ZX Spectrum > HARDWARE

ZX Taper problem z RTC

(1/1)

damik:
Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem ZX Taper'a, ale znalazłem w nim jeden problem z RTC.
Po ustawieniu daty i czasu wszystko bangla poprawnie do momentu wyłączenia zasilania, po ponownym włączeniu godzina i minuty, dzień i miesiąc wyświetlane są poprawnie ale niestety rok zawsze ustawiany jest na wartość 2016.
Czy inni użytkownicy ZX Taper'a mają poprawnie wyświetlany rok po ponownym włączeniu urządzenia czy występuje ten sam problem co u mnie ?

JLS:

Potwierdzam, że po ustawieniu daty, wyłączeniu urządzenia i ponownym załączeniu,  po wejściu do ustawień, rok wraca na 2016 rok.

Do  do ZX Tapera wróciłem po 2 latach bo chciałem zademonstrować wgrywanie programów jak z kasety magnetofonowej, niestety nie "bangla".
Wcześniej było wszystko w porządku, a aktualnie wydaje mi się, że sygnał wyjściowy jest zbyt niski.
Zamiast ZX Tapera uruchomiłem zwykły magnetofon.

KWF:
Z tego co kiedyś wyczytałem z rosyjskich informacji, były bugi związane z obsługa RTC w sofcie, dostępnym w sieci (do wersji 1.1.x). Nowszy f/w nie jest już dostępny a masa błędów została usunięta przez autora.

Czy tylko rok wraca do 2016 czy też miesiąc, dzień i godzina do jakiejś stałej wartości?

Co do sygnału wyjściowego, może wzmacniacz na tranzystorze padł, bo a Atmegi wychodzi i tak za niski poziom.

Spróbuję odgrzebać swojego ZX Tapera.

JLS:
Po ustawieniu daty, dzień i miesiąc po wyłączeniu i ponownym włączeniu ZX Taper-a pozostaje, natomiast wraca 2016 rok.
Popatrzyłem na schemat,  nie ma tranzystora na wyjściu, sygnał z Atmegi128 jest prowadzony przez  rezystor i kondensator do EAR ZX Spectrum.  Pamiętam, że urządzenie mi działało bez problemów te ok. 2 lata temu, a teraz co prawda sygnał wyprowadza bo słychać go w głośniku jednak komputery, a sprawdzałem w dwóch, nie przyjmuje sygnału. Jak wspominałem wcześniej magnetofon i zwykła kaseta zadziałał na obu. Musze przejrzeć te rezystory na wyjściu i kondensator 10uF. Albo pooglądać sygnał na oscyloskopie.

KWF:
Fakt masz rację. Nie spojrzałem na schemat, a pamięć zawodzi do tego co zrobiłem kilka lat temu.

Z rokiem powracającym do 2016, to raczej "bug" w sofcie jeśli inne dane RTC są prawidłowe. Chyba, że pastylka CR3032 nie trzyma napięcia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej