Autor Wątek: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem  (Przeczytany 3358 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« dnia: 2017.11.05, 22:01:31 »
Cześć

Zabiegi odmładzające zakończyły się pomyślnie - czas zabrać się za wnętrzności :) A pacjent (płyta Z70833) jest na pewno chory - nie wiem natomiast jak bardzo... Szkic sytuacji:
a) kiepska jakość obrazu na ekranie (złącze antenowe). Zakładam, że migracja w kierunku RGB-Scart może przynieść poprawę.
b) po włączeniu ładowania z kasety obraz zaczyna zachowywać się co najmniej zagadkowo (patrz filmik - https://www.youtube.com/watch?v=5U3G2xLXx2I).

Jeżeli możecie nakierować mnie w kierunku rozwiązania tych problemów - będę bardziej niż wdzięczny :)  Przewertowałem "połowę internetu" i nie trafiłem na dokładnie taki symptom jak w pkt. b. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł, kto/co za tym stoi :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.05, 22:08:33 »
a) wywalić modulator i wstawić wyjście Composite Video,
b) normalne w +2, gdy pojawia się dźwięk, zrywa synchronizację - źle podłączona fabrycznie fonia do sygnału wideo

Szczegóły jutro, rano muszę wstać do pracy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.05, 23:52:08 »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.06, 06:21:22 »
... wygląda na to, że szukałem "zbyt płytko" :)

Panowie - wielkie dzięki za wskazówki. Znacznie łatwiej szukać odpowiedzi u dr Google, kiedy zna się właściwe pytania.

Czas odkurzyć stację lutowniczą i odwiedzić Nowego Elektronika :P

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.26, 19:03:54 »
... po wymianie kondensatorów - lepiej. Czekając na zestaw CVBS by Klaud (:P) zrobiłem kabel RGB/SCART - podłączyłem i opadła mi szczęka :) Obraz żyleta :)

Podłączyłem też moduł pEAR - wygląda na to, że również działa jak należy. Mam jednak problem z ładowaniem programów via O.T.L.A. - proces kończy się po kilkunastu sekundach z błędem - R Tape loading error, 10:2. Z tego co udało się ustalić w większości przypadków przyczyna jest po stronie głośności na wyjściu z urządzenia źródłowego; na drugim miejscu niewłaściwe przygotowanie pliku, na trzecim rodzaj kabla połączeniowego. Jak mawiała moja babcia: pożyjemy, zobaczymy. Poeksperymentuje z ustawieniami i kabelkiem.

https://youtu.be/x8Kg-uwW7Tg -> tak to wygląda...

A propos kabelka - do  pEAR (do pinów EXT) podpiąłem gniazdo mini jack stereo (sygnał jedynie na topie wtyku, reszta zmostkowana). Po stronie laptopa niczego nie zmienię :) Wyjście słuchawkowe do wejścia pEAR podłączone kablem mono i... mam nadzieję, że tak będzie OK.  W każdym razie od takiego setupu zaczynam...

Jeszcze raz dzięki za radę - nie sadziłem, że staruszek +2B może generować tak ładny obraz :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: 128 +2B (Issue 1) - problem z obrazem
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.26, 19:31:04 »
W gnieździe jack stereo podłączasz tylko tip (czyli czubek) i masę. Niczego więcej nie podłączaj i nie mostkuj, bo zrobisz zwarcie.
Ewentualnie, jeśli jest to gniazdo z wyłącznikiem, to wtedy wyłącznik od tipa połącz z masą. Po wyjęciu wtyczki wyłącznik łączy tip z masą i nie przedostają się zakłócenia z kabla.
Poziom głośności w pEAR można ustawić obserwując paski podczas ładowania.
Ustaw głośność mniej więcej na połowę, a potem zwiększaj. Od momentu, gdy pojawią się paski podkręć jeszcze jakieś 10-15% (chyba, że skali zabraknie, co byłoby co najmniej dziwne).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D