ZX Spectrum > HARDWARE

ZX Spectrum S-Video

<< < (5/6) > >>

trojacek:
Dla mnie największym plusem S-video (ale tylko jako mod do gumiaka/plusa) jest doskonała czytelność obrazu czarno-białego, czyli np. przy klepaniu/czytaniu kodu. Żadnych rozmazań krawędzi, mniej śmieci na białym tle - dobrze to widać na tych poprzednich zdjęciach Klauda. To po prostu mniej męczy wzrok. A wszystko to zasługa korzystania z czystej luminancji, bez dośmiecania kolorem.

W liceum mieliśmy kilka plusów z wyjściem video zrobionym z samej luminancji. Obraz na N156 był ostry jak żyleta. Zawsze potem drażnił mnie rozmydlony obraz, nawet ten przez composite mod.


--- Cytat: PABB w 2020.09.26, 09:13:54 ---... jakieś takie blade to S-Video ze wzmacniaczem  :o

--- Koniec cytatu ---

Znaczy, dobrze wzmocnione ;)
Pewnie jasność TV była ustawiona pod CVBS.

PABB:
Steve Smith zrobił kiedyś płytki umieszczane w obudowie modulatora, na których można było wybrać rodzaj moda composite: kondensator, tranzystor, kondensator+rezystor+tranzystor. Jeżeli dobrze pamiętam, to gerbery były dostępne  na jego stronie...

m0b:

--- Cytat: Klaud w 2020.09.26, 13:29:09 ---Może jednak coś w temacie napisałbyś, czy tylko lubisz trollowac?

--- Koniec cytatu ---
Tak tylko nieśmiało chciałem zauważyć, że na zdjęciach nawet mora (normalnie zapewne niewidoczna na tv) wychodzi za każdym razem inaczej więc ciężko takie zdjęcia porównać. Odbiór obrazu z różnicami w formie drobnych niuansów, to sprawa mocno subiektywna. Zapewne musiałbyś zorganizować spotkanie i wtedy grupa osób mogłaby ocenić obraz z różnych modów, poddać pod głosowanie i wydać werdykt. A tak to wychodzi, że "s-video ze wzmacniaczem daje jaśniejszy obraz" i tyle.

KWF:
A slyszales kiedyś o synchronizacji migawki w aparacie z wyświetlanym obrazem na ekranie TV? Raczej nie, a takiego cuda nie posiadam. Ale nie znam sie i chetnie zobaczę, jak Ty robisz takie porównanie w lepszej jakości. Czasem czytajac forum, az odechciewa sie robić cokolwiek, przez “znawców” tematu i innych „demotywatorow”, co widzieli na jutiube. Jakiez to nasze polskie, przywalić się i sprowadzić do poziomu bruku. Ot tak, dla zasady.

PABB:
Klaudiusz - a sprawdzałeś u siebie podczas testów wpływ jakość złącza RCA na obraz - to ze zdjęcia wydaje się być "seryjne" (czyt. czy miałeś okazję go wypolerować/wyczyścić z oksydacji i cyknąć fotkę ekranu przed/po)?
Pytam, bo od kiedy zacząłem to robić na swoich maszynach, to czasami (nie potrafię znaleźć jakiegoś wzorca) efekt jest naprawdę zadziwiający.

I jeszcze jedno pytanie - jak już wspomniałem wcześniej, ten mod ze wzmacniaczem wydaje się dawać znacznie jaśniejszy obraz (a przez to trochę wyprany z kolorów, co szczególnie mocno widać przy żółtym). Faktycznie, "na żywo" też jest taki wyprany? Czy wystarczy tylko pobawić się regulacją nasycenia/kontrastu/jasności w monitorze?

A całkiem subiektywnie, to chyba najbardziej podoba mi się to, co wychodzi z CVBS z tranzystorem i S-Video "na kondensatorze" :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej