Autor Wątek: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.  (Przeczytany 12199 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #75 dnia: 2019.01.19, 18:16:46 »
Jak widać powyżej, Z80 ma wielu producentów.
Samo Z80 to nazwa kodowa procesora, więc jak najbardziej będzie się kojarzyła z wiadomymi sprzętami.
Choć nasuwa się pytanie, do kogo ma być adresowany ten fanzin ?
Do osób obeznanych z tematem, czy do laików.

Osobiście, jeśli chcę dołączyć do jakiejś grupy zainteresowań zgodnych z moimi, to na początku edukuję się w danym temacie.
Zanim kupiłem swojego pierwszego Timex-a 2048, już wiele wiedziałem o jego budowie, programowaniu i peryferiach.
Min. dlatego kupiłem w/w komputer, a nie na przykład C64 czy Atari, których u mnie na osiedlu było mrowie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Canga/Thor

  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Miejsce pobytu:
    OBERSCHLESIEN
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #76 dnia: 2019.01.19, 18:51:00 »
Osobiście, jeśli chcę dołączyć do jakiejś grupy zainteresowań zgodnych z moimi, to na początku edukuję się w danym temacie.
Traktujesz to jak wejście do jakieś partii politycznej, ale dobrze, że tak jak napisałeś - "osobiście".
Wiele osób trafia tutaj z bardziej praktyczniejszych względów, np: szuka pomocy w naprawie, informacji na temat akcesoriów, doborze komponentów itp. czyli jak na większość forów internetowych. Nie trzeba być wielkim pasjonatem by trafić na portal czy forum, można szukać potrzebnych informacji.
Wiele osób też miało swój pierwszy ZX, Timex jak jeszcze C64 nie był dostępny w Baltonie, lub Atari w Pewexie. Wyboru dużego nie było.
Dokładnie też to widać po ilości osób udzielających się na forum, mówię tutaj o konkretnej merytoryce, lizaniu czyjeś d...y, wazeliniarstwie, podchlebianiu (którą można na tym forum zauważyć). Wiele osób tworzy konta, loguje się tylko po to by uzyskać podstawowe informacje, nie wgłębiając się już dalej w tematykę hardware, software i z pewnością nie są takimi zapaleńcami by chłonąć daną wiedzę, chcą jedynie uruchomić swój komputer z dawnych lat, wrócić do dzieciństwa.
Bo są też takie osoby, które wchodząc w stado wron nie muszą krakać jak one ;)
Niestety wrony tego jakoś zrozumieć nie potrafią, że ktoś gada innym głosem niż one.
Jesteś zapaleńcem jak i kilku z Was na tym forum - brawo Wy. Każdy ma inną wielką pasję w której się zatapia (lub i nie ma żadnej).
Nie każdy zainteresowany daną rzeczą musi wiedzieć wszystko od A do Z, niekiedy wystarczą podstawy, które będą mu niezbędne do uruchomienia, zrobienia, zrozumienia, naprawienia.

Ot całą filozofia zwykłego człowieka.
« Ostatnia zmiana: 2019.01.19, 18:59:15 wysłana przez Thor »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #77 dnia: 2019.01.19, 21:40:53 »
Wyrazy współczucia. Trzeba było wybrać 1.6 lub D5 - oba diesle (przepraszam za offtop)

Bezzasadnie. Silnik absolutnie doskonały (D19T), zrobił grubo ponad 400 kkm bez najmniejszej awarii i nie przepalając wcale oleju.
Sorki za offtop :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #78 dnia: 2019.01.19, 21:53:36 »
Tak więc w końcu jaka ta nazwa ?
Tyle propozycji, a jakoś żadnej konkretnej.

Pośmialiśmy się już, powygłupialiśmy, pogadali o tematach luźnych i ulotnych, ale gdzie ten tytuł ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Canga/Thor

  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Miejsce pobytu:
    OBERSCHLESIEN
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #79 dnia: 2019.01.19, 22:21:09 »
Bezzasadnie. Silnik absolutnie doskonały (D19T), zrobił grubo ponad 400 kkm bez najmniejszej awarii i nie przepalając wcale oleju.
Sorki za offtop :)
O Matko, sądziłem że piszesz o czymś nowszym (Ci), a nie o silniku pamiętającym czasy ZX Spectrum ;) (żart)

Wracając do nazwy, moim zdaniem to jaki będzie mieć tytuł jest najmniejszą bolączką. Ważne co będzie zawierało wnętrze.
Każda nazwa się przyjmie, jeżeli zawartość będzie odpowiednia, a że jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził, tak ile będzie ludzi, tyle też opinii i tyleż będzie zdań.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #80 dnia: 2019.01.21, 15:51:48 »
Dzięki za propozycje nazw i bardzo za nie dziękuję! Spisałem je wszystkie i przejrzałem ponownie. Postanowiłem nie brać pod uwagę nazw, które w czymś się wcześniej kojarzą lub istnieja jako cześć nazw innych pism istniejących na rynku, zatem chwilowo wykluczyłem nazwy typu Inside, Fan, Klan, i...

