Autor Wątek: Aktualnie produkowane Spectrumy  (Przeczytany 102928 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #90 dnia: 2012.03.06, 10:16:54 »
Tez chodzi mi po głowie  Speccy 2010,
Tak zgrubnie przeliczając to 300 zł styknie na komplet części z płytą

Ja próbowałem liczyć... Wychodzi mi, że ktoś musiałby przerobić konstrukcję na polskie warunki.

Cytuj
1.  Płyta z wysyłką( z divide.cz) 27 euro czyli 110 zł

Tego nie przeskoczymy chyba, żeby zamówić produkcję lokalnie.

Cytuj
2. EP2C8Q208-C8( ebay Hongkopng) około 60zł z wysyłką w cenie

Znalazłem tylko devboarda za ~150. Fizycznego chipa z dostępnością w pl nie udało mi się namierzyć niżej 110 + przesyłka

Cytuj
3 STR755FV2 (STR750FV2) około 30 zł widziałem gdzieś w Polsce(napewno w świecie znacznie taniej)

W pl tak na szybko nie do dostania. Na świecie faktycznie za ~30 + przesyłka.

Cytuj
4. K4S281632-TC75  (K4S561632-TC75)  8 zł

Znowu - produkt z 2003 roku. W pl na szybko nie do dostania.

Cytuj
5.74LVC245D nie widzę nigdzie go

reszta scalaczków  to złotówkowe sprawy jak i elementy smd, część nawet mam

czy ktoś też robił podobne przeliczenia

Jak pisałem wcześniej robiłem szacunki biorąc orientacyjne części niektórych komponentów i problemy z ich dostępnością. Przy detalicznym podejściu wyszło mi znacznie powyżej tego, co tobie - ponad 600 zł.

Podejrzewam, że gdyby posadzić przy cadzie kogoś, kto w tym siedzi to dałoby się wymienić część trudniej dostępnych komponentów (RAM, Arm) na takie bardziej dostępne na miejscu a i może wymienić FPGA na większy model.

Tyle, że cały czas rozbijam się o brak chętnych, którzy mieliby pojęcie o takiej produkcji i podjęliby się choćby próby skalkulowania faktycznej ceny.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4696
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #91 dnia: 2012.03.10, 15:35:26 »
Kupilem sobie wlasnie plyte do 2010 z divide.cz (a w zasadzie dwie)  ,  :D Poskladam,odpale to bede wiedzial cz jest sens robienia wiecej.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #92 dnia: 2012.03.10, 15:47:06 »
O widzisz. I to jest krok we właściwym kierunku :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4696
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #93 dnia: 2012.03.10, 15:52:21 »
Tiaa tyle ze od pomyslu do przemyslu droga daleka. Co innego sobie dla radochy zlozyc sztuke czy dwie a co innego robic dla mas :)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #94 dnia: 2012.03.10, 17:14:54 »
Ja to rozumiem. Mam po prostu nadzieję, że w pierwszej kolejności podzielisz się wrażeniami z kompletowania komponentów, montażu i uruchamiania. Zależnie od twoich wniosków będę dalej szukał kogoś, kto mi to zmontuje/sprzeda albo może sam się szarpnę ;)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #95 dnia: 2012.03.10, 21:04:12 »
Nie wiem, czy widzieliscie wczesniej te filmiki na YouTube dotyczace Speccy2010, na wszelki wypadek podrzucam link do linkow ;): http://www.speccy.pl/forum/index.php/topic,355.msg3643.html#msg3643
pozdrawiam
DDX

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #96 dnia: 2012.03.10, 22:24:10 »
Aha... Widziałem...

1. Niekompetencja zaczyna się w opisie ("based around Arm"), potem gość myli FPGA z Armem. Dalej jakieś ogólniki i pokazywanie configa.

2. To jest pierwszy filmik, który widziałem - unboxing w wydaniu Gasmana. Po jego obejrzeniu zasadniczo cała reszta jest zbędna - Gasman pokazuje wszystko, co unboxing powinien pokazać.

3. Unboxing w dosłownym tego słowa znaczeniu - gość przez pięć minut rozpakowuje przesyłkę od Syda.

4. Tu dla odmiany 10 minut na temat tego jak gość zamontował płytkę do obudowy. Z całego filmiku można by zrobić 3 minuty i przekazać to, co jest istotne.

