Autor Wątek: Historia nośników nie tylko magnetycznych  (Przeczytany 12879 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.10.23, 21:29:04 »
Pierwsze słyszę o tych wafarafa. A propo czy jest tu ktoś kto posiada napęd i kasetki MicroDrive? :)
A tak troszkę z innej beczki czy zdarza się wam jeszcze słuchać muzyki z kaset (trzymacie kolekcje na strychu itp) czy już tylko mp3?
Kto wciąż posiada twardziela o malutkiej pojemności?  Mój stary sprawny w Amidze ma 540MB czy ma ktoś mniejszego? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.10.23, 22:09:55 »
A propo czy jest tu ktoś kto posiada napęd i kasetki MicroDrive? :)
Tak, ja mam - sprawne.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.10.23, 22:40:11 »
Pierwsze słyszę o tych wafarafa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rotronics_Wafadrive

Cytuj
Kto wciąż posiada twardziela o malutkiej pojemności?  Mój stary sprawny w Amidze ma 540MB czy ma ktoś mniejszego? :)

Mam 2x40 MB :D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.10.24, 01:00:16 »
WOW no to macie bomba sprzęty. Żeby was przebić ktoś by musiał mieć twardego 10MB w 5,25 cala, albo karty dziurkowane. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.10.24, 02:28:51 »
WOW no to macie bomba sprzęty. Żeby was przebić ktoś by musiał mieć twardego 10MB w 5,25 cala, albo karty dziurkowane. ;)

Mam i karty i taśmy perforowane :-) Oprócz tego tasiemki MD i WD (niestety bez napędów). Z HDD 5.25" mam ST 251-1 (MFM 41 MB) i (bez górnej pokrywy i elektroniki) EPSONa HD-860 (20 MB).
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.10.24, 11:36:04 »
Nośniki MD (mini disc) były dość popularne. Jak zaczynałem pracę w serwisie elektroniki w okolicach 2000 roku, to miałem okazję naprawiać sporo Pioneerów, Kenwoodów i sprzętu Aiwa, gdzie napędy do tego nośnika montowano dość często. Było sporo mini-wież, w których można było odtwarzać i zapisywać te dyski. Kenwood robił nawet samochodową zmieniarkę na te dyskietki (chyba na 6 lub 12 sztuk). Aiwa wkładała napędy do wież, a także robiła bardzo fajne przenośne odtwarzacze i rekordery, które były często używane przez dziennikarzy, bo jakość zapisu była świetna, a także posiadały one wejście/wyjście optyczne, co dawało możliwość zapisu i odczytu dźwięku po drodze cyfrowej. Ale muszę przyznać, że cholerstwa te były dość awaryjne - często padały lasery, uniemożliwiając zapis.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.10.24, 21:48:24 »
Zoon opowiedz coś jak te dziurkowańce do ciebie trafiły, co na nich jest? Jakie parametry miały sprzęty które to czytały?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.10.25, 11:47:03 »
A propo czy jest tu ktoś kto posiada napęd i kasetki MicroDrive? :)
Owszem, ja mam i bardzo często używam wraz z ZX48. Dosyć łatwo przenosi się pliki, a nie ma nic przyjemniejszego niż wgranie gry / dema z Microdrive.

A tak troszkę z innej beczki czy zdarza się wam jeszcze słuchać muzyki z kaset (trzymacie kolekcje na strychu itp) czy już tylko mp3?
Również często słucham, kolekcję trzymam na regale tak, aby była pod ręką.

Kto wciąż posiada twardziela o malutkiej pojemności?  Mój stary sprawny w Amidze ma 540MB czy ma ktoś mniejszego? :)
Czy 20MB się liczy? Jeśli tak, to mam sprawny Atari SH204 o takiej pojemności podłączony do Atari STE.

Oprócz tego mam też odtwarzacz Laserdisc z autorewersem i płyty z filmami do niego, dzieci często oglądają :)
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.10.25, 12:25:11 »
Cytuj
Oprócz tego mam też odtwarzacz Laserdisc z autorewersem i płyty z filmami do niego, dzieci często oglądają

Pewnie Pioneer? Diabelska maszyna - mechanizm odwracania lasera na drugą stronę to skomplikowana maszyneria :)
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Historia nośników nie tylko magnetycznych
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.10.30, 12:08:49 »
Zoon opowiedz coś jak te dziurkowańce do ciebie trafiły, co na nich jest? Jakie parametry miały sprzęty które to czytały?

Niestety - historia jest banalna. Kupiłem je na aukcji :-) Nie mam też sprzętu do ich odczytu. Za to próbuję od dłuższego czasu odczytać dyskietki 8" - na razie bez pozytywnego rezultatu. Może ktoś z forumowiczów dysponuje takim urządzonkiem: http://www.dbit.com/fdadap.html ?
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.