Z tego co zostało najbardziej podobają mi się krótkie, uniwersalne nazwy takie jak: Zin80, Zet80, Zen80, ZiLog, Z-Log.

Najbardziej do mnie przemawia Zin80, czy do Was również?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #81 dnia: 2019.01.21, 16:13:19 »
A "Świat Z80" które zaproponował steev, a które wpadło w oko także Maryjanowi, Phonexowi i mi?

Też odpada bo Świat Młodych?  A Zen to o medytacjach jest? ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #82 dnia: 2019.01.21, 16:22:50 »
No to może tak z angielska   WorldZ80   lub wspak Z80WoRld w takim układzie literowym... :o :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #83 dnia: 2019.01.21, 16:33:44 »
Jak to ma być po polsku, to raczej żaden Anglik tego nie przeczyta :)
Polskiego też nie chcą się na świecie uczyć.  Może z wyjątkami (znałem jednego niemca...).
Więc i nazwa może być po "naszemu".
Chyba, że wydania będą dwujęzyczne, co nie było by głupim pomysłem.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #84 dnia: 2019.01.21, 16:40:19 »
Wodzu juz chyba postanowil :)

Przejedzmy jeszcze raz samogloski i moze metada wykluczenia dojdziemy do sedna :)

Zaczalbym tak :

Zan80
Zen80
Zin80
Zon80
Zun80
Zyn80
Ząn80
Zęn80

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #85 dnia: 2019.01.21, 17:06:11 »
Każdy Polak co się  archeologią elektroniki para zajarzy słowo world jaki i Z80 , world to coś więcej niż świat... i po naszemu... :o :o
A Anglik może zawsze na Google translator wrzucić polski text.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #86 dnia: 2019.01.21, 18:53:15 »
ja tam głosuję za zin80 - termin zina/fanzina jest mi bardzo bliski - wychowałem się na fanzinach muzycznych pod koniec lat 80tych i początku 90tych, dzięki czemu znałem większość zespołów (metalowych) zanim wydały pierwsze single, bo miałem dostęp do ich demówek i nagrań z prób - to mniej więcej też działo się (z tego co słyszałem) w sferze demoscenowej.

Słowo fanzin powinno pasować purystom językowym - występuje w SJP :)

amatorskie pismo wydawane przez miłośników jakiegoś tematu, przeznaczone dla osób o podobnych zainteresowaniach

przy czym amatorskie należy rozumieć w sposób właściwy - to nie oznacza jakiejś "biedy" merytorycznej, a jedynie bycie nie nastawionym na komercyjne/finansowe efekty publikacji.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #87 dnia: 2019.01.21, 18:59:32 »
Albo zdrobniale "Zin80ek" :)
Będzie, jak ma być, grunt, żeby artykuły były.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

sachy

  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Miejsce pobytu:
    Earth, Solar System
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #88 dnia: 2019.01.21, 19:19:57 »
Zin80 od razu wpadł mi w oko. Popieram, dobra propozycja.

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: nazwa dla nowego fanzinu - pytanie otwarte.
« Odpowiedź #89 dnia: 2019.01.21, 20:52:51 »
Zin80 jak dla mnie spooooko :), chociaż IMO nie tak fajny jak Z-Log, ani tak milusi jak swojski Zenon, zdrobniale Zenek, czyli prawie jak Bajtek  ;), ale potocznie Zin80 to i tak pewnie będzie Zinek, więc też słodko  :). Ja bardziej skłaniałem się ku Zilogowi niż Z80 w nazwie zina, bo jak dla mnie to w ogóle fajnie brzmi i mi się to kojarzy z imieniem jakiegoś czarnego charakteru sci-fi, szczególnie z angielska "Zajlog", ale takim ostatecznie nie do końca złym, jak np Darth Vader :P, stąd np. te moje Zilogians (Galaxians...) itp., ale ZetOsiemdziesiąt wykosił Ziloga, no to trudno.
BTW "światów" i "worldów" to juz trochę było, tak z głowy: Świat Gier Komputerowych, Świat Atari, PC Wolrd, Mac World, Amiga World i pewnie coś jeszcze by się znalazło.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000