorwe tego pana ;) ;) ...
pozdrawiam
DDX

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.13, 22:02:53 »
O w morde jest tu moj ulubiony Gryzor.
Wielkie dzieki !!!! Odnalazlem po latach swoj portret  ;)
Czy jest tu Marek z Bajtka ?

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.14, 12:59:18 »
Hacker Chris mial stoisko na Grzybowskiej ?
Tego nie wiem, ale Kicia napewno mial stoisko w szkole przy Grzybowskiej. Pamietam jak raz nagrywalem u niego jakies demka na AY (chyba m.in. jego autorstwa, Chrisa chyba tez)  oraz jakies gry ze ZX128k, ktore byly specjalnie przerobione (tez chyba sam przerabial), zeby chodzily z 80kB i interfejsem AY. Z reszta sprzet na ktorym to wtedy robil, to byl gumiak przerobiony chyba wlasnie na 80kB. W kazdym razie gumiak ow mial charaktrystycznie "podniesiona" ("pogrubiona") obudowe przez dodanie wokolo aluminiowego plaskownika. Chyba chodzilo o to, ze po wylutowaniu oryginalnych kosci, zostaly wlutowane podstawki i niestety nowe kosci wraz z postawkami juz nie mogly sie zmiescic w normalnej obudowie gumiaczka.
pozdrawiam
DDX