Autor Wątek: Joystick Kempston  (Przeczytany 22955 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Joystick Kempston
« dnia: 2015.12.31, 10:21:17 »
Który model kiedyś był dobry. Zamierzam kupić na znanym portalu aukcyjnym jak coś się trafi. Obecnie mam QJ SUPERCHARGER SV -123 ale już powoli zaczyna nie dokładnie działać. Tutaj znalazłem katalog joysticków: Joysticki i manipulatory
Może któryś z nich polecicie albo całkiem inny.

P.S. Jakieś 2 lata temu była aukcja z modelem identycznym jak mój - funkiel nówka nie śmigana - leżak magazynowy i żałuję, że wtedy nie kupiłem :-( Zdaje się iż to była ta aukcja:
http://archiwum.allegro.pl/oferta/joystick-supercharger-sv-123-nowy-ostatnie-sztuki-i3026152991.html
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.12.31, 10:27:27 »
Ja kupiłem parę lat temu Megastar SV-133 (nówka nieużywana). Przerobiłem tak, żeby gadał poprawnie z V6 (przełączane dwa fire) pobawiłem się chwilę i nie używam ;)
Nie używam z dwóch powodów - raz, że po prostu nie mam kiedy poużywać. Dwa, że nawet jak już mam to joy jest jak dla mnie trochę zbyt pancerny. Powinien się nadawać dobrze do wszelkiego rodzaju intensywnych arcade'ów albo innych sportówek. Do precyzyjniejszych rzeczy jest trochę za twardy. Ale poza tym jest bardzo wypasiony i na oko ciężki do zdarcia.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.12.31, 15:33:37 »
Nie używam z dwóch powodów - raz, że po prostu nie mam kiedy poużywać. Dwa, że nawet jak już mam to joy jest jak dla mnie trochę zbyt pancerny.
Też przecież nie używam na co dzień ale w wolnym czasie jak teraz to czemu nie - lubię sobie powspominać stare dobre czasy :-)
Chodzi o przyszłość - żeby w razie czego mieć sprawny zamiennik.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.01.26, 09:12:46 »
Nikt nie używał takiego urządzenia jak Joystick? - nie wierzę  ??? Zacząłem sam szukać informacji na temat joysticków. Podobno najlepsze były Competition i ewentualnie Top Star. Co o tym sądzicie? Reklama Quickjoy’ów z 1991 roku
Competition został chyba nawet produkowany kilka lat temu jako Retro sprzęt ale na port USB. Dołączona była płyta CD z grami na C64 lub Amigę Competition Pro USB
P.S. Co na zamiennik sprężynki do mikrostyków?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.01.26, 09:56:27 »
Ktoś używał.
Najpierw były to jakieś polskie wynalazki - plastikowa rurka, styki ze śrubek, gniotsja nie łamiotsja. Leżą gdzieś - działające do dziś. Obudowy niemal w strzępach, klejone łatane, ale działają bo nie mają wyjścia (o właśnie, w jednym nawet dorobiłem 'auto lewo-prawo' żeby nie masakrować joya w decathlony :D )
Potem był klasyczny atari joy, z pewexu za ciężko wyżebrane bony ;) Styki na blaszkach (kilkakrotnie potem wymienianych) ale też w zasadzie niezniszczalny (kumpel wziął go między kolana i 'grał' obiema dłońmi... rozkręciłem, wysypałem garść plastikowych odprysków, skręciłem, działał dalej :) )
Potem kilka różnych wynalazków, niech spoczywają w pokoju.
Miałem też gdzieś przeźroczystego quickshota (jak na fotce) ale bij-zabij nie pamiętam czy był on jeszcze 8-bit, czy już PC.
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.01.26, 10:01:23 »
Ja pierwszy joystick również zbudowałem sam i pewnie dziś działałby po wyjęciu z szafy i podłączeniu do timexa :)
Pierwszy joystick, który kupiłem - niby niemiecki, kupiony w DE, szybko przestał działać. Wywaliłem płytkę z membranami i wkleiłem switche, podziałał jeszcze parę lat. Ostatnio go wypróbowałem, jeden kierunek nie działa.
W międzyczasie zdobyłem kilka joysticków w bundlach z różnymi starociami na Allegro, ale wszystkie - oprócz jednego - wymagają serwisowania. Mam zatem jeden jedyny sprawny joystick, a jest to jakiś podstawowy QuickShot bez żadnych przeróbek.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.01.26, 11:57:04 »
Z tego co się dowiedziałem to joysticki Competition nie używały żadnych sprężynek jak SV123 ani żadnych gumek jak w pilotach IR tylko mikro przełączników. Chodzi mi o to jak to się sprawowało - czy to było precyzyjne i dokładniejsze niż sprężynki w SV123?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.01.26, 15:42:54 »
Competition został chyba nawet produkowany kilka lat temu jako Retro sprzęt ale na port USB. Dołączona była płyta CD z grami na C64 lub Amigę Competition Pro USB

Ja używałem jakiegoś czarno-czerwonego z Pewexu (ale z inną rączką) oraz SV-128, który służy mi do dziś :)
Competition USB też mam, kupiony 3 lata temu - używałem do Chameleon'a na Raspberry Pi. Można go łatwo przerobić na Kempston'a - trza polutować kabelki.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.01.26, 16:35:34 »
Competition USB też mam, kupiony 3 lata temu - używałem do Chameleon'a na Raspberry Pi. Można go łatwo przerobić na Kempston'a - trza polutować kabelki.
Masz instrukcję lub link jak to przerobić z USB na kempston tzn. fachowo to się chyba nazywa złącze ATARI 2600.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.01.26, 17:31:48 »
Z tego co się dowiedziałem to joysticki Competition nie używały żadnych sprężynek jak SV123 ani żadnych gumek jak w pilotach IR tylko mikro przełączników. Chodzi mi o to jak to się sprawowało - czy to było precyzyjne i dokładniejsze niż sprężynki w SV123?

Te przełączniki są dość badziewne. Najlepiej pracował "kołek" od Atari przerobiony z blaszek na takie:
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.01.26, 20:08:34 »
Competition USB też mam, kupiony 3 lata temu - używałem do Chameleon'a na Raspberry Pi. Można go łatwo przerobić na Kempston'a - trza polutować kabelki.
Masz instrukcję lub link jak to przerobić z USB na kempston tzn. fachowo to się chyba nazywa złącze ATARI 2600.

już miałem rysować, ale widzę, że już ktoś przede mną to zrobił ;) link

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.01.26, 20:10:52 »
Z tego co się dowiedziałem to joysticki Competition nie używały żadnych sprężynek jak SV123 ani żadnych gumek jak w pilotach IR tylko mikro przełączników. Chodzi mi o to jak to się sprawowało - czy to było precyzyjne i dokładniejsze niż sprężynki w SV123?

Te przełączniki są dość badziewne. Najlepiej pracował "kołek" od Atari przerobiony z blaszek na takie:

Jeżeli padną te w Competition, zawsze można wstawić porządniejsze Honeywell

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.01.26, 20:58:41 »
Te przełączniki są dość badziewne. Najlepiej pracował "kołek" od Atari przerobiony z blaszek na takie:

Zaraz, zaraz - bo zdaje się iż nie widzisz załączonych obrazków w poście. Przecież te w Competition to chyba takie same co pokazałeś na obrazku? Tu masz obrazek Competition od spodu jeszcze raz ale jako link a nie załącznik:

już miałem rysować, ale widzę, że już ktoś przede mną to zrobił ;) link
Nic mi to nie mówi? Gdzie tu są piny USB?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.01.26, 21:08:43 »
Zaraz, zaraz - bo zdaje się iż nie widzisz załączonych obrazków w poście. Przecież te w Competition to chyba takie same co pokazałeś na obrazku?
Te czarne Fael są nieporównywalnie lepsze od tego badziewia w joysticku. Mniejszy skok, znacznie mniejsze drgania styków i dużo trwalsze.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Joystick Kempston
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.01.26, 22:01:46 »
Cytat: Gelip
Nic mi to nie mówi? Gdzie tu są piny USB?

Cos sie chyba nie rozumiemy :)
Majac joystick USB Competition, mozna go latwo przerobic na Kempston korzystajac z zalaczonego schematu, gdyz joystick ten w srodku ma microswitche.

A jesli chcialbys podlaczyc dowolny joystick/gamepad do Spectruma to trzeba skorzystac ze specjalnej przejsciowki. Nota bene popelnilem taki prototyp kilka lat temu (wraz z funkcjonalnoscia autofire) a teraz pracuje nad nowa mniejsza wersja.