Ja wiem, że się czepiam i mam jakieś straszne wymagania, ale po co goście w ogóle robią takie rzeczy? Czy nie zdają sobie sprawy co tak na prawdę trzymają w ręku i co tam należy pokazać? Nie wiem jak wy, ale mnie się wydaje, że jak robię filmiki z udziałem jednego z najbardziej wypasionych klonów Spectrum to należałoby w nich pokazać jak on wypada w praktyce. Rozumiem Unboxing - raz. Potem chciałbym zobaczyć jak działają poszczególne tryby emulacji, posłuchać jak gra dźwięk, zobaczyć jak chodzi emulacja TR-DOSa i w ogóle jak to wygląda w praktyce a nie jak się wypakowuje z pudełka...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #97 dnia: 2012.03.11, 19:00:47 »
Dobrze ze, sami sie nie "unboxuja" razem z Speccy 2010  :D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #98 dnia: 2012.04.02, 22:39:28 »
Haha, gościu zrobił naprawdę _małego_ Spectruma. :)
http://dl.dropbox.com/u/12408899/1.ZIP

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #99 dnia: 2012.04.02, 23:43:02 »
A masz jakiegoś linka do opisu? Bo z elementów, które jestem w stanie zidentyfikować wychodzi mi, że to konstrukcja zbliżona do azx81 - siedzi tam Atmega 128 co sugeruje, że coś jest emulowane. Jest drugi mikrokontroler, statyczny RAM parę drobiazgów i duża 64 nóżkowa kość, której nie potrafię zidentyfikować. Jeśli to nie jest jakieś CPLD udające ULA to oznacza emulację.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #100 dnia: 2012.04.03, 18:32:53 »
Dla mnie, jak wiesz, różnicy nie ma żadnej; to się już bez wątpienia nie zmieni;
tak czy inaczej info mam z tego wątku:
http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=31044
Pozdrrrrrrrrrrr.
Y

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #101 dnia: 2012.04.03, 22:35:19 »
Eeee... No różnica jest przede wszystkim filozoficzna ;)

FPGA, CPLD itp. to tak na prawdę bardzo sprytne podejście do tego, żeby nie robić układów cyfrowych z pojedynczych chipów 74xx tylko całość "zaprogramować". Funkcjonalnie to, co dostajesz to nadal hardware.

Emulacja to emulacja - oczywiście, że może być idealna, ale to zawsze inny hardware udający ten prawdziwy (choćby udawany, ale jednak ;)).

A co do tego mini-spectruma - emulacja tak jak przypuszczałem. I już (chyba) wiem co to ten "niezidentyfikowany" chip... to jest druga Atmega 128 tylko przylutowana drugą stroną. Jedna emuluje ULA, druga Z80. Rozwiązanie całkiem fajne, choć jak dla mnie emulator to nie do końca to, czego bym oczekiwał ;)

I podoba mi się odpowiedź gościa dlaczego nie CPLD - bo nie potrafi tego zrobić w CPLD a taki komputerek do emulacji potrafi ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #102 dnia: 2012.04.04, 15:57:30 »
Tu jeszcze to, jakbyś chciał: http://youtu.be/7teBhk85eqM
Nie wiem, skąd BW obraz, może niedoróbka jeszcze.
Chociaż gra to żaden test dla komputera. "Shock" niech pokaże.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #103 dnia: 2012.04.05, 12:17:19 »
Aha, jeśli jeszcze chodzi o nowe Spectrumy, to wspominałem o dodatkowym ROMie do Evy, który daje 256 kolorów.
No więc wygląda to tak, że i filmy z tego lecą.
http://www.youtube.com/watch?v=ZiWDgXBZn8s
http://www.youtube.com/watch?v=A81nuChdA7s
Ładne, chociaż mnie wkur.wia, bowiem obsługa/instalacja jest dla profesorów.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #104 dnia: 2012.04.20, 00:33:29 »
No i będąc w Niemczech, na ZX81 robiłem małą prezentację Evy dla paru osób. I z obrzydzeniem zauważyłem, że na najnowszych ROMach nie chodzą niektóre spectrumowe programy - i to całkiem sporo.
Wpieprzyłem się i dzisiaj downgrade'owałem Evę do jakichś starych ROMów.
Znowu wszystko działa.
To ja dziękuję za tego typu nowe "update'y" i niniejszym kończę te wszystkie eksperymenty, olewając jednocześnie oprogramowanie (całe 6 programów) stworzone specjalnie dla Evy. Które już oczywiście bez najnowszych ROMów nie chodzi. Windows to ja mam na pececie. Wystarczy mi.