Autor Wątek: TIMEX FDD 3000  (Przeczytany 3945 razy)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
TIMEX FDD 3000
« dnia: 2019.02.02, 00:33:42 »
Witam. Od paru dni mam na stanie FDD-3000 plus parę dyskietek z grami. Wszystko było dobrze do czasu kiedy zacząłem wgrywać programy dedykowane FDD z archiwum polskich programów na "speccy.pl". Po wgraniu chyba So-So Copy a może innego programu i próbie sformatowania dyskietki głowica napędu bardzo głośno zarzęziła. Od tego momentu napęd ma bardzo duże problemy z odczytaniem dyskietek. Często wywala różne komunikaty o braku dysku, niesformatowanej dyskietce itp. Głowica w napędzie zachowuje się tak jakby nie mogła zainicjować dyskietki. Czasami jak załapie to czyta bez żadnych problemów i wgrywa wszystko z dyskietki. FDD-3000 wyposażona w płytę główną wielkości 2/3 obudowy z jednym napędem dyskietek. Może któryś z programów ze strony speccy.pl służył do formatowania dyskietek o większej gęstości zapisu i głowica wypadła poza ostatnią ścieżkę i się rozkalibrowała.

Programy do FDD ze strony archiwum polskich programów na zx spectrum - http://www.speccy.pl/archive/perip.php?per=FDD3000

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.02, 02:18:40 »
Mogą byś różne przyczyny takiego stanu zachowania stacji.
Trzeba by otworzyć do środka stacji i zobaczyć, jak zachowuje się głowica przy odczycie dyskietek.
Po latach nieużywania przydaje się też przeczyścić i nasmarować ten napęd.

Widocznie coś "stuknęło" o jeden raz za dużo.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.02, 10:45:04 »
Czy kolega lub inni użytkownicy forum mają jakieś materiały dotyczące napędu 3' Hitachi hfd305sxa (napęd  bezpośredni bez paska). Wcześniej głowica bardzo ładnie przesuwała się po sankach. Teraz widać, że ma problem ze znalezieniem ścieżki zerowej. Czasami się to udaje i wtedy wszystko jest oki.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.02, 11:45:33 »
Pod tym https://archive.org/details/HitachiHFD305S linkiem jest instrukcja serwisowa do tego napędu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.02, 13:09:34 »
Dzięki za instrukcje. Na pewno się przyda.

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.21, 17:34:03 »
Czy ktoś z kolegów z Warszawy lub bliskiej okolicy może pomóc w wyregulowaniu stacji dyskćietek Hitachi HFD 305S z Timex FDD 3000. Stacja ma problem z prawidłowym pozycjonowaniem głowicy. Raz potrafi odczytać dyskietkę innym razem głowica głupieje i nie może odnaleźć właściwej ścieżki. Wszystko działało dopóki głowica nie wyleciała poza 42 ścieżkę i głośno zarerała. Użyłem jakiegoś programu do kopiowania ze strony speccy.pl z działu dla FDD 3000.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.21, 18:57:05 »
Uuuu, ciężki temat. Te napędy są bardzo niezawodne (nawet paska nie mają), ale stukania w ogranicznik bardzo nie lubią.
Pomoże ktoś? Ja mam obecnie za daleko.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: TIMEX FDD 3000
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.01, 11:47:36 »
Czy ktoś z kolegów z Warszawy lub bliskiej okolicy może pomóc w wyregulowaniu stacji dyskćietek Hitachi HFD 305S z Timex FDD 3000. Stacja ma problem z prawidłowym pozycjonowaniem głowicy. Raz potrafi odczytać dyskietkę innym razem głowica głupieje i nie może odnaleźć właściwej ścieżki. Wszystko działało dopóki głowica nie wyleciała poza 42 ścieżkę i głośno zarerała. Użyłem jakiegoś programu do kopiowania ze strony speccy.pl z działu dla FDD 3000.

Cześć, mam pytanie czy i ewentualnie u kogo udało Ci sie naprawić stacje.

 Mam podobny problem.