Autor Wątek: Gerber ze zdjęcia...  (Przeczytany 4806 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.12.12, 08:24:46 »
Z takimi planami masz co robić do Wielkanocy ;) przyjmij, ze na jedno PCB potrzebujesz ok. dwóch tygodni rysowania (siedząc tylko wieczorami). A pierwszą płytkę będziesz rysował przynajmniej dwa razy.

No i nie zapomnij o plecaczku 32KB RAM do jedynki :)

Powodzenia i trzymam kciuki.

P.S. Zaxon wspominał, że ktoś już zrobił replikę wydania nr 1. Może nie warto wyważać otwartych drzwi?

P.P.S. W załączniku masz próbkę tego, na co piszesz się ;)
« Ostatnia zmiana: 2018.12.12, 09:30:58 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.12.12, 09:05:54 »
A jeżeli robisz to dla frajdy a nie dla pieniędzy, potrzebny czas na wykonanie pomnóż razy 2  :D
Trzymamy kciuki.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #32 dnia: 2018.12.12, 11:09:49 »
Gość ma ciekawy pomysł na biznes :)


Co jednak oznacza, że raczej nie podzieli się źródełkiem... (ale odgapić można)
Machines should work. People should think.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.12.12, 12:37:31 »
Klaud - cóż, jak nie teraz to kiedy? Przecież nie na emeryturze, bo do niej w mojej branży się raczej nie dożywa (pewnie zejdę wcześniej na zawał) :P

Roboty faktycznie jest trochę - pierwsze kroki już poczynione. Wykastrowałem jedną z płyt 3B które miałem (kupiona jako trup za przysłowiowe piwo) i zrobiłem wstępne skany. Teraz decyzja: walczyć z DipTrace czy zainwestować w Sprint Layout... Czas na testy...

zipp - tak jak z dowolnym remontem :) Biorąc pod uwagę przywiązanie do szczegółów, boję się, że to nie Wielkanoc a kolejne grudniowe :)

Steev - zapytać nie zaszkodzi - najwyżej powie nie :) To co wystawił dla Issue ONE jest i tak - moim zdaniem - świetną bazą do dalszej pracy. Oczywiście ma kilka kolorowych wersji z przesunięciami pomiędzy ścieżkami a otworami - taki artystyczny sznyt :)
 

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.12.12, 18:20:54 »
Jak  będziesz się zabierał za wersje 1 zx-a to nie bierz się za całość a wrzuć sobie kawałek pcb gdzie jest najwięcej krzywych i potrenuj na tym kawałku. Będzie ci  lepiej jak opanujesz prowadzenie lini krzywych. Klaud ma już z tym doświadczenie na pewno jego rady będą nieocenione. Zanim zainwestujesz w Sprint Layout, najpierw sprawdź na wersji demo czy spełnia twoje oczekiwania, bo może szkoda kasy i coś innego będzie bardziej pomocne do tworzenia replik.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.12.12, 19:32:48 »
Pobawiłem się dziś trochę Diptrace - można, tak jak mówili koledzy, podłożyć grafikę i trasować po niej. jak się odpowiednio określi obrys  płytki i do niej dopasuje skan płyty, to osiągana dokładność jest na wysokim poziomie. Samo prowadzenie ścieżek jest całkiem proste i chyba nie powinno być problemów z (w miarę :) ) szybkim "obrobieniem" wszystkich elementów - pamięć dolna zajęła mi jakieś 25 minut.

To z czym będę miał na 100% pewne wyzwanie, to pola masy - ale to moje ograniczenia w obsłudze Diptrace, które muszę rozwiązać :)

Pojawia się jednak mały problem - wersja NonProfit Lite z której korzystam, ma ograniczenie do 500 pinów, a mam wrażenie, że tę wartość spokojnie przekroczę :) Wersja NonProfit Standard = 125Euro :)

Jutro przećwiczę Sprint Layout (trochę tańszy) i trzeba będzie podjąć decyzję :)

jackfinch - zrobiłem skan płyty 3B i pewnie zacznę od niej właśnie. Poćwiczę i przejdę później do "krzywego Issue One" :)

Wszystkie materiały jakie zrobiłem lub udało mi się znaleźć, umieściłem na Dropbox - link poniżej:
https://www.dropbox.com/sh/9hd8fp620sv577t/AACv8XXMqDS776GhniPcgUtIa?dl=0


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #36 dnia: 2018.12.12, 21:36:38 »
Pola zasilania i masy to pikuś ;) Solder maska o totalnie nieregularnych kształtach, nieregularnych kształty bez maski to jest zabawa :) Zresztą masz płytę do Jupitera, maskę na spodniej stronie rysowałem prawie 2 wieczory. Sprawdzenie ciągłości ścieżek oraz dopasowanie wielkości przelotek do oryginału też zajmuje sporo czasu

Wydanie 1 jest ciekawe z punktu widzenia grafiki ścieżek, reszta to juz komputerowa nuda ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #37 dnia: 2018.12.13, 09:27:12 »
Ja w podobny sposób zrobiłem sobie dual sida v3 Tomiego do c64 ,tylko z obrazków które znalazłem w necie i które dostałem od osoby z naszego forum dzięki prywatnym wiadomością do których nie mam teraz dostępu.

Nie jest to to samo co płyta zx`a ale tez była zabawa.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #38 dnia: 2018.12.13, 15:48:06 »
Kawał dobrej roboty również tutaj polecam się zapoznać jeśli ktoś jeszcze tego nie widział: http://www.amigapcb.org/

Przydatne podczas naprawy wybierając pole lutownicze pokazuje wszystkie połączenia danego punktu nawet na dwóch warstwach.

Obecnie płyty do:
A500 Rev 8A
A600 Rev 2A (beta)
A1200 Rev 2B
A1200 Rev 1D1 (beta)
A4000D Rev 2
A4000D Rev B
CD32 Rev 4.1
CD32 Rev 3 (beta)
A2386sx Rev 1.0 (beta)

Co ciekawe cały czas coś przybywa. Ostatnio jak zaglądałem była tylko A4000D jedna wersja i nic więcej.  